Eksperto patarimai: kaip apsaugoti savo turtą? Pereiti į pagrindinį turinį

Eksperto patarimai: kaip apsaugoti savo turtą?

2025-07-14 16:51
LNK inf.

Net 85 proc. Lietuvos gyventojų savo namuose jaučiasi saugūs, rodo naujausia apklausa. Tačiau ką šiandien reiškia „saugūs namai“? Vieniems pakanka patikimų kaimynų, kitiems – vaizdo stebėjimo kamerų ar signalizacijos. Tyrimas taip pat atskleidė, kad saugumo jausmas glaudžiai susijęs ne tik su techninėmis priemonėmis, bet ir su pasitikėjimu aplinkiniais. Ką apie tai galvoja patys žmonės ir kaip saugumą vertina specialistai?

Eksperto patarimai: kaip apsaugoti savo turtą?
Eksperto patarimai: kaip apsaugoti savo turtą? / freepik.com nuotr.

„Ekskomisarų biuro“ elektroninės saugos departamento direktorius Donatas Pocius pakomentavo gautus apklausos rezultatus ir kokių priemonių imtis norint apsaugoti savo turtą.

– Kas, jūsų manymu, šiandien labiausiai lemia saugumo jausmą namuose?

– Pagrindinis saugumo jausmo šaltinis – saugi kaimynystė. Mūsų tyrimo duomenimis, net 85 proc. respondentų jaučiasi saugūs, o saugi kaimynystė yra vienas svarbiausių aspektų, į kuriuos jie atkreipia dėmesį.

– O kas yra saugi kaimynystė? Tie, kurie nieko nedirba ir visą dieną stebi namus?

– Dalinai taip. Kaimynai, kurie padeda ir pastebi galimai pašalinius asmenis prie namų, įtartinus automobilius ar kitus pavojus. Ypač svarbu tai tampa atostogų laikotarpiu – jei turite tinkamus kaimynus, kurie gali pasirūpinti namais, tai yra vienas iš prioritetų. Respondentai būtent tai ir akcentavo.

– O ką akcentavo kiti?

– Tai priklauso nuo miesto. Mažesniuose miesteliuose buvo akcentuojamas buvimas namuose – šeimos narių buvimas, tinkamas apšvietimas. Kai teritorijos yra neapšviestos, tai tampa vienu iš pagrindinių veiksnių, galinčių kelti grėsmę turtui. Apšvietimas padeda to išvengti. Respondentai taip pat išskyrė spynas – durų tvirtumą ir langų saugumą. Tai jungia fizinį ir psichologinį saugumo aspektą. Jei gyvenate saugioje kaimynystėje, turite geras duris bei langus – jaučiatės saugūs.

Reikėtų pabrėžti, kad apie 28 proc. mūsų respondentų – aukštesnes pajamas gaunantys asmenys, kurie turi galimybę gyventi geresnėse kaimynystėse nei tie, kurių pajamos mažesnės.

– Nuo kokių pajamų žmogus laikomas saugesniu pagal jūsų tyrimą?

– Mūsų tyrime tai buvo daugiau nei 1,5 tūkst. eurų vienam šeimos nariui.

– Kaip skiriasi saugumo suvokimas tarp jaunų ir vyresnių gyventojų?

– Kaip bebūtų keista, jaunesni (iki 34 metų) respondentai labiausiai akcentavo kaimynystę. Vyresni išskyrė gyvūnų turėjimą – šuniukas ar kitas gyvūnas jiems siejasi su saugumo jausmu.

Visas LNK reportažas – vaizdo įraše:

– Juk net kai esame namie, šunys vis tiek perspės, jei kas nors artėja.

– Be abejo. Tačiau jaunesni respondentai taip pat akcentavo apsaugos sistemų būtinumą, galimybę nuotoliniu būdu stebėti savo turtą ir iškviesti saugos tarnybą. Jie linkę imtis veiksmų, kurie užtikrina turto saugumą.

– Kokią apsaugą rekomenduotumėte šeimoms su vaikais ar vienišiems senjorams?

– Net minimali apsaugos sistema gali padėti, jei žmogus namuose yra vienas. Apibendrinant – viena iš didžiausių grėsmių, respondentų manymu, yra gaisras. 70 proc. apklaustųjų bijo ugnies, 50 proc. – įsilaužimo, o 40 proc. – dujų ar vandens nuotėkio. Saugos sistema gali apjungti visus šiuos aspektus: gaisro, dujų, vandens nuotėkio signalizaciją. Taip pat – išmanaus namo funkcijos: elektros, garažo valdymas ir pan. Tai leidžia turėti patikimą, nebrangią sistemą, į kurią saugos tarnyba gali akimirksniu reaguoti.

Daug respondentų nurodė, kad turi apsaugos sistemą, tačiau ji nepriduota į saugos tarnybos pultą. Tik 25 proc. naudojasi šia paslauga. Tikėjimas, kad kiekvienas sugebės tinkamai reaguoti į pavojų – šiek tiek perdėtas.

– O kaip su saugos tarnybos reagavimo laiku? Būna atvejų, kai tarnyba tiesiog nespėja atvykti. Kiek laiko trunka atvykimas užmiestyje?

– Paprastai – apie 12–15 minučių.

– O kiek trunka žaibiškos vagystės?

– Dažniausiai – 2–3 minutės.

– Vadinasi, reikia kompleksinio sprendimo. Ar saugi kaimynystė čia galėtų padėti?

– Taip, galėtų. Bet dar labiau – perimetro ar tvoroje įmontuoti saugos davikliai, kurie gali sureaguoti dar prieš asmeniui patekant į teritoriją. Tai suteiktų saugos tarnybai papildomas minutes.

– Ar žmonės dažnai įsirengia tokius daviklius? O gal net nežino apie jų egzistavimą?

– Tarp jaunesnių respondentų tai populiaru – jie domisi technologijomis. Tačiau apie 15 proc. mūsų apklaustųjų trūksta informacijos. Stengiamės ją skleisti – kai technologijos juda į priekį, saugos tarnybos taip pat neatsilieka.

– Norintiems įsirengti modernią, viską apimančią saugos sistemą – kokių investicijų reikėtų tikėtis?

– Dažnai saugos tarnybos siūlo įrangą išsimokėtinai. Tai gali būti abonentinis mokestis kartu su saugojimo paslauga – nuo 30 eurų per mėnesį. Tiek visiškai pakanka visiems minėtiems saugumo aspektams.

– Ką patartumėte žmonėms, kurie planuoja atostogas ir kelioms savaitėms palieka savo namus?

– Reikia įsitikinti, kad namai yra užrakinti. Signalizacijos sistema – labai svarbus saugumo garantas. Jei jos nėra – verta informuoti kaimynus apie išvykimą. Taip pat nepalikti brangių daiktų kiemuose, išorėje. Ir labai svarbu – neviešinti visų atostogų nuotraukų socialiniuose tinkluose, nes vagišiai stebi lengvai pasiekiamą turtą.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra