Lietuviai savo teises jau greitai galės ginti Konstituciniame Teisme | Diena.lt

LIETUVIAI SAVO TEISES JAU GREITAI GALĖS GINTI KONSTITUCINIAME TEISME

Vyriausybė, rengdamasi įgyvendinti Konstitucijos pataisą dėl individualaus konstitucinio skundo Konstituciniam Teismui, trečiadienį posėdyje pritarė Teisingumo ministerijos parengtoms Konstitucinio Teismo įstatymo bei dar 5 įstatymų pataisoms ir perdavė jas svarstyti Seimui.

Konstitucijos pataisa, suteikianti teisę fiziniams ir juridiniams asmenims tiesiogiai kreiptis į Konstitucinį Teismą, įsigalioja rugsėjo 1 dieną.

„Konstitucinio skundo įteisinimas – svarbus etapas plėtojant Lietuvos piliečių teises ir laisves bei visos teisinės sistemos raidoje, – sako teisingumo ministras Elvinas Jankevičius. – Mūsų žmonės, nesutinkantys su kitų instancijų teismų sprendimais, galės tiesiogiai kreiptis į Konstitucinį Teismą, kurio pareiga garantuoti konstitucinį teisingumą“.

Fiziniai ir juridiniai asmenys galės paduoti konstitucinį skundą dėl Lietuvos Respublikos įstatymo ar kito Seimo, Respublikos Prezidento ar Vyriausybės akto (ar jų dalies), jeigu jų pagrindu priimtas sprendimas pažeidė šio asmens konstitucines teises ar laisves. Šią galimybę asmuo turės tik prieš tai pasinaudojęs visomis teisinės gynybos priemonėmis.

Mūsų žmonės, nesutinkantys su kitų instancijų teismų sprendimais, galės tiesiogiai kreiptis į Konstitucinį Teismą, kurio pareiga garantuoti konstitucinį teisingumą.

Teisingumo ministerijos parengtose pataisose numatoma, kad individualus konstitucinis skundas šiam teismui turės būti paduotas per 3 mėnesius nuo įsiteisėjusio galutinio ir neskundžiamo teismo sprendimo priėmimo dienos.

Pasak teisingumo viceministrės Irmos Gudžiūnaitės, jeigu Konstitucinis Teismas, išnagrinėjęs asmens kreipimąsi, priims sprendimą, kad įstatymas arba kitas teisės aktas prieštarauja Konstitucijai, tokiu atveju atsirastų pagrindas atnaujinti procesą dėl pažeistų to asmens konstitucinių teisių ar laisvių įgyvendinimo. „Netgi siūloma, kad išimtinais atvejais Konstitucinis Teismas galėtų sustabdyti teismo sprendimo vykdymą, kol Konstituciniame Teisme bus išnagrinėta byla“, - sako viceministrė.

Kartu siekiama užtikrinti, kad konstitucinį skundą teikiantys fiziniai asmenys turėtų galimybę pasinaudoti valstybės garantuojama teisine pagalba. Parengtas Valstybės garantuojamos teisinės pagalbos įstatymo pataisų projektas numato, kad ši pagalba fiziniams asmenims bus teikiama ir konstitucinės justicijos bylose.

Individualaus konstitucinio skundo institutas veikia daugumoje Europos Sąjungos valstybių. Panašų konstitucinio skundo modelį turinčių šalių Lenkijos ir Latvijos konstituciniai teismai per metus išnagrinėja apie 30 tokių bylų.

Lietuvoje Konstitucinis Teismas kasmet gauna apie 30 prašymų ištirti teisės aktų atitiktį Konstitucijai ar kitiems aukštesnės galios teisės aktams. Iki šiol Konstitucijoje buvo įtvirtinta, kad kreiptis į Konstitucinį Teismą dėl teisės aktų atitikimo pagrindiniam šalies įstatymui gali tik Seimas, Seimo narių grupė.

Rašyti komentarą
Komentarai (3)

tik

maza smulkmena,,,, kainos bus konstitutiskai kosmines....

lavonuj kompresas ---tas a lia konstitucinis teismas

su tais paciais riomerines profkes korumpuotais kysininkais teisejais ,samanais orakulais.....jie ankstesniuose KT teismuose tokiu idiotiniu nesamoniu pripliauske ,kad koktu ziuret y ta ,,,teisma,,,, berodc paskutiniam KT teisme a lia teismas kas pusmety besikeliantiems teisejams sau algas suoke ,kad KT ,,,tam nepriestarauja,,,............kaip kad nepriestaravo visiems ubagams pakelt Kabyliaus sugalvotus ,- mokescius, ar ygyvendint riomerines profkes asilo sukurpta ,,,naujajy darbo kodeksa,,, kurio deka simtas tukstanciu jaunu darbo zmoniu evakuavosi y uzsieny dirbt ,o vietoj ju verslianykai uzveze simta tukstanciu xoxolu banderu --taip pat ,,,NEPRIESTARAUJANT KT,,,,,

...

Korupcija AUKŠČIAUSIAME lygy, jau ir taip mes teismais nepasitikėjom, turėjom Viltį - Strasbūrą, dabar ir tas nutolo. O naudos TIK tiek kad ad'VOK-atai DAR sočiau gyvens... pagerės gyvenimas ir KT teisėjams, kuriems PAGALIAU atiteks ir jiems (ESĄ) priklausiusi dalis iš ad'VOK-atų: "Ranka ranką plauna", GĖDA parsidavusiam Seimui.

SUSIJUSIOS NAUJIENOS