Didžioji dalis Lietuvos gyventojų remia valdžios poziciją dėl paramos teikimo Ukrainai, rodo antradienį paskelbti apklausos rezultatai.
Į klausimą, ar šiuo metu yra pakankama Lietuvos parama Ukrainai, 55 proc. atsakė, kad parama yra pakankama, 12 proc. nurodė, kad ji yra per maža, 10 proc – kad per didelė, o 23 proc. – kad Lietuva turėtų laikytis neutralios pozicijos Ukrainos atžvilgiu.
Užsienio reikalų ministerijos užsakymu visuomenės nuomonės ir rinkos tyrimų centras „Vilmorus“ apklausą atliko gruodžio 4-15 dienomis, tyrimo metu apklausta 1000 Lietuvos gyventojų nuo 18 metų, BNS informavo ministerijos Visuomenės informavimo skyrius.
Pernai lapkritį buvo pranešta, kad Lietuva teiks karinę paramą Ukrainai. Lietuvos krašto apsaugos ministras metų pradžioje patvirtino, kad Lietuva perdavė Ukrainos kariuomenei ginkluotės elementų, tačiau jų nedetalizavo.
Lietuvos valdžia taip pat teikia humanitarinę pagalbą Ukrainai, priima gydytis sužeistus Ukrainos karius. Paramą nuolat teikia ir nevyriausybinės organizacijos.
Apklausos metu 44 proc. respondentų taip pat nurodė, jog norėtų, kad Lietuvos bendradarbiavimas su JAV būtų didesnis, o 43 proc. apklaustųjų nuomone, dabartinis bendradarbiavimas yra pakankamas. Prieš didesnį bendradarbiavimą pasisako 11 proc. gyventojų.
Beveik du trečdaliai (65 proc.) apklaustųjų nurodė, kad Lietuva turėtų visokeriopai dalyvauti tarptautinėje kovoje su terorizmu. Dar 10 proc. norėtų, kad Lietuva prisidėtų tik finansiškai, bet nedalyvautų tarptautinėse operacijose ar misijose. 23 proc. nenorėtų, kad Lietuva prisidėtų prie tokios kovos.
Į klausimą apie vertybių vaidmenį Lietuvos užsienio politikoje dauguma (58 proc.) respondentų atsakė, kad jis turi būti didelis ar labai didelis.
Tai, jog domisi Lietuvos užsienio politika, nurodė kiek mažiau nei pusė apklaustųjų – 44 procentai. Tarp labiausiai Lietuvos piliečius dominančių URM veiklos aspektų – santykiai su kaimyninėmis šalimis (68 proc.).
Antra tema, kuria domimasi labiausiai, yra NATO ir saugumo klausimai – 46 proc.. Trečioji gyventojus dominanti tema yra konsulinė pagalba keliaujant užsienyje. Tai domina 31 proc. respondentų, ir šis susidomėjimas yra būdingas visoms socialinėms demografinėms grupėms.
Vertindami Lietuvos diplomatinę tarnybą 10 balų skalėje aukščiausius vertinimus (10-7 balų) skyrė 31 proc. respondentų, teigiamus (6-5 balai) - 37 proc., o neigiamus vertinimus (1-4 balai) – 13 proc. apklaustųjų.
6 proc. apklaustųjų nurodė, kad per 5 metus jiems patiems, šeimos nariams ar artimiems draugams teko kreiptis į URM arba Lietuvos atstovybes užsienyje. Dauguma (59 proc.) tų, kuriems teko kreiptis, bendravimą su URM atstovais įvertino teigiamai, 11 proc. – blogai.