Kaunietė Gintarė atvyko į ilgalaikio makiažo saloną Kaune – jai atlikta lūpų korekcijos procedūra.
„Labai mėgstu ryškesnį lūpų kontūrą, todėl manau, kad su permanentiniu makiažu sutaupysiu laiko ir pasieksiu geresnį rezultatą“, – sakė klientė Gintarė Armalė.
Mergina teigia, kad tokias procedūras renkasi atsakingai – remiasi rekomendacijomis, o nepuola pas pirmą pasitaikiusį specialistą.
„Svarbu, kad būtų švaru ir sterilu – juk tai invazija į kūną. Nesinori rizikuoti sveikata, todėl noriu būti tikra, kad naudojamos kokybiškos priemonės“, – aiškino G. Armalė.
LNK stop kadras.
Tačiau būtent su dažų kokybe ir kyla didžiausia problema. Mokslininkai ištyrė tatuiravimui naudojamų dažų sudėtį 14-oje Europos Sąjungos šalių. Lietuvos rezultatai šokiruojantys – daugiau nei 70 proc. produktų neatitiko reikalavimų dėl ženklinimo ar cheminės sudėties.
„Lietuvoje buvo tiriami dviejų tiekėjų žali ir juodi dažai. Labiausiai liūdina tai, kad formaldehido koncentracija kai kuriuose dažuose normą viršijo nuo 900 iki daugiau nei 1,3 tūkst. kartų“, – tvirtino KTU Aplinkosaugos technologijos katedros profesorė Violeta Kaunelienė.
Specialistai įvardija ir kitas pavojingas priemaišas.
„Ši medžiaga yra kancerogenas. Taip pat nustatyta kitų potencialiai vėžį sukeliančių medžiagų, pavyzdžiui, naftalino, o sunkiųjų metalų, vario koncentracija viršijo ribines vertes“, – pridūrė profesorė.
Grožio specialistai neslepia – jie dažnai susiduria su nekokybiškais dažais ir neprofesionaliais meistrais, kai tenka taisyti jų padarytas klaidas.
LNK stop kadras.
„Dažnai girdime apie alergines reakcijas, ilgai gyjantį pigmentą, niežulį – tai signalai, kad naudoti dažai buvo nesaugūs“, – pasakojo Mikropigmentacijos centro vadovė Gitana Vizgaitienė.
„Dažniausiai klientai kreipiasi su prašymu: „Gelbėkit!“ Jei tai alerginė reakcija ar odos pažeidimai, tokiu atveju jau būtina kreiptis į gydytoją“, – teigė „Santaka Tattoo“ vadovė Indrė Kolakovska.
Nors grožio salonuose dažai turėtų atitikti reikalavimus, vis dar pasitaiko atvejų, kai tatuiruotės daromos nelegaliai, pavyzdžiui, rūsiuose ar net virtuvėse.
„Deja, tatuiruotes vis dar daro namų sąlygomis – virtuvėje ant stalo ar rūsyje. Ir tokių atvejų yra labai daug“, – atviravo I. Kolakovska.
Visas LNK reportažas – vaizdo įraše:
Visuomenės sveikatos specialistai tikrina grožio ir tatuiruočių salonus bei nustato pažeidimų kas penktame iš jų.
„2024 m. buvo patikrinta daugiau nei 120 meistrų. Kai kurie iš jų vykdė veiklą nelegaliai. Dalies patikrintų dažų sudėtis nekėlė grėsmės, tačiau kai kuriuose atvejais nustatyta, kad buvo naudojami pasibaigusio galiojimo produktai“, – sakė Visuomenės sveikatos saugos kontrolės skyriaus vedėja Ingrida Skirdailienė.
Mokslininkai neslepia – tai, kas dabar rasta dažuose, gali nepataisomai pakenkti žmogaus sveikatai.
„Kenksmingų medžiagų poveikis per odą yra reikšmingas – jos gali sukelti DNR pokyčius, pakenkti reprodukcinei sistemai, sukelti alergines reakcijas tatuiruotės vietoje“, – įspėja V. Kaunelienė.
LNK stop kadras.
Grožio ekspertai pataria, kaip išvengti nekokybiškų paslaugų.
„Prieš renkantis meistrą, verta paprašyti jo parodyti jau užgijusių darbų galeriją“, – rekomenduoja G. Vizgaitienė.
„Žmonės dažnai daro klaidą rinkdamiesi ne meistrą, o saloną. Tačiau reikia suprasti, kad salonas negarantuoja kokybės – meistrai dažnai nuomojasi vietą ir gali dirbti skirtingomis sąlygomis. Geriausia ilgiau stebėti pasirinkto specialisto darbą“, – patarė I. Kolakovska.
Prieš trejus metus visoje Europos Sąjungoje buvo griežtai apribotas kenksmingų medžiagų naudojimas tatuiruočių ir ilgalaikio makiažo dažuose. Jei kyla abejonių dėl dažų sudėties, jų saugumą galima patikrinti internete.
Naujausi komentarai