G. Norkūnas paskirtas vienu iš Europos prokurorų | Diena.lt

G. NORKŪNAS PASKIRTAS VIENU IŠ EUROPOS PROKURORŲ

  • 2

Europos prokuratūra Gedgaudą Norkūną paskyrė vienu iš Europos prokurorų, pirmadienį pranešė Teisingumo ministerija.

G. Norkūnas anksčiau ėjo Europos deleguotojo prokuroro pareigas.

Europos Sąjungos (ES) Taryba paskelbė atnaujinusi Europos prokuratūros (EPPO) kolegijos sudėtį, į kurią paskyrė penkis naujus prokurorus.

Šis atnaujinimas įvyko dėl besibaigiančiųjų pirmųjų Europos prokurorų kadencijų. Skiriant Europos prokurorus pirmai kadencijai, 2019 metais burtų keliu buvo sudaryta 11 valstybių grupė, tarp kurių – ir Lietuva. Šių valstybių Europos prokurorų pirmoji kadencija trunka trejus metus ir ji negali būti pratęsta.

Likusių šalių Europos prokurorai buvo paskirti šešerių metų kadencijai, kad pusės Europos prokurorų rotacija vyktų kas trejus metus. Naujieji Europos prokurorai pareigas pradės eiti šių metų liepos 29 dieną. Tą dieną baigsis ir dabartinio Europos prokuroro iš Lietuvos Tomo Krušnos kadencija.

Anot ministerijos, pernai Vyriausybės nutarimu į Europos prokurorus buvo pateiktas trijų kandidatūrų sąrašas. Pagal procedūras ES Taryba pasirinko vieną iš jų.

Europos prokurorai skiriami šešerių metų neatnaujinamai kadencijai. Pasibaigus šiam laikotarpiui Taryba gali nuspręsti kadenciją pratęsti ne ilgiau kaip trejiems metams. Pagal pereinamojo laikotarpio taisykles, taikomas pirmajai kadencijai po Europos prokuratūros įkūrimo, Europos prokurorai iš vieno trečdalio valstybių narių pareigas eina trejus metus ir šios kadencijos atnaujinti neleidžiama, siekiant išskaidyti Europos prokuratūros kolegijos atnaujinimą.

Taip buvo prokurorų iš Austrijos, Graikijos, Ispanijos, Italijos, Kipro, Lietuvos, Nyderlandų ir Portugalijos atveju. Šiuo metu penki iš šių valstybių Europos prokurorai jau paskirti (Lietuvos, Austrijos, Kipro, Italijos, Graikijos). Kiti trys bus paskirti artimiausiu metu.

Europos prokuratūra yra nepriklausomas ES organas, atsakingas už nusikaltimų ES finansiniams interesams tyrimą, baudžiamąjį persekiojimą už juos ir kaltininkų perdavimą teismui.

EPPO veiklą pradėjo 2020 metų pabaigoje, Liuksemburge. Šiuo metu Europos prokuratūros veikloje dalyvauja 22 valstybės narės (Austrija, Belgija, Bulgarija, Čekija, Estija, Graikija, Ispanija, Italija, Kipras, Kroatija, Latvija, Lietuva, Liuksemburgas, Malta, Nyderlandai, Portugalija, Prancūzija, Rumunija, Slovakija, Slovėnija, Suomija, Vokietija).

EPPO vykdo baudžiamojo persekiojimo veiksmus ir prokuroro funkcijas kompetentinguose valstybių narių teismuose, kuriuos atlieka nacionalinio lygmens Europos deleguotieji prokurorai, veikiantys visiškai nepriklausomai nuo nacionalinių institucijų.

Rašyti komentarą
Komentarai (2)

Anonimas

na ir veidelis pokerfeis

praktiskai NEESAMOS VALSTYBINES ES STRUKTUROS

prokurorai atliekantys neaiskios niekam nereikalingos ir niekieno nevygdomas funcijas ---tai ....niekas ...nulis .... pav;- Lenkija , vengrija [ o ir kitos , galbut isskyrus tik nykstukines sorosines jankiu skalikes lietuva,latvija ,estija] nevygdo jokiu teisiniu nurodymu ar sankciju gaunamu is ES Briuseliniu prikuroru ar teisininku.

SUSIJUSIOS NAUJIENOS