Savo pirmajame metiniame pranešime Prezidentė Dalia Grybauskaitė pabrėžė, kad svarbiausiu politikos akcentu turi tapti paprastas žmogus ir jo poreikiai.
Svarbiausia – žmogus
Vakar Seime skaitydama metinį pranešimą Prezidentė pareiškė, kad "ne pinigų stygius pykdo žmones, o teisingumo ir solidarumo trūkumas".
"Priėjome tašką, kuriame reikia esminių pokyčių. Lietuva jau subrendo permainoms. Įstrigome, nes praradome kryptį. Prirašę dešimtis tomų strategijų ir programų, kuriose puikuojasi šimtai kilnių prioritetų, pametėme svarbiausia – paniekinome vienintelį veiksmų vertinimo matą – pamiršome žmogų", – sakė Prezidentė.
Anot Prezidentės, ir gausi emigracija iš Lietuvos yra pagrįsta ne tiek ekonominiais motyvais, bet teisingumo ir pagarbos stoka tėvynėje.
Valstybės vadovė pabrėžė, kad būtent "vertybiniu principu: Žmogus–Valstybė–Ateitis" turi būti vadovaujamasi visose Lietuvos gyvenimo srityse.
Šalin korupciją
Kaip vieną labiausiai žmogaus orumą žeminančių ydų Prezidentė įvardijo korupciją ir ragino itin sugriežtinti bausmes už korupcinius nusikaltimus ir kuo skubiau priimti jau kovai su korupcija parengtus svarbius įstatymus.
D.Grybauskaitės įsitikinimu, korumpuoti valstybės tarnautojai turi netekti tarnybos, o neteisėtai įgytas turtas – konfiskuojamas: "Tik realios bausmės ir asmeninis kiekvieno nepakantumas korupcijai gali ją išguiti iš mūsų gyvenimo, kiekvieno asmeniškai."
Ji išreiškė viltį, kad Seimas suskubs priimti jos teiktus įstatymus dėl bausmių griežtinimo, senaties terminų ilginimo.
Prezidentė ragina visuotinai įgyvendinti principą – sąžiningam būti apsimoka: sudaryti sąlygas smulkiajam verslui, individualiems meistrams, kūrėjams išeiti iš šešėlio ir pradėti dirbti legaliai, nesižeminant ir nesislapstant.
Peikė partijas
Pasak Prezidentės, Lietuva šiuo metu yra apimta giliausios pasitikėjimo valstybe krizės, kokios per dvidešimt atkurtos Lietuvos metų dar nėra buvę.
Tai lemia, anot valstybės vadovės, daugiausia partijos ir politikai, kurie įsitikinę, kad ne jų likimas priklauso nuo žmonių, o atvirkščiai.
"Tai rimčiausias įspėjimo skambutis politinėms partijoms, užsisklendusioms savo siauruose partiniuose interesuose ir tarsi pamiršusioms, kad jų likimas rinkėjų rankose – o ne atvirkščiai", – teigė Prezidentė.
Anot jos, partijos turėtų tapti atviresnės, įsileisti ir naujų veidų, ir naujų idėjų.
Valdžioje – chaosas
Prezidentė metiniame pranešime tvirtino, kad žmonių nepasitikėjimą valdžia lemia jos chaotiškas darbas, kai mokesčiai įvedami žiūrint tik į biudžeto eilutes, bet ne į socialinius jų padarinius, įstatymai priimami konsorciumams, o ne žmonėms.
"Tokios – fragmentiškos ir neretai prieštaringos – veiklos pasekmė – nestabili, neaiški ir nepatikima teisinė aplinka, kuri, veikiant be aiškaus strateginio sumanymo, užprogramuojama jau įstatymų leidybos procese", – teigė Prezidentė.
"Vyriausybės veikla galėtų tapti kryptingesnė, jeigu išgujus paprotį "stumti" pavienių ministerijų sumanymus būtų įdiegta kita tradicija – aptarti juos išsamiai, iš anksto, kolegialiai ir būtinai – strategiškai", – sakė D.Grybauskaitė.
Anot Prezidentės, likimas dabarties politikams nepašykštėjo išbandymų ir, akivaizdu, kad greitai ekonominė padėtis nepagerės. "Dar bent keletą metų valstybė tikrai negalės būti dosni. Būtent todėl ji privalės būti teisinga ir išmintinga – labiau nei kada nors iki šiol", – pabrėžė D.Grybauskaitė.
Teismai išsigimė
Anot Prezidentės, šiuo laikotarpiu, kai Lietuvos visuomenei itin reikia teisingumo, teismų sistema tampa viena iš daugiausia nepasitikėjimo sulaukiančių sričių.
"Sistema subiurokratėjo. Ji tapo arogantiška. Teismų vadovų ir savivaldos energija nukrypo į akademines diskusijas ir tarpusavio santykių aiškinimąsi. Deja, diskusijose neliko vietos svarbiausiai temai – teisingumui ir žmogaus problemoms teismuose", – teigė Prezidentė.
D.Grybauskaitė pabrėžė, kad būtina atverti teismus žmonėms, supaprastinti sprendimų teismuose priėmimą. Anot šalies vadovės, nemažą dalį ginčų įmanoma išspręsti ikiteismine tvarka.
Prezidentė teigė, kad ypatingą dėmesį skirs teisėjų atrankai ir vertinimui, etikos ir drausmės bylų nagrinėjimo procedūroms.
Svarbu ir nauda
Pasak D.Grybauskaitės, Lietuvos žmogaus interesai turi būti esminis svertas ir šalies užsienio politikoje.
"Galime diskutuoti dėl diplomatinio darbo formų ir taktinių žingsnių, tačiau strateginė kryptis – viena ir neginčijama. Tai – Lietuvos žmonių interesų, tikslų ir mūsų nacionalinės savigarbos atstovavimas tarptautinėje arenoje", – teigė ji.
Prezidentė pabrėžė, kad jos prioritetai užsienio politikoje tai – aktyvi ir dalykiška tolesnė eurointegracija, veikla stiprinant Lietuvos teritorinį, energetinį ir technologinį saugumą bei konstruktyvūs santykiai su kaimynais, grįsti abipuse pagarba ir abipuse nauda.
Naujausi komentarai