Pranešk apie patyčias: startuoja interneto karštosios linijos svetainė | Diena.lt

PRANEŠK APIE PATYČIAS: STARTUOJA INTERNETO KARŠTOSIOS LINIJOS SVETAINĖ

  • 0

Lietuvos Respublikos ryšių reguliavimo tarnyba (RRT) informuoja, kad nuo 2017 m. rugsėjo 1 d. įsigalioja Lietuvos Respublikos Švietimo įstatymo pataisos, kurios reglamentuoja pranešimų apie patyčias kibernetinėje erdvėje ir kitą draudžiamą ar ribojamą skleisti viešąją informaciją pateikimo ir nagrinėjimo bei tokios informacijos pašalinimo tvarką.

Naujoje tvarkoje numatyta, kad sužinoję apie viešą patyčių kibernetinėje erdvėje atvejį smurtaujančio bei smurtą patiriančio nepilnamečio mokinio tėvai (globėjai, rūpintojai) privalo, o kiti asmenys turi teisę apie tai pranešti RRT. Be to, kaip ir iki šiol, visi interneto naudotojai apie neteisėtą (draudžiamą skelbti) ar žalingą ( neigiamą poveikį nepilnamečiams darantį) turinį galės pranešti interneto karštąja linija, kurios naujas adresas yra https://pranesk.draugiskasinternetas.lt/. Pranešimus galima teikti ir anonimiškai.

Nauja specializuota RRT svetainė skirta pranešimams apie pastebėtą neteisėtą ar žalingą turinį, t. y. kibernetines patyčias, vaikų seksualinį išnaudojimą, pornografiją, rasinę ar tautinę nesantaiką kurstantį turinį, smurtą ar kitą neigiamą poveikį nepilnamečiams darančią informaciją. RRT interneto karštosios linijos ekspertai, gavę specialią anketą, kurią užpildyti gali kiekvienas interneto naudotojas, operatyviai įvertina pranešimo turinį ir imasi reikalingų veiksmų. Nustačius, kad pranešimas pagrįstas ir neteisėta (draudžiama skelbti) informacija yra patalpinta Lietuvos tarnybinėse stotyse, apie tai informuojamos kompetentingos institucijos (Policijos departamentas, Žurnalistų etikos inspektoriaus tarnyba) ir,  bendradarbiaujant su jomis, paslaugų teikėjais ir pranešimą pateikusiu asmeniu, bus siekiama kuo skubiau pašalinti neteisėtą turinį. Jeigu pranešimas yra susijęs su žalinga (neigiamą poveikį nepilnamečiams darančia) informacija, kuri yra patalpinta Lietuvos tarnybinėse stotyse, susijusi informacija bus kuo greičiau perduodama tolesniam tyrimui pagal kompetenciją atitinkamoms Lietuvos institucijoms – Žurnalistų etikos inspektoriaus tarnybai, Vaiko teisių apsaugos kontrolieriaus įstaigai ar pan. Tais atvejais, kai interneto svetainė, kurioje skelbiamas neteisėtas turinys, yra patalpinta kitų šalių tarnybinėse stotyse, pranešimai yra persiunčiami kitų šalių interneto karštosioms linijoms INHOPE narėms. RRT taip pat turi teisę duoti privalomus nurodymus Lietuvoje veikiantiems paslaugų teikėjams pašalinti jų tarnybinėse stotyse saugomą neteisėtą informaciją arba galimybę pasiekti šią informaciją, taip pat nustatyti privalomų nurodymų įvykdymo terminą.

RRT specialistai taip pat teikia konsultacijas socialinių tinklų naudotojams dėl neteisėtai paskelbtos asmeninės informacijos, užgrobtų paskyrų susigrąžinimo, tinkamų saugumo ir privatumo nustatymų socialiniuose tinkluose. Klausimus galima užduoti svetainėje www.esaugumas.lt arba siunčiant elektroniniu paštu esaugumas@rrt.lt.

RRT interneto karštosios linijos veikla Lietuvoje vykdoma nuo 2007 m. pagal Europos Komisijos finansuojamą „Saugesnio interneto“ projektą. 2016 m. Europos Komisija pritarė „Saugesnio interneto“ projekto pratęsimui, tad projekto „Saugesnis internetas“ konsorciumo partneriai – Lietuvos Respublikos švietimo ir mokslo ministerijos Švietimo informacinių technologijų centras (ITC), RRT, asociacija „Langas į ateitį“ ir VšĮ „Vaikų linija“ pradėjo naują projekto etapą, kurį įgyvendins iki 2018 m. pabaigos. Konsorciumas, kartu su viešojo ir privačiojo sektoriaus partneriais, planuoja toliau įgyvendinti įvairias visuomenės skatinimo atsakingai elgtis internete iniciatyvas ir  vykdyti neteisėto bei žalingo turinio elektroninėje erdvėje prevenciją.

Šiuo metu 45 pasaulio šalyse veikia 51 interneto karštoji linija, kurias jungia tarptautinė INHOPE asociacija. RRT interneto karštoji linija yra INHOPE narė nuo 2008 m.

Rašyti komentarą
Komentarai (0)

SUSIJUSIOS NAUJIENOS