Religinėse apeigose bent kartą per savaitę dalyvauja daugiau nei 12 proc. lietuvių | Diena.lt

RELIGINĖSE APEIGOSE BENT KARTĄ PER SAVAITĘ DALYVAUJA DAUGIAU NEI 12 PROC. LIETUVIŲ

Religijos vietą ir svarbą žmonijos istorijoje yra sunku pervertinti. Nors kai kuriuose pasaulio kraštuose visuomenių požiūris į religiją yra vis labiau veikiamas sekuliarizacijos, kitur religijos vaidmuo šiuo metu tik stiprėja ir vis daugiau žmonių atsigręžia į tikėjimą.

2011 m. visuotinio gyventojų ir būstų surašymo rezultatai atskleidė, kad dauguma Lietuvos gyventojų save laiko Romos katalikais (77,2 proc.)

Antroji pagal dydį yra stačiatikių (ortodoksų) bendruomenė (4,1 proc.), o priklausomybė kitoms mažosioms religinėms bendrijoms svyruoja nuo 0,1 proc. iki 0,77 proc., tad, remiantis statistiniais duomenimis, galima teigti, jog mūsų visuomenės tapatinimasis su religinėmis bendruomenėmis yra pakankamai stiprus

Greičiausiai negalima dėti lygybės ženklo tarp deklaruojamos priklausomybės kuriai nors religijai ar tikėjimui ir aktyvaus dalyvavimo religinėse apeigose ar praktikose. Juk asmens identifikavimasis su religine bendruomene gali būti tik šeimos ar bendruomenės tradicijų tęsimas, neturintis aiškesnių religijos praktikavimo formų.

Atėjus krikščionių bendruomenei svarbiai šventei – šv. Kalėdoms, įdomu sužinoti, koks apskritai yra Lietuvos gyventojų aktyvumas religiniuose ritualuose, nežiūrint į tai, kokios religinės bendrijos nariais jie save laiko.

Kauno technologijos universiteto (KTU) Viešosios politikos ir administravimo instituto iniciatyva 2015 m. balandžio-birželio mėn. atliktos apklausos metu Lietuvos gyventojų teirautasi, ar jie dažnai be ypatingų progų (tokių kaip vestuvės ar laidotuvės) pastaruoju metu dalyvavo religinėse apeigose.

Šis klausimas buvo užduotas 21 šalyje, įgyvendinant Europos socialinį tyrimą, tad galima palyginti, kuo mūsų religinis elgesys yra panašus ir kuo skiriasi nuo kitų europiečių.

Lietuvoje bent kartą per savaitę religinėse apeigose dalyvauja 12,6 proc. gyventojų (sujungti atsakymų variantai „Kiekvieną dieną“, „Dažniau nei kartą per savaitę“, „Kartą per savaitę“), tad esame daugmaž viduryje tarp kitų tyrime dalyvavusių šalių.

Aktyviausiai religiniuose ritualuose besilankančių šalių trejetas yra toks: Lenkija (51,1 proc.), Airija (34,3 proc.) bei Portugalija (29,0 proc.).

Lyginant su kitomis Europos socialine tyrime dalyvavusiomis šalimis, pagal dalyvavo aktyvumą „bent kartą per mėnesį“ (20,6 proc.) ar „tik per didžiąsias šventes“ (38,8 proc.), matyti, jog esame nepralenkiami, nes niekur nėra tokio aukšto „retesnio“ aktyvumo, kaip Lietuvoje.

Labai reti religinių praktikų dalyviai yra 16,0 proc. mūsų šalies gyventojų (atsakymo variantas „dar rečiau“). O 12,0 proc. nurodė, kad „niekada nedalyvauja apeigose“. Pastarųjų mažiau nei Lietuvoje yra tik Lenkijoje (6,8 proc.).

O labiausiai sekuliarizacijos banga paveikė Čekijos (61,3 proc.), Nyderlandų (58,3 proc.) ir Belgijos (55,6 proc.) gyventojų religinę elgseną, nes niekada nedalyvaujančių religinės praktikose žmonių dalis yra pati didžiausia.

Europos socialinis tyrimas atskleidžia, jog nors nesame tokie aktyvūs, kaip, pavyzdžiui, kaimynai Lenkijoje, tačiau Lietuvos gyventojų dalyvavimas religinėse apeigose, lyginant su kitais Europos kraštais, yra pakankamai aukštas.

GALERIJA

  • Religinėse apeigose bent kartą per savaitę dalyvauja daugiau nei 12 proc. lietuvių
  • Religinėse apeigose bent kartą per savaitę dalyvauja daugiau nei 12 proc. lietuvių
Rašyti komentarą
Komentarai (6)

stepas

Matyt kad dar vienai mafijos atplaisai pinigu.stygius.atejo, reikia pamelzti asilelius.

gerai

tai paimk....im kapelionus kurio ir pavadinimo neturetu buti o siandien jau per seimo kanala propoguojama ka po eiliniu zudyniu darys kapelionas ir idomu kas jam mokes alga? ar is baznyciu auku negi vatikanas kuris tik ima?

Nusiraminimas

Neteko girdeti, kad valdzia pervestu baznycioms pinigu....Baznycias islaiko tikintieji. Manau baznycia nuo valstybes atskirta, juk kunigai pensiju negauna, o dirba sunku sielovadini- psicholpgini darba.... senatveje, visi, bent jau didzioji dauguma pradeda begioti i baznycia, kol jauni nesupranta ir nera nei laiko, nei reikalo. Suprantama. Baznycia teikia nusiraminima, sekmadienio misiose groja vargonai, gieda choras, visi geranoriskai nsiteike....yra prasme......
DAUGIAU KOMENTARŲ

SUSIJUSIOS NAUJIENOS