Prezidentė Dalia Grybauskaitė tikina, kad jos reikalavimas kuo skubiau iš Lietuvos ambasadoriaus Gruzijoje pareigų atšaukti Mečį Laurinkų nėra spontaniškas. Anot jos, apie tai kalbėta beveik mėnesį.
Nepasitikėjimo priežasčių nesako
"Jau beveik mėnuo abejoju šio ambasadoriaus buvimu Gruzijoje ir jau beveik mėnuo buvo kalbėta su Užsienio reikalų ministerija apie tai. Aš norėčiau, kad diplomatinėje tarnyboje diplomatai nepamirštų, kad tai yra diplomatinė tarnyba. Jeigu diplomatas nori politikuoti, jis turi pasirinkti kitą profesiją", – apie M.Laurinkaus atšaukimo priežastis vakar spaudos konferencijoje sakė Prezidentė D.Grybauskaitė.
Šalies vadovė, antradienį pareikalavusi, kad Vyriausybė M.Laurinkų atšauktų kuo greičiau, nurodė norinti "diplomatinę tarnybą matyti profesionalesnę, ne tik politikuojančią". Tačiau Prezidentė nepaaiškino, ką ji turi omenyje kalbėdama apie buvusio Valstybės saugumo departamento vadovo M.Laurinkaus politikavimą.
"Pasakiau tiek, kiek norėjau pasakyti", – paprašyta patikslinti, ką vadina "politikavimu", atsakė Prezidentė.
Ji taip pat neatsakė, ar M.Laurinkaus atšaukimas susijęs su tyrimu dėl galimo slapto amerikiečių Centrinės žvalgybos valdybos (CŽV) kalėjimo buvimo Lietuvoje.
I.Degutienė įžvelgia sąsajų
Seimo pirmininkė Irena Degutienė vakar Žinių radijui teigė, kad, matyt, yra pagrindo atšaukti M.Laurinkų. Ji pabrėžė nežinanti detalių, bet manė, kad toks Prezidentės sprendimas susijęs su Seimo parlamentiniu tyrimu, kuriuo bandoma nustatyti, ar Lietuvoje veikė CŽV kalėjimas.
"Prezidentė turi teisę atšaukti ir, matyt, yra pagrindo tai daryti. Manau, kad tai gali turėti sąsajų su CŽV kalėjimo tyrimu. M.Laurinkus buvo vienas iš apklaustųjų. Galbūt ten yra kokių nors dalykų, dėl kurių Prezidentė taip ir apsisprendė", – sakė parlamento vadovė.
M.Laurinkus praėjusią savaitę buvo priverstas pripažinti, kad 2003 m. pavasarį tuomečio prezidento Rolando Pakso klausė apie galimybę slapta į Lietuvą atvežti terorizmu įtariamus asmenis. R.Paksas šiai idėjai tikino nepritaręs. M.Laurinkus teigė, kad po neigiamo valstybės vadovo atsakymo nieko nebuvo daroma.
A.Kubilius: klauskite Prezidentės
Nors Prezidentė M.Laurinkų reikalavo atšaukti kuo greičiau, Vyriausybė vakar šio klausimo nesvarstė, nes tiesioginis M.Laurinkaus viršininkas užsienio reikalų ministras Vygaudas Ušackas buvo išvykęs į užsienį.
Premjeras Andrius Kubilius vakar šiuo klausimu buvo nekalbus. "Jūs pačios Prezidentės klauskit. Kodėl jūs manęs klausiat? Aš jokių nurodymų nesu gavęs", – su žurnalistais nebuvo linkęs bendrauti ministras pirmininkas.
Vėliau A.Kubilius pridūrė, kad M.Laurinkus "savo problemas išsprendė" duodamas interviu spaudai.
Vakar dienraštyje "Lietuvos rytas" paskelbtame interviu M.Laurinkus sakė nesitikėjęs, kad į jį "iš už krūmų" bus mestas akmuo, ir esąs "žmogiškai įžeistas". M.Laurinkus teigė jau kurį laiką galvojęs apie galimybę grįžti į politinį gyvenimą, o atšaukimas iš ambasadoriaus pareigų bus gera proga tai padaryti.
M.Laurinkus: klausinėti nustojome
Lietuvos ambasadorius Gruzijoje tikina nežinantis, kodėl Prezidentė juo nepasitiki, tačiau patvirtina, kad žinių apie galimą posto netekimą gavo. Diplomatas nurodė, kad antradienį jam skambino užsienio reikalų ministras V.Ušackas.
"Jis pranešė, kad Prezidentė reikalauja atstatydinti mane. Paklausiau, ar dėl darbo. Ministras sakė, kad ne, – delfi.lt kalbėjo M.Laurinkus. – Norėčiau išgirsti priežastis, bet nesitikiu. Sąjūdžio laikais dar klausdavome, kas ir dėl ko. Atkūrus nepriklausomybę dar gerą dešimtmetį klausinėdavome, bet paskui nustojome."
M.Laurinkų užstojo į diplomatinę tarnybą jį paskyręs kadenciją baigęs prezidentas Valdas Adamkus. Buvęs valstybės vadovas teigė, jog jam D.Grybauskaitės sprendimas nesuprantamas. V.Adamkus labai gerai vertina M.Laurinkaus veiklą.
Lituanistas žvalgams vadovavo du kartus
Filologo lituanisto išsilavinimą turintis M.Laurinkus diplomatu tapo baigęs karjerą saugumo tarnyboje. Valstybės saugumo departamentui (VSD) jis vadovavo du kartus. M.Laurinkus buvo pirmas šios slaptosios tarnybos vadovas Lietuvai atkūrus nepriklausomybę ir 1990 m. kovo pabaigoje Vyriausybei įsteigus VSD. Tačiau tąkart įstaigai jis nevadovavo nė metų.
Antrą kartą prie šios slaptosios tarnybos vairo Nepriklausomybės Akto signataras stojo 1998-aisiais. VSD vadovo pareigas jis ėjo šešerius metus – iki 2004-ųjų. Vėliau saugumo šefu tapo Arvydas Pocius, o jo pirmtakui buvo patikėtos Lietuvos ambasadoriaus Ispanijoje pareigos. Nuo praėjusių metų rugsėjo M.Laurinkus pradėjo dirbti Lietuvos ambasadoriumi Gruzijoje.
Nuomonėse skaitykite, ką apie M.Laurinkų mano V.Landsbergis. 6p.
Naujausi komentarai