Dienos rūpestis
Smaližiams - didesnis pavojus
Pastarosiomis dienomis į gydytojus dėl vabzdžių įgėlimų kreipiasi vis daugiau nukentėjusiųjų – karščių iškamuotos vapsvos tapo kaip niekad agresyvios.
Gydytoja epidemiologė Kristina Zorinienė dienraščiui sakė, kad vasaros mėnesiais vabzdžių aktyvumas padidėja kasmet.
„Agresyvios vapsvos tampa todėl, kad nuo karščio joms sunkiau skraidyti. Be to, šiomis dienomis pagreitėja jų dauginimasis, tad jos intensyviai ieško maisto. O jo, kaip žinia, daugiausiai ten, kur renkasi poilsiautojai“, - vabzdžių elgesį komentavo specialistė.
K.Zorinienė tikino, kad vapsvas traukia maisto atliekos, ypač saldumynai ir vaisiai. „Todėl daugiausiai vabzdžių pajūryje – ten žmonės valgo ledus, gaivinasi vaisvandeniais“, - aiškino epidemiologė.
Ji įspėjo, kad vabzdžių įgėlimai gali būti ne tik nemalonūs, bet ir pražūtingi.
„Alergiškam žmogui užtenka vos vieno įgėlimo, kad viskas baigtųsi tragiškai. Teko ir pačiai stebėti vienos sugeltos moters agoniją. Ją nuo įgėlimo sukeltų komplikacijų gaivino reanimacijoje“, - pasakojo K.Zorinienė.
Klaipėdos apskrities ligoninės Odos ir venerinių ligų centro vedėja Aldona Kajutytė teigė, kad alergiškiems žmonėms grėsmingi net uodo įgėlimai.
„Prasideda sunki alergija, ypač jei vabzdys įgėlė į veidą – jis smarkiai ištinsta, parausta. Reikėtų neeksperimentuoti su vaistais ir iškart kreiptis į medikus“, - ragino gydytoja dermatovenerologė.
A.Kajutytė sakė, kad pastarosiomis dienomis polikliniką apgulė agresyvių vabzdžių sugelti pacientai.
„Tikras antplūdis. Tai pasikartoja kasmet. Ir vabzdžiai pasidaro įtūžę, ir žmonės daugiau gamtoje lankosi, apnuogina kūną“, - teigė ji.
Anot gydytojos, komplikacijų gali atsirasti net ir tuomet, jeigu žmogus nėra alergiškas vapsvų nuodams.
„Atsiranda niežėjimas, žmonės pradeda tą vietą stipriai kasytis, o tai – didžiausia klaida. Geriau patepti šaldančiu tepaliuku, pašlakstyti šaltu vandeniu. Nuo kasymosi nešvariomis rankomis atsiranda antrinė infekcija – oda parausta, pasidengia šašu, gali pradėti pūliuoti“, - aiškino A.Kajutytė.
Į gamtą keliaujantiems poilsiautojams gydytoja patarė turėti vaistų nuo alergijos „Tavegil“, „Altiv“, „Aerij“, kurie vaistinėse parduodami be recepto. Patartina įsigyti ir vabzdžius atbaidančių dezodorantų, kremų, kūdikių vežimėliams skirtų purškiklių.
Žmones, kurie žino esantys alergiški įgėlimams, A.Kajutytė kvietė susilaikyti nuo išvykų į gamtą, vengti paplūdimių, gatvėje nevalgyti saldumynų, vasarą atsisakyti kvapnios kosmetikos.
Naujausi komentarai