Liūdna realybė: tėvai patys stumia paauglius į priklausomybę? Pereiti į pagrindinį turinį

Liūdna realybė: tėvai patys stumia paauglius į priklausomybę?

2025-07-01 05:00

Naujai atliktas tyrimas atskleidė, kad kas septintas paauglys alkoholio paragauti gauna iš tėvų. Pasak ekspertų, problemą išspręstų, jei paaugliai daugiau laiko praleistų su šeima. Tačiau tėvai tik gūžčioja pečiais, nes, vargu, ar paaugliai iškeis savaitgalius su draugais į savaitgalius su tėvais.

Liūdna realybė: tėvai patys stumia paauglius į priklausomybę?
Liūdna realybė: tėvai patys stumia paauglius į priklausomybę? / Freepik.com nuotr.

Nors Lietuvoje paaugliai suvartoja mažiau alkoholio nei anksčiau, juo vis dar piktnaudžiaujama. Naujausias tyrimas rodo, kad prie to prisideda ir patys tėvai – beveik kas septintas paauglys alkoholio gauna iš jų ar vartoja namuose.

Paaugliai sako, kad jei jau ir ragautų, tai namuose – ten jaustųsi saugiau. Esą vienas kitas gurkšnis padeda suvokti, kad alkoholis – tai ne limonadas.

„Pas mane yra vienas draugas, kuris buvo paragavęs. Jam buvo davę kažko silpno“, – pasakojo paauglys.

„Gerai, duoda ten kokio vyno atsigerti. Nedaug, kad vaikas nebūtų visiškai neblaivus“, – sakė kitas pašnekovas.

Tyrimas, kurio metu apklausti Vilniaus dešimtokai, atskleidė, kad beveik 1 iš 7 alkoholio gauna iš tėvų arba jį vartoja namuose. Šis reiškinys, pasak ekspertų, dažnėja.

„Tyrimas parodo labai ryškią koreliaciją – tie vaikai, kurių tėvai pritaria arba neprieštarauja alkoholio vartojimui, yra labiau linkę ir už namų ribų vartoti alkoholį“, – teigė „Project Youth“ prevencinio modelio koordinatorė Milda Pasaravičiūtė.

Pasak psichologės, tėvai dažniausiai vaikams duoda alkoholio iš baimės, neva kitaip vaikai jo paragaus kitur.

„Iš esmės tai yra geri vaikai, geri žmonės. Jie irgi nori gražiai ir gerai gyventi – nenori turėti kažkokių baisių patirčių“, – tvirtino „Vilnius sveikiau“ psichologė Dovilė Varkalienė.

Ekspertai akcentuoja – problemos šaknys slypi šeimos laiko stokoje. Daugeliui trūksta elementaraus buvimo kartu.

„Laikas kartu taip pat yra vienas iš rodiklių, kurį norėtume matyti gerėjantį. Jis ženkliai skiriasi nuo kitų šalių, kurios į prevenciją investuoja jau dešimtmečius“, – aiškino Vilniaus miesto vicemerė Simona Bieliūnė.

Pasak tyrimo, paaugliai, kurie alkoholio jau ragavo, jo savaitgaliais ieško draugų kompanijoje. Mažiau nei pusė tėvų savaitgaliais laiką leidžia su vaikais.

„Tai yra ir paprastas filmas, jo žiūrėjimas, aptarimas – paprasti, maži dalykai. Svarbu, kad matytume, atlieptume ir būtume tame paauglystės kelyje“, – įsitikinusi „Vilnius sveikiau“ direktorė Guoda Ropaitė-Beigė.

Vis dėlto kai kurie tėvai sako, kad laiko vaikams tiesiog neturi.

„Ką tai reiškia – praleist su vaiku? Jeigu tėvų pagrindinis gyvenimo tikslas – pinigai ir turtai? Kada tu praleisi?“ – svarstė moteris.

„Jeigu 17-mečiai ir toliau – tai vargiai, ar jie norės visus savaitgalius leisti su tėvais. Dalis taip, bet šiaip tai jie norės keliauti, su draugais leisti laiką“, – įsitikinusi kita pašnekovė.

Visas LNK reportažas – vaizdo įraše:

Praeiviai atviri – jaunystėje alkoholio ragavo, bet savo vaikams neduotų.

„Man kažkada labai seniai, kai buvau dar jaunas paauglys, tėtis įpildavo alaus. Bet sumaišydavo su grietine. Gal taip ir priprantama. Jeigu tu duodi kuo anksčiau – taip jis ir pripranta. Aš manau, kad nereikia“, – įsitikinęs vilnietis.

Kiti prisimena, kad anksčiau leido paragauti, tačiau dabar požiūris pasikeitė.

„Būdavo tokie atvejai, kad mes namuose duodavome paragauti, kad pažiūrėtų, koks jis neskanus ir bjaurus. Tik paragauti“, – kalbėjo vyras.

Tyrimas atskleidė ir pozityvių žinių – 92 proc. apklaustų dešimtokų teigia, kad savo namuose jaučiasi saugūs.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra