M. Majausko siūloma nauja donorystės tvarka A. Verygai neįtiko | Diena.lt

M. MAJAUSKO SIŪLOMA NAUJA DONORYSTĖS TVARKA A. VERYGAI NEĮTIKO

Rakto į gyvenimą nesulaukia 502 žmonės. Už šio skaičiaus slepiasi mirštantys, bet gyventi trokštantys suaugę žmonės ir vaikai, ne vienerius metus laukiantys donoro.

Taip ir negavę organo kasmet Lietuvoje miršta apie 20 žmonių. Dar bent keli šimtai nesulaukę donoro negali turėti visaverčio gyvenimo.

„Numanomo sutikimo“ donorystės modelis

Seimo Savižudybių ir smurto prevencijos komisijos pirmininkas Mykolas Majauskas sako, kad taip yra dėl kelių priežasčių. Viena jų - baimėmis ir pasakomis paremtas mūsų donorystės modelis, kuris šiandien beveik niekur Europos Sąjungoje (ES) nėra taikomas.

M. Majauskas kreipėsi į sveikatos apsaugos ministrą Aurelijų Verygą, prašydamas išanalizuoti „numanomo sutikimo“ donorystės modelį, pagal kurį asmuo laikomas sutinkančiu būti donoru, nebent jis pats arba po mirties jo artimieji yra išreiškę kitokią valią, ir parengti teisės aktus dėl tokios tvarkos įgyvendinimo Lietuvoje.

Nacionalinio transplantacijos biuro duomenimis, šių metu Lietuvoje širdies laukia 46, plaučių - 10, širdies ir plaučių komplekso - 4, kepenų - 73, inksto - 168, kasos ir inksto komplekso - 8, ragenų - 99, o laukiančiųjų kamieninių kraujodaros ląstelių transplantacijos skaičius siekia 94.

Nors idėja - kilni, donorystės kortelių programa šiandien mažai veiksminga. Dėl paprasčiausios priežasties: tam, kad veiktų, donorais turi būti užsiregistravę bent milijonas gyventojų, nes tik retas gali tapti tikru donoru.

Organų donorystė Lietuvoje įmanoma tik tais atvejais, kai žmogus pasirašo sutikimą po mirties paaukoti savo organus donorystei arba taip nusprendžia jo artimieji po mirties.

Šiuo metu Žmogaus audinių, ląstelių ir organų donorų bei recipientų registre yra užsiregistravę 26 tūkst. Lietuvos gyventojų. Tačiau per visus aštuoniolika metų, kiek veikia ši programa, iš visų užsiregistravusių vos trys žmonės tapo tikrais donorais.

„Nors idėja - kilni, donorystės kortelių programa šiandien mažai veiksminga. Dėl paprasčiausios priežasties: tam, kad veiktų, donorais turi būti užsiregistravę bent milijonas gyventojų, nes tik retas gali tapti tikru donoru“, - sako M. Majauskas.

Todėl donorais dažniausiai tampa asmenys, neužsiregistravę donorų registre. Dalis iš jų atkrenta dėl netinkamos organų ir audinių būklės, dar dalis atkrenta, nes artimieji nesutinka, kad organai būtų skirti kitų žmonių gyvybėms gelbėti. Tad tikrais donorais 2016 metais tapo tik 61 Lietuvos gyventojas, o 2017 metais - tik 43.

„Natūralu, kad gedintiems šeimos nariams yra sunku priimti sprendimą dėl organų donorystės, nežinant artimojo valios. Tai yra viena dažniausiai minimų priežasčių, kurią įvardina organų donorystei prieštaraujantys šeimos nariai. Todėl absoliuti dauguma Europos Sąjungos šalių taiko „numanomo sutikimo“ donorystės modelį“, - teigia Savižudybių ir smurto prevencijos komisijos pirmininkas.

„Numanomo sutikimo“ modelis taikomas 20 Europos valstybių - Austrijoje, Belgijoje, Bulgarijoje, Čekijoje, Danijoje, Graikijoje, Ispanijoje, Italijoje, Kroatijoje, Latvijoje, Lenkijoje, Liuksemburge, Maltoje, Portugalijoje, Slovakijoje, Slovėnijoje, Suomijoje, Švedijoje, Vengrijoje.

Tokiam organų donorystės modeliui prieš kelias savaites pritarta Nyderlanduose. Pagal naują tvarką, visi pilnametystės sulaukę piliečiai bus užregistruoti galimais organų donorais, nebent pareikštų kitaip. Numatyta, kad kiekvienas gyventojas gaus po du laiškus, kuriuose bus klausiama, ar norėtų tapti donoru. Nesureagavus į antrąjį laišką, žmogus bus įtraukiamas į donorų sąrašus, tačiau bet kada galės nuomonę pakeisti ir išsibraukti iš sąrašų.

Europoje pagal donorų skaičių milijonui gyventojų pirmauja Ispanija, kurioje taip pat veikia „numanomo sutikimo“ modelis. Visi žmonės, kurie nėra pareiškę prieštaravimo, laikomi pritariančiais organų donorystei. Tačiau po mirties potencialaus donoro šeimos nariai turi teisę priimti galutinį sprendimą, ar organai vis tik bus paaukoti donorystei.

Kaimyninėse ES šalyse taip pat taikomas „numanomo sutikimo“ modelis. Latvijoje jis veikia jau nuo 1992 metų. Lenkijoje taip pat veikia ši sistema, tačiau čia neužtenka bent vieno iš artimųjų prieštaravimo mirusiojo valiai būti donoru po mirties. Tam reikia bent dviejų artimųjų nesutikimo raštu.

Austrijoje veikiantis modelis vadinamas kietuoju. Tai viena lyderiaujančių valstybių organų transplantacijoje, kurioje artimieji neturi galimybės po mirties pakeisti asmens sprendimo būti donoru.

Izraelyje veikia modelis, vadinamas „don't give, dont get“, kur atsižvelgiama ne tik į medicininę pirmenybę gauti transplantaciją. Jei dviem asmenims buvo nustatytas vienodas medicininis pirmumas organo transplantacijai, gaus tas, kuris pats arba jo šeimos nariai buvo užsiregistravę tapti donorais.

Parlamentaro teigimu, apibendrinant kitų šalių patirtį, pastebima, kad pritaikius „numanomo sutikimo“ modelį, realių donorų skaičius išauga. Toks modelis palengvina mirusiojo artimųjų apsisprendimą ir padidina tikimybę, kad daugiau žmonių taps organų donorais ir bus išgelbėta dar daugiau gyvybių.

„Tuo tarpu Lietuvoje organų donorystė vis dar apipinta nepagrįstomis baimėmis ir mitais, kurie stabdo žmones nuo kilnaus veiksmo - išgelbėti kito žmogaus gyvybę“, - teigia konservatorius.

Vienas dažniausiai pasitaikančių - kad į konkretaus donoro gyvybę gali būti pasikėsinta. M. Majauskas teigia, kad tai yra visiškai nepagrįsta baimė, nes nustatyti, ar žmogaus organai yra tinkami transplantacijai, galima tik po žmogaus mirties. Tik tuomet galima ištirti, ar organai bus tinkami donorystei.

„Antras mitas, kartais sutinkamas ir fantastikos trilerių siužetuose - sumokėjus daktarui, šis gali slapta atlikti organų transplantaciją. Transplantacijos procese dalyvauja apie 100 skirtingų geriausių savo srities specialistų su ypač sudėtinga medicinine įranga, todėl nuslėpti tokį veiksmą, tuo labiau Lietuvoje, tiesiog neįmanoma“, - neabejoja parlamentaras.

Trečias mitas, kurį būtina paneigti, - organai donorystei gali būti paimti iš žmogaus, kuris dar gali atsigauti. Tai yra netiesa - organai transplantacijai gali būti paimti tik iš tokio donoro, kuriam yra nustatyta smegenų mirtis. Smegenų mirties nustatymo kriterijai yra labai griežti, o nustatytą mirtį privalo patvirtinti speciali diagnostika ir mažiausiai trijų gydytojų konsiliumas.

„Esu įsitikinęs, kad tik drąsiai kalbėdami apie organų donorystę, pasiremdami moksliniais tyrimais ir geriausia Vakarų šalių praktika, galėsime išsklaidyti nepagrįstas baimes ir atsisakyti pasenusios tvarkos. Tai būtų nedidelis, bet svarbus civilizacinis žingsnis, kuris didintų visuomenės sąmoningumą ir išgelbėtų šimtus gyvybių“, - tvirtina M. Majauskas.

A. Veryga siūlo kitą variantą

Sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga siūlo išduodant asmens tapatybės dokumentą įteisinti pareigą asmenims apsispręsti dėl organų donorystės.

Jis nepritaria konservatoriaus M. Majausko siūlomam visuotinės organų donorystės modeliui, kai donorais taptų visi piliečiai, išskyrus to raštu atsisakiusius.

„Esame bendravę su transplantacijos specialistais, jų manymu, visuomenė tokiam modeliui nėra paruošta ar pasiruošusi. Su Nacionaliniu transplantacijos biuru esame aptarę kitokį modelį, jam ruošiamasi: kad žmonės, atsiimantys tapatybės dokumentą, kurį keičia kas dešimt metų, privalėtų deklaruoti, sutiktų ar nesutiktų būti donorais. Jei tokia sistema atsirastų, per dešimt metų Lietuvos gyventojai deklaruotų savo sutikimą ar nesutikimą. Bent kiek žinau, tai nekelia didelių diskusijų, kokio nors nepasitenkinimo“, – žurnalistams penktadienį sakė A. Veryga.

A. Verygos tvirtinimu, tokiam siūlymui nepritaria dalis visuomenės, politikų, taip pat Bažnyčia, o svarstant jį gali būti apskritai diskredituota donorystės idėja.

Nacionalinio transplantacijos biuro laikinoji vadovė Audronė Būziuvienė taip pat teigė, kad M. Majausko minimas modelis Lietuvoje ankstyvas, tačiau ji palaiko diskusijas šiuo klausimu. Ji pabrėžė, kad būtina išnaudoti visas šiandienines donorystės galimybes.

„Yra papročiai, žmonių tradicijos, įpratimas – reikia tai įvertinti. Šiandien skaitome, kad Bažnyčia naujojo modelio nepalaikytų, o šiandien galiojantį paremtų. Dėl to ir reikia apsvarstyti visus „už“ ir „prieš“, nes bet kokia konfliktinė situaciją donorystę stabdo“, – BNS sakė A. Būziuvienė.

Anot jos, donorystės situacija Lietuvoje nėra bloga – šalis beveik patenka į pažangiausių ES valstybių dešimtuką.

Savo ruožtu A. Veryga irgi palaiko viešas diskusijas.

„Tikiuosi, kad mes su savo siūlymu šioje diskusijoje turėsime galimybę paaiškinti, kad yra alternatyva“, – sakė jis.

Ministras pabrėžė, kad labiausiai donorystę stabdo tai, jog sprendimus kritiniu momentu turi priimti dažniausia netektį išgyvenantys donoro artimieji, taip pat niekuo nepagrįstos baimės, jog medikai „specialiai numarins“ žmogų, jei jis registravosi donoru.

Jo manymu, siūlomas visuotinis organų donorų registras išspręstų dalį problemų, bet išliktų ir moralinis aspektas – galutinį sprendimą vis tiek priimtų donoro artimieji.

GALERIJA

  • M. Majausko siūloma nauja donorystės tvarka A. Verygai neįtiko
Rašyti komentarą
Komentarai (20)

cha ha ha vaizdelis toks lygtai

du vampyrai turgely derasi del kaulu asorty sriubai

R.S.

Jeigu Majauskas taip nori veiklos tai kodėl jis nesusidomi pav.Darbo Kodekso tobulinimu dirbančiojo naudai ar neicijuoja įstatymo griežtai (su iš to sekančiomis sankcijomis)draudžiančio darbdaviui užlaikyti dirbančiojo atlyginimą?Kodėl nesiima pertvarkyti visokių darbo inspekcijų, vartotojų teisių ir kitų nixrena neveikiančiu šaraškino kontorų?Seimo narys esantis Biudžeto ir finansų komitete ir besirūpinantis tautiečiais Savižudybių prevencijos komisijoje galėtų imtis kur kas svarbesnių darbų

Dar juokiasi

iš valstiečiu ka anie kluikos.Patys ne ką geresni
DAUGIAU KOMENTARŲ

SUSIJUSIOS NAUJIENOS