Dienos rūpestis
Pūkų laukia su siaubu
Netrukus pūkais pražysiančių tuopų daugelis klaipėdiečių laukia su siaubu.
Nors kai kurie alergologai skelbia, kad įkyrūs tuopų pūkai žmogaus sveikatai nekenkia, nuo šių augalų sukeltos alergijos kenčiantys žmonės aiškina negalintys normaliai gyventi, kai žydi šie mieste paplitę medžiai.
Klaipėdos apskrities ligoninės Odos ir venerinių ligų centro vedėja dermatovenerologė Aldona Kajutytė dienraščiui teigė, kad tuopos alergiškiems žmonėms išties sukelia ligos paūmėjimą – atsiranda alerginė sloga, niežulys, odos bėrimai.
Gydytoja pasidžiaugė, kad pūkai negali tapti sunkaus sveikatos sutrikimo priežastimi – jie nesukelia gyvybei pavojingo alerginio šoko. A.Kajutytė nebuvo girdėjusi, kad nuo tuopų pūkų pacientas mirtų.
„Tačiau jautriems žmonėms nepatariama vaikščioti ten, kur žydi ne tik tuopos, bet ir vaismedžiai ar krūmai. Sutinku, medžių žydėjimo laikotarpis ligoniams yra ypač sunkus, bet jį reikia tiesiog iškęsti“, - sakė A.Kajutytė.
Paklausta, kaip žmonėms apsisaugoti nuo tuopų, kurios neretai auga prie pat buto langų, gydytoja patarė neatidarinėti langų, o karštą dieną praviras orlaides uždengti drėgnu audiniu.
„Tai bus tarsi filtras, kuris sulaikys pūkų daleles, žiedadulkes. Patarčiau kuo dažniau siurbti kambarius, nes tie pūkai į butą patenka net ir labai gerai saugantis“, - teigė A.Kajutytė.
Ji pripažino, kad visiškai izoliuotis nuo išorinio pasaulio vien dėl tuopų žydėjimo yra neįmanoma. Gydytoja ragino alergiškus žmones į lauką eiti kuo rečiau ir tik su specialia kauke. „Japonai tokias jau seniai nešioja. Deja, pas mus tai dar nepriimta“, - apgailestavo A.Kajutytė.
Į žurnalisto klausimą, ar pati į lauką išeitų su kauke, jeigu būtų alergiška tuopų pūkams, gydytoja atsakė: „Jeigu tikrai žinočiau, kad padės, eičiau“.
Dermatovenerologė sakė, kad tuopų ir kitų medžių žydėjimo laikotarpiu pacientų poliklinikoje labai padaugėja.
„Kai vėsu, jų mažiau, tačiau pasirodo saulutė, ir žmonių padaugėja. Saulės spinduliai skatina alergines reakcijas. Be to, kreipiasi iškylautojai, sodininkai, kurie turėjo tiesioginių kontaktų su alergiją sukeliančiais augalais“, - aiškino A.Kajutytė.
Gydytoja sakė, kad dauguma pacientų žino apie savo bėdą ir pavasario bei vasaros laukia neramia širdimi. „Jiems leidžiami net specialūs kalendoriai, kuriuose nurodyta vienų ar kitų medžių žydėjimo pradžia. Taip žmonės gali pasiruošti gresiantiems nepatogumams“, - pasakojo ji.
Naujausi komentarai