Kariuomenės atstovas apie Lietuvos teritorijoje nukritusią skraidyklę: renkami įkalčiai Pereiti į pagrindinį turinį

Kariuomenės atstovas apie Lietuvos teritorijoje nukritusią skraidyklę: renkami įkalčiai

Lietuvos kariuomenės majoras Gintautas Ciunis teigia, kad dėl į Lietuvos oro erdvę iš Baltarusijos ketvirtadienį įskridusios savadarbės skraidyklės vis dar atliekamas tyrimas. Tačiau kariuomenės atstovas pabrėžia, kad jau yra aišku, jog šalies teritorijoje nukritęs objektas jokios grėsmės nekėlė.

„Objektas šiuo metu yra tiriamas, renkami įkalčiai, vėliau jis bus išvežtas iš čia. Šiuo metu vis dar vyksta tyrimas, kol mes kalbame. Ir tada bus galutinai nustatytas jo turinys, kilmė, priežastys ir pasekmės, kodėl jis yra čia“, – žurnalistams Kenoje surengtoje spaudos konferencijoje teigė G. Ciunis.

Visgi, kariuomenės atstovas neigia viešoje erdvėje pasirodžiusias spekuliacijas, kad tai galėjo būti „Shahed“ dronas.

„Ką galime pasakyti, kad tai jokio pavojaus nekeliantis objektas, mes nekalbame apie dronus, apie kuriuos anksčiau buvo kalbėta viešoje erdvėje – tai yra putplasčio ir medžio gaminys, formos panašios į lėktuvėlį. Ir jo panaudojimo priežastys, kaip ir galimi tikslai kol kas mums yra nežinomi, bet vertiname visas versijas“, – pabrėžė jis.

„Tai yra putplasčio ir medienos gabalas su šiek tiek laidų“, – sakė jis, nenorėdamas daugiau detalizuoti apie nukritusį objektą.

G. Ciunis taip pat tikino negalintis patvirtinti, ar šis Lietuvos teritorijoje nukritęs objektas galėjo būti rusiškas dronas „Gerbera“.

Majoras Gintautas Ciunis

„Šiuo metu tam yra renkami įkalčiai, skenuoja, dirba įvairios mašinos, technika ir kariai, taip pat išminuotojai. Ir šiuo metu renkami įkalčiai, koks yra tikslus modelis. Šiuo metu patvirtinti to nenorėčiau, kadangi nenoriu užbėgti už akių“, – sakė kariuomenės atstovas.

Pasak jo, šiuo metu atliekamas tyrimas ilgai užtrukti neturėtų.

Majoras taip pat pažymi, kad į Lietuvą atskridęs objektas nukrito savaime, o šalies teritorijos oro erdvėje išsilaikė maždaug apie tris minutes.

VSAT: skrido 100 metrų aukštyje, 50–60 km/h greičiu

Tuo metu situaciją komentuodamas Kenos pasienio užkardos vadas Marius Barkauskas teigė, jog Valstybės sienos apsaugos tarnybos (VSAT) pareigūnai skrendantį objektą pastebėjo apie 11.30 val. Pasak jo, skraidyklė leidosi į apačią ir po kelių minučių nukrito ant žemės.

„Aukštis buvo apie 100 metrų. Greitis, nepasakytume, kad labai didelis – kokie 50–60 kilometrų per valandą, nes jis jau skrido leisdamasis į apačią, krito, vertėsi ir radome jį jau apsivertusį“, – sakė VSAT pareigūnas.

„Dažniausiai kontrabandininkai kažką panašaus naudodavo, kai gabendavo kontrabandą“, – skraidyklę įvertino jis.

Pasak M. Barkausko, Kenos užkardoje tai pirmas toks atvejis.

Karo metu objektas būtų buvęs nuleistas, naudojant specialią techniką

Savo ruožtu G. Ciunis akcentuoja, jog taikos metu į šalies oro erdvę patekę svetimi objektai nėra nuleidinėjami karinėmis priemonėmis. Vis dėlto, pasak majoro, vykstant kariniam konfliktui, tokiu atveju būtų imtasi atitinkamų veiksmų.

„Objektai savo oro erdvėje gali daryti, ką nori (…). Įmanoma, kad taikos metu į Lietuvos oro erdvę įskrenda objektas iš kitos valstybės. Taip kartais pasitaiko – esame tikrai matę“, – kalbėjo G. Ciunis.

„Yra taikos metas, ir tos procedūros įsijungia tuomet, kuomet yra nenumatytas elgesys iš kitos valstybės pusės (…). Jeigu būtų karo padėtis, objektas (būtų – ELTA) nedelsiant nuleidžiamas karinėmis priemonėmis. Taikos metu orlaivių nenumušinėjame oro gynybos priemonėmis, nes tai yra taikos metas ir naudojami visiškai kiti algoritmai, visur vertinami esami faktai, žvalgybinė informacija ir paprasta kariška matematika“, – sakė kariuomenės atstovas.

VSAT ketvirtadienį pranešė, kad iš Baltarusijos teritorijos į Lietuvą ketvirtadienį įskrido į savadarbį lėktuvėlį panaši skraidyklė. Ji Lietuvos teritorijoje buvo užfiksuota 11.30 val.

Tarnybos teigimu, objektas oro pavojaus nesukėlė. Nurodoma, kad, pirminiais duomenimis, objektas pagamintas iš faneros ir putplasčio.

Savo ruožtu Lietuvos kariuomenė teigia, kad informavus apie oro erdvės pažeidimą buvo nurodyta reaguoti ir NATO oro policijos misiją Lietuvoje atliekantiems naikintuvams. Visgi, objektui nukritus, užduotis buvo atšaukta.

Tuo metu krašto apsaugos ministrė Dovilė Šakalienė teigė, kad kol kas nėra jokių požymių, jog į Lietuvos oro erdvę iš Baltarusijos ketvirtadienį įskridusi savadarbė skraidyklė į šalies teritoriją būtų atsiųsta sąmoningai. Ministrė patikino, kad šis objektas jokios grėsmės gyventojų saugumui nesukėlė.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra