Dvidešimtmetį švenčiančio Sąjūdžio aktyvistai su nostalgija mini pirmuosius žingsnius nepriklausomybės link ir svajoja tapti stipriu judėjimu, su kuriuo skaitytųsi nuo žmonių nutolusi valdžia.
Išsilakstė po partijas
Tokiomis mintimis antradienį dalijosi Vilniuje į Mokslų akademijos rūmus susirinkę Sąjūdžio nariai. Čia prieš dvidešimt metų gimė Sąjūdis, iš maždaug tūkstančio dalyvių buvo sudaryta 35 žmonių iniciatyvinė grupė.
Svečius pasveikinęs Lietuvos mokslų akademijos prezidentas Zenonas Rokus Rudzikas apgailestavo, kad kai kurie organizacijos aktyvistai išsivaikščiojo po atskiras politines jėgas.
„Ar tokios Lietuvos tikėjomės? Ar apie tokią Lietuvą svajojo tremtiniai, knygnešiai, Vasario 16-osios signatarai, pokario partizanai, visi stovėję Baltijos kelyje ar gynę ją per Sausio 13-ąją? Kodėl taip atsitiko? Po visuotinio entuziazmo, vienybės ir euforijos būtinai turėjo ateiti nusivylimas, susiskaldymas, net tokia neviltis, kai žmogui geriausia išeitis - savižudybė", - kalbėjo jis.
Z.R.Rudzikas taip pat pabrėžė, kad žmonių požiūrį į valstybę gerai liudija emigracijos mastas. Esą keli sugrįžusieji nerodo, kad protų nutekėjimas nebegresia.
Siūlo vėl telktis
Sąjūdžio iniciatyvinei grupei priklausantis Zigmas Vaišvila nemažai dėmesio skyrė neseniai Lietuvos ratifikuotai Lisabonos sutarčiai.
„Vienas skaudžiausių ir nesuprantamų dalykų - kaip be tautos valios galima iš jos atimti suverenitetą. Nemanau, kad žmonės to nesuprato. Seimo pritarimas sutarčiai nereiškia nieko kita, kaip valstybės praradimą", - nuogąstavo jis.
Iniciatyvinės grupės narys Alvydas Medalinskas mano, kad valdžia atitolo nuo žmonių, negalinčių turėti jokios įtakos valdančiųjų priimamiems sprendimams. Todėl, anot jo, buvę Sąjūdžio nariai turėtų telkti visuomenėje žinomus žmones, kultūros, mokslo, meno veikėjus, kurie būtų stipri jėga, kovojanti su valdžios savivale.
Į Seimą netaikys
Kaip dienraščiui tvirtino A.Medalinskas, planuojamas judėjimas negali tapti dar viena politine partija.
„Kalbama apie visuomeninį kontrolės mechanizmą ir tam reikėtų, kad pilietiškai aktyvūs žmonės, ne tik Sąjūdžio nariai, galėtų telktis. Svarbu, kad prisijungusieji nemanytų, jog tai gali tapti tramplinu į Seimą", - tvirtino pašnekovas.
Pasak jo, šiuo metu valstybėje nėra visuomeninio mechanizmo, kuris gintų žmonių konstitucines teises. Esą valdžia pasiekė, kad visuomenės nuomonė taptų nesvarbi. Buvęs parlamentaras atkreipė dėmesį, kad pagal dabar galiojančius teisės aktus surengti visuotinį referendumą beveik neįmanoma.
„Tai atvėrė kelią tokiems projektams kaip „Leo LT", valdžia gali viską: nutraukti televizijos laidos transliavimą, nuspręsti, kad Konstitucijos garantuota galimybė nemokėti už mokslą neegzistuoja. Kas po to?" - klausė A.Medalinskas.
Pašnekovo nuomone, po Sąjūdžio valdžia pamažu išsigimė ir dingo galimybė visuomenei ją kontroliuoti.
Naujausi komentarai