Anapilin išėjo vienintelis įžymiausio Lietuvos partizanų vado Jono Žemaičio sūnus Laimutis. Mirė žmogus, kurio tėvo pastangomis masinis ginkluotas pasipriešinimas Lietuvoje tapo gerai organizuota karine struktūra, gynusia valstybę nuo sovietų okupantų.
Kai 1953 m. gegužę bunkeris, kuriame slapstėsi J.Žemaitis, buvo išduotas ir partizanų vadas, įmetus migdomųjų dujų granatą, suimtas gyvas ir specialiu lėktuvu nuskraidintas į Maskvą, pas Sovietų Sąjungos saugumo vadovą Lavrentijų Beriją, suimtojo sūnui buvo 12 metų. Tuo metu jis gyveno pas globėją mokytoją Oną Liubinavičienę.
Laimučio tėvas išėjo į mišką 1945 m., o mama netikėtai mirė po metų. Mažas berniukas pateko jam nepažįstamų žmonių globon ir nieko nežinojo apie tėvo veiklą.
Ketvirtuoju Lietuvos prezidentu iki šiol vadinamas J.Žemaitis per garsiąją ryšininkę Niną Nausėdaitę žinojo, kad sūnus pateko į patikimas rankas. Kartais jam pavykdavo pamatyti Laimutį. Kai N.Nausėdaitė buvo suimta, Lietuvos partizanų vadas domėjosi sūnumi per kitą ryšininkę. Beje, J.Žemaitis yra sakęs, kad Laimutis išvaizda panašus į jį.
Laimutis, Kaune įgijęs inžinieriaus specialybę, išvažiavo dirbti į Šiaulius. Ten saugumiečiai jam netrukdė gyventi, tačiau, kaip ir anksčiau, sekė. Apie tai byloja ir įprasta NKVD provokacija mėginant kaip nors palaužti iškiliausią Lietuvos partizanų vadą.
„Kai 1954 m. J.Žemaitis buvo nuteistas mirties bausme, jis paprašė susitikti su sūnumi. Vietoj to NKVD pareigūnai pateikė jam sūnaus, pasirišusio pionierišką kaklaraištį, nuotrauką, kuri buvo padaryta apgaulės būdu. Beje, berniukas užaugo svetima, jį globojusių žmonių, pavarde. Tikrąją - Žemaičio - pavardę ir tėvo vardą jis susigrąžino Nepriklausomoje Lietuvoje", - pasakojo vilnietė Inga Staišiūnienė. Ji - istorikės Nijolės Gaškaitės- Žemaitienės, Jono Laimučio Žemaičio žmonos, dukra iš pirmos santuokos.
Istorikas Arvydas Anušauskas įsitikinęs, kad tik Nepriklausomoje Lietuvoje Jonas Laimutis Žemaitis sužinojo visą tiesą apie savo tėvą. Apie tai byloja ir jo žmonos istorikės parašyta knyga „Žuvusiųjų prezidentas". Beje, su N.Gaškaite J.L.Žemaitis susipažino ir susituokė būdamas jau brandaus amžiaus, tad vaikų jie neturėjo.
Yra žinoma, kad J.L.Žemaitis buvo linkęs bendrauti žmogus, tačiau dėl sunkios nepagydomos ligos, kankinusios jį apie 16 metų, jis to negalėjo daryti. Prieš aštuonerius metus mirus žmonai, ligonį finansiškai rėmė Lietuvos politinių kalinių ir tremtinių sąjunga, Krašto apsaugos ministerija, kuri rūpinasi ir paskutine jo kelione.
Naujausi komentarai