Kiauros kalėjimų sienos – vienas po kito pabėga nuteistieji: kol kas klausimų daugiau nei atsakymų | Diena.lt

KIAUROS KALĖJIMŲ SIENOS – VIENAS PO KITO PABĖGA NUTEISTIEJI: KOL KAS KLAUSIMŲ DAUGIAU NEI ATSAKYMŲ

  • 5

Iš Alytaus pataisos namų šią savaitę pabėgo trys nuteistieji. Praėjusią savaitę iš Pravieniškių, išlaužę lango grotas ir įveikę šešių metrų aukščio tvorą, taip pat pabėgo du kaliniai. Jie surasti savaitgalį. Kaip laidai „Info diena“ sakė teisingumo viceministras Elanas Jablonskas, dabartinė bausmių vykdymo sistema netenkina ir ją reikėtų keisti. 

„Reikėtų aiškiai atskirti, kas yra pabėgimas, o kas yra negrįžimas į laisvės atėmimo vietą – šiuo atveju į atvirąją koloniją. Savaitgalį įvykęs įvykis, kai buvo pabėgę du kaliniai, yra du skirtingi dalykai. Kai jie vengė, lipo per tvoras, aktyviais veiksmais siekė pasišalinti iš įkalinimo įstaigos. Atviros kolonijos situacija yra kiek kitokia. Kalintiems asmenims yra apribojama laisvė, bet jie turi teisę palikti įkalinimo įstaigą, jie turi teisę dirbti ir paprasčiausiai tiek, kad jie negrįžta. Tai yra truputėlį skirtingas dalykas nuo pabėgimo“, – kalbėjo E. Jablonskas.

– Viceministre, bet ar tai yra normalu, kad iš pataisos namų ar atvirosios kolonijos – nesvarbu, Pravieniškių ar Alytaus – pabėga arba negrįžta kaliniai, kurie vienu atveju ten turėtų būti nuolat, kitu atveju ten turėtų bent jau nakvoti?

Į visus dalykus, duokime dar laiko, ir bus atsakyta, ar tai buvo korupcinis atvejis, ar puikiai suplanuotas įkalintų asmenų pabėgimas.

– Kaip ir minėjau, atvirosiose kolonijose nuteistieji laikomi be apsaugos, bet privalo būti prižiūrimi. Skirtingai nuo pataisos įstaigų, jie nėra saugomi ginkluotų pareigūnų ar specialių sudėtingų inžinerinių, ar kitų technologijų. Tačiau nuteistųjų elgesį privalo kontroliuoti pataisos pareigūnai, jie dirba tiesiogiai su nuteistaisiais. Šioje vietoje jie privalo grįžti. Priešingu atveju tas negrįžimas jų atžvilgiu užtraukia baudžiamąją atsakomybę. Jiems yra pradedamas atskiras ikiteisminis tyrimas. Ir vėlgi teismas jiems skiria bausmę, t. y. prailgina jų buvimo laiką įkalinimo įstaigoje.

– Bet ar tai yra normali situacija, kuomet mes per savaitę antrą kartą kalbame apie tai, kad iš įkalinimo įstaigų arba atvirųjų kolonijų pasišalina asmenys, kurie realiai to negali daryti? Aš nekalbu apie dienos metą atvirosios kolonijos, aš kalbu apie naktinį variantą. Ar tai yra normalu?

– Naktinis variantas vienareikšmiškai. Aš būtent ir norėjau atskirti du dalykus. Atvira kolonija, kai žmogus negrįžta į įkalinimo įstaigą. Ir Pravieniškių atvejis yra tikrai netoleruotinas atvejis. Čia pirmadienį lankėmės kartu su Kalėjimų departamento vadovu – įsivertinome visas rizikas, davėme atskirus pavedimus laikinai einančiam Pravieniškių pataisos namų-atvirosios kolonijos vadovui. Įsivertinome visus inžinerinius ir personalinius būtinus pokyčius, kad ateityje tokių dalykų nebūtų.

Elanas Jablonskas. Justinos Lasauskaitės nuotr.

– Bet problema yra pačiuose namuose kaip įstaigoje, kalbant apie saugumą? Ar personalo problemos, kuris galbūt ir dengia tokius nusižengimus?

– Kad taip teigtume, mes turime atlikti tyrimą. Šiuo atveju yra pradėtas ir tarnybinis patikrinimas, ir ikiteisminis tyrimas. Taip pat Teisingumo ministerija inicijavo ir auditą, kuris atsakys dėl techninių, inžinerinių ir pastatų: ar tinkamai panaudotos medžiagos, ar atliepia tą poreikį, kuris ir buvo numatytas. Į visus dalykus, duokime dar laiko, ir bus atsakyta, ar tai buvo korupcinis atvejis, ar puikiai suplanuotas įkalintų asmenų pabėgimas. Teisingumo dėlei reikėtų paminėti, kad pastarųjų trejų metų laikotarpyje tai ketvirtas pabėgimas. Kuo galime pasidžiaugti, kad visi jie ilgai laisvėje neužtruko ir paros-dviejų bėgyje buvo grąžinti atgal.

– Kalbant apie pataisos namų, ypač Pravieniškių, vadovybę – ji kol kas nušalinta? Ką pavyko išsiaiškinti dėl Pravieniškių iki šios minutės?

Atliekamas ikiteisminis tyrimas identifikuos asmenis, kurie padėjo: ar tai buvo įstaigos viduje, ar tai buvo išorėje veikiantys asmenys.

– Yra atliekamas tarnybinis patikrinimas, sudaryta komisija, kuri įsivertins ir personalų veiksmų seką, algoritmus, kaip jie veikė, kaip jie elgėsi, ar tinkamai buvo instruktuoti, apmokyti. Atliekamas ikiteisminis tyrimas identifikuos asmenis, kurie padėjo: ar tai buvo įstaigos viduje, ar tai buvo išorėje veikiantys asmenys.

– Jūs teisėsaugoje dirbate ne pirmus metus, dabar esate viceministro pareigose ir sekate visus tuos įvykius. Tai yra ne pirmas kartas su Pravieniškių pataisos namų vadovybe. Ar ministeriją tenkina vadovo darbas, kuris dirba palyginti neseniai?

– Teisingumo dėlei reikėtų pasakyti, kad Teisingumo ministerijai yra pavaldus Kalėjimų departamento vadovas. Ir ar vadovą tenkina Pravieniškių pataisos namų vadovo darbas.

– Bet Pravieniškių pataisos namai per Kalėjimų departamentą yra pavaldūs ministerijai. Tai ta grandinė vis tiek veda į jus galiausiai.

– Šiuo metu per anksti būtų atsakyti – ar tenkina darbas, ar ne. Atliktas tarnybinis patikrinimas ir kiti veiksmai sudėlios taškus ir mes galėsime aiškiai pasakyti, ar mums tinka, ar reikia tobulinti, ar reikia kažką keisti, ar reikėtų naujų idėjų, minčių šioje pataisos namų įstaigoje.

– Konkrečiai jus ar tenkina vadovo darbas? Ar jums kyla daugiau klausimų nei turite šiuo metu atsakymų?

– Aš turiu ir daug klausimų. Ir apskirtai bausmių vykdymo sistema iš esmės manęs netenkina. Tikrai reikalingi struktūriniai pokyčiai, reikalingas pačios institucijos modernizavimas. Reikia pripažinti, kad bausmių vykdymo sistema tikrai atsilieka nuo kitų teisėsaugos institucijų ir tikrai turime eiti ne vienu, ir ne keliais žingsniais į priekį, kad pasiektume atskirus rezultatus. Valstybė galėtų vykdyti savo pareigą, t. y. tinkamai laikyti įkalintus asmenis.

– Iš kalėjimų pasprunkantys kaliniai ir pas juos patenkantys įvairūs daiktai už grotų. Kas turi keistis, kad kalėjimų sienos nebebūtų kiauros ir pro jas nebebėgtų nei kaliniai, nei ten patektų daiktai, kurie neturi patekti?

– Tai yra priemonių kompleksas, prie kurių šiuo metu ir dirbame, kaip padaryti, kad tie nelegalūs daiktai taptų neveiksmingi. Buvo bandomi įvairūs detektavimo prietaisai, blokavimo įrenginiai, tačiau, ką parodė praktika, jie truputėlį neatliepia savo to įgyvendinamo poreikio ir neužtikrina tų funkcijų, kurių mes siekiame. Kaliniai naudojasi tais įrenginiais ir jie patenka įvairiomis priemonėmis – yra veikiantys ir išorės veiksmai, tarpininkai, pagalbininkai įvairiomis priemonėmis permeta įvairius paketus.

Tą parodė pastarųjų kelių dienų įvykis, kai buvo permestas įrenginys ir įrenginių priemonės. Dirbantys Kalėjimų departamento darbuotojai, pastebėjo ir išvengė šių nelegalių daiktų patekimo į įstaigą. Taip pat reikia pripažinti, kad turime ir korupcinių faktų, kai tie patys pareigūnai, vedini finansinių, neteisėtų interesų, patys perneša tuos daiktus ir parduoda, atiduoda kaliniams. Yra ir tokių atvejų, ir to mes tikrai neslepiame.

Rašyti komentarą
Komentarai (5)

juk

viskas megdziojama is jav bus kaip pas / politartista/ bidena paleis visus ypac juodckius kad islaikyt valdzia ko gero pavyzdys uzkreciamas ?...

Tai

Nejuokinkit pasaulio Greičiau apsišiksi nei pabėgsi. Tikriausiai TVpagalba kalta Juokauju...nutik

NETIKIU , KAD

Jie "pabėga " be pagalbos....
DAUGIAU KOMENTARŲ

SUSIJUSIOS NAUJIENOS