Sausį įtariamuoju korupcijos byloje tapęs Valstybinės ligonių kasos (VLK) vadovas Algis Sasnauskas ne tik toliau vadovauja ir skirsto milžiniškas lėšas, bet ir moko kovoti su korupcija.
Pareiškus įtarimus – nušvitimas
Specialiųjų tyrimų tarnyba (STT) metų pradžioje A.Sasnauskui pareiškė įtarimus korupcija. STT mano, kad VLK direktorius piktnaudžiavo tarnybine padėtimi vykdydamas viešuosius pirkimus. Įtarimai dėl A.Sasnausko kilo dėl intelektualinės saugos paslaugų pirkimo. VLK direktorius ir bendrovės "Gelsauga" darbuotojas buvo apklausti, atliktos kratos, bet įtariamieji išvengė suėmimo.
Virš galvos pakibusi baudžiamoji atsakomybė VLK vadovui turbūt atvėrė akis, mat jis pats ėmėsi kovos su korupcija. Bent jau žodžiais.
Jau balandį VLK gyrėsi paruošusi naują, žinoma, geresnę korupcijos prevencijos programą. Dar po mėnesio A.Sasnauskas susirūpinimą korupcija sveikatos apsaugos sistemoje išreiškė specialiai suorganizuotame renginyje.
"Korupcijos prevencija sveikatos sistemoje – ne tik VLK rūpestis. Svarbu su kitomis sveikatos sistemos institucijomis, remiantis tokių šalių kaip Slovėnija pavyzdžiu, informuoti ir mokyti visuomenę, ugdyti nepakantumą korupcijai", – gegužę postringavo korupcija įtariamas VLK direktorius.
Nuo tada, kai A.Sasnauskui pareikšti įtarimai dėl galimo piktnaudžiavimo tarnyba vykdant viešuosius pirkimus, VLK atliko dešimtis naujų viešųjų pirkimų už solidžią sumą.
Tyrimas užsitęsė
Jau beveik dešimt mėnesių tiriama byla dar nepasiekė teismo, įtarimai VLK direktoriui nepanaikinti.
"A.Sasnauskui pranešta apie įtarimą padarius nusikaltimą, numatytą Baudžiamojo kodekso 228 straipsnio 2 dalyje. Tyrimas dėl to nėra nutrauktas ar užbaigtas kitu proceso veiksmu. Tyrimas tęsiamas, jį atlieka STT Vilniaus valdybos pareigūnai. Kada tyrimas bus baigtas, prognozuoti sunku, nes medžiagos apimtis labai didelė ir sudėtinga", – dienraščiui sakė tyrimui vadovaujančios Vilniaus apygardos prokuratūros atstovas spaudai Gintautas Stalnionis.
STT Vilniaus valdybos viršininkas Vaidas Skirmantas dienraščiui teigė, jog tyrimas dėl A.Sasnausko veiklos užsitęsė dėl didelio pareigūnų darbo krūvio. Jis nesiėmė prognozuoti, kada byla pasieks teismą.
STT: ministrai nieko nedarė
Įtariamasis korupcijos byloje jau beveik dešimt mėnesių po to, kai buvo pareikšti įtarimai, tebedirba savo poste ir skirsto didžiules lėšas, kuriomis disponuoja VLK. Jo nušalinti nesiėmė nei Vilniaus apygardos prokuratūra, nei STT, nei Sveikatos apsaugos ministerija.
V.Skirmanto teigimu, STT ir prokurorai A.Sasnausko nušalinimo nuo pareigų galėjo reikalauti tik tokiu atveju, jei tolesnis jo darbas VLK vadovo kėdėje būtų kėlęs grėsmę tyrimui. "Buvo tokia situacija, kad dėl tų epizodų, dėl kurių pareikšti įtarimai, jis (A.Sasnauskas – red. past.) nelabai galėjo daryti įtaką. O kad jis dirba toliau – darbdavio rizika", – teigė pašnekovas.
Pasak jo, vieninteliai žmonės, galėję imtis A.Sasnausko nušalinimo, yra Algis Čaplikas ir Raimondas Šukys – buvęs sveikatos apsaugos ministras ir jo įpėdinis. "Jei darbdavys, šiuo atveju – ministras, pats nušalins, jis rizikuoja, kad jeigu byla bus nutraukta, reikės atlyginti dėl nušalinimo padarytą žalą. Darbdavys sprendžia, kaip jam elgtis", – kalbėjo STT Vilniaus valdybos viršininkas.
Jei VLK vadovas bus teisiamas pagal STT pateiktus įtarimus, jam grės draudimas dirbti valstybės tarnyboje arba laisvės atėmimas iki šešerių metų.
Su pačiu A.Sasnausku dienraščiui nepavyko susisiekti – korupcija įtariamas VLK vadovas šiuo metu atostogauja.
Ministras ir eksministras vengia atsakomybės
Sveikatos apsaugos ministras R.Šukys dienraščiui tvirtino nematantis pagrindo nušalinti A.Sasnauską nuo VLK vadovo pareigų bent jau kol baigsis ikiteisminis tyrimas. Anot ministro, VLK direktoriaus nušalinimo iki tyrimo pabaigos galėjo reikalauti prokurorai arba STT, tačiau to nepadarė.
"Tokia procedūra kaip nušalinimas yra vykdoma vadovaujantis įstatymais. Sprendimą, ar asmuo gali dirbti esant pareikštiems įtarimams, priima procesą vedantis pareigūnas ir procesą kontroliuojantis prokuroras. Jeigu jie tokio sprendimo nepriėmė ir nepasiūlė (sustabdyti A.Sasnausko įgaliojimus – red. past.), pagrindo nušalinti aš, kaip ministras, neturiu. Tai būtų neteisėtas veiksmas", – aiškino R.Šukys.
Tiesa, ministras prisipažino nežinantis, kad jam pavaldus A.Sasnauskas įtariamas piktnaudžiavimu tarnyba. "Šiuo atveju, dėl ko yra pateikti įtarimai, nesu informuotas", – sakė politikas.
Savo įpėdiniui pritaria ir buvęs sveikatos apsaugos ministras A.Čaplikas, iš posto pasitraukęs praėjus porai savaičių po to, kai A.Sasnauskui buvo pareikšti įtarimai. "Įstatyme teigiama, kad nušalinimą teikia STT, – R.Šukio versiją kartojo A.Čaplikas. – Tokių teikimų nebuvo."
Buvęs ministras teigė, jog jam galbūt pritrūko laiko įvertinti padėtį VLK. "Tai buvo kaip tik mano pasitraukimo laikotarpis. Jeigu būčiau turėjęs laiko, galbūt būčiau ir kitokius sprendimus daręs", – teisinosi A.Čaplikas.
Reikėjo veikti anksčiau
STT direktorius Žimantas Pacevičius dienraščiui teigė, esą A.Sasnausko likimas VLK vadovo kėdėje tapus įtariamuoju tikrai nėra gera praktika. Tačiau veiksmų reikėjo imtis anksčiau, o dabar VLK direktoriaus nušalinimas nuo pareigų tyrimui ne ką tepadėtų.
"Tai nenormalu. Yra tam tikri momentai. Žmonės nelabai suvokia: kaip čia gali būti – įtarimai pareikšti, o jis dirba. Bet, kita vertus, žmogus dar nenuteistas. Nušalinti gal ir buvo reikalinga. Bet ne dabar, o tada, kai reikėjo – tyrimo pradžioje, kai jis galėjo trukdyti tyrimui. Dabar nėra jokio tikslo tai daryti", – aiškino Ž.Pacevičius.
Naujausi komentarai