Streikavę mokytojai prieš egzaminus vėl reikalauja didinti algas | Diena.lt

STREIKAVĘ MOKYTOJAI PRIEŠ EGZAMINUS VĖL REIKALAUJA DIDINTI ALGAS

Pernai streikavusios profsąjungos mokytojai trečiadienį vėl reikalavo valdžios didinti algas ir atlyginimo tarifą vertintojams už egzaminus.

Prasidedant brandos egzaminų sesijai, Andriaus Navicko vadovaujamos Lietuvos švietimo darbuotojų profesinės sąjungos nariai susirinkime Vilniuje piktinosi vertintojų valandiniais įkainiais.

„Kaip girdime iš mokytojų, tas darbas tikrai yra atsakingas ir už jį turi būti deramai atlyginta“, – BNS sakė A. Navickas.

Švietimo, mokslo ir sporto ministerija prieš kelias savaites pažadėjo įkainį vertintojams pakelti ketvirtadaliu, bet profsąjunga teigia, kad to neužtenka, ir ragina dar labiau padidinti jį bent kitąmet.

„Manome, kad tie įkainiai turi mažiausiai dvigubėti“, – kalbėjo A. Navickas.

Egzaminų vertintojų darbo užmokestis priklauso nuo vertinamo egzamino. Kai kurie vertintojai „ant popieriaus“ uždirba 5,31 euro už valandą darbo.

Rengiantis profesinės sąjungos ir Švietimo ministerijos deryboms dėl kolektyvinės sutarties, mokytojai dėstė ir kitus reikalavimus, tarp jų – didesnės algos.

Kaip girdime iš mokytojų, tas darbas tikrai yra atsakingas ir už jį turi būti deramai atlyginta.

2018-ųjų pabaigoje daugiau nei mėnesį streikavę pedagogai protestą baigė nepavykus pasididinti atlyginimų skaičiavimo koeficiento, bet gavo Vyriausybės pažadą sukurti ilgalaikį planą didinti visų biudžetininkų darbo užmokesčius.

Trečiadienį šis planas bus svarstomas Vyriausybės pasitarime. Jame numatyta nuo kitų metų rugsėjo mokytojų algų koeficientus padidinti dešimtadaliu.

Plane taip pat įsipareigojama siekti, kad 2025 metais vidutinė pedagogų alga būtų 30 proc. didesnė nei vidutinis darbo užmokestis šalyje, šiuo metu siekiantis apie 730 eurų „į rankas“. Dabar mokytojai uždirba apie 740 eurų.

„Mūsų bendras tikslas dėl įkainio didinimo sutampa su Vyriausybe ir švietimo ministru, bet tik dabar klausimas, kokiais tempais tai daryti“, – teigė profsąjungos lyderis.

„Manome, kad tai galėtų būti derybų objektas, mes galėtume eiti į kompromisus“, – pridūrė jis.

Susirinkime pedagogai taip pat reikalavo sutvarkyti pedagogų darbo krūvį, nes dėl etatinės darbo apmokėjimo tvarkos, kai etatas yra skaičiuojamas pagal metines išdirbtas valandas, mažiau uždirba pradinių klasių mokinių ir abiturientų mokytojai.

Be kitų dalykų, pedagogai taip pat skundėsi, kad mokyklų vadovai vadinamąsias nekontaktines valandas dažnai verčia dirbti mokykloje.

A. Navickas pažadėjo Švietimo ministerijos reikalauti, kad per mokinių atostogas atostogautų ir mokytojai.

Etatinis darbo užmokesčio modelis įvestas pernai rugsėjį.

Ministras žada siekti tolesnio mokytojų algų augimo

Švietimo, mokslo ir sporto ministras Algirdas Monkevičius trečiadienį pažadėjo siekti tolesnio mokytojų algų augimo.

Taip jis reagavo į pernai streikavusios Andriaus Navicko vadovaujamos profsąjungos reikalavimus didinti mokytojų bei brandos egzaminų vertintojų valandinius įkainius.

„Mano galva, Vyriausybė yra deklaravusi mokytoją kaip prestižinę profesiją, įsipareigojimą, kad mokytojo darbas atneštų tą kokybę, kurios reikia visuomenei, tėvams ir vaikams. Visa tai matant mes turime suderinti ir kokybinius pokyčius mokyklose, ir kartu mokytojų darbo sąlygas“, – žurnalistams Vyriausybėje sakė švietimo ministras.

Prasidedant brandos egzaminų sesijai, Lietuvos švietimo darbuotojų profesinės sąjungos nariai susirinkime Vilniuje piktinosi vertintojų valandiniais tarifais, o A. Navickas paragino kitąmet juos padidinti mažiausiai dvigubai.

Švietimo, mokslo ir sporto ministerija prieš kelias savaites pažadėjo įkainį vertintojams šiemet pakelti ketvirtadaliu. Tai papildomai kainuos 130 tūkst. eurų.

Pasak A. Monkevičiaus, taip valdžia parodė, kad yra nusiteikusi didinti vertintojų algas, ir sieks tai daryti vėlesniais metais.

„Kiekvienas darbas turi būti teisingai atlyginamas ir tikrai sutinku, kad tas įkainis nėra didelis“, – sakė ministras.

„(Dvigubai didesnio valandinio įkainio) turėtume siekti ir tikiuosi, kad mes priartėsime, arba net ir pasieksime šitą rezultatą“, – kalbėjo jis.

Kalbėdamas apie mokytojų algas jis teigė, kad jas reikės ne tik padidinti, bet ir išlyginti pedagogų darbo krūvio skirtumus.

Anot A. Monkevičiaus, šiuo metu mažiau nei puse etato dirba apie trečdalis šalies mokytojų, o kiek daugiau nei penktadalis pedagogų dirba visu etatu arba dar daugiau.

Tuo metu Vyriausybė trečiadienį iš esmės pritarė viešojo sektoriaus darbuotojų atlyginimų didinimo iki 2025 metų strategijai, kur numatyta, kad bendrojo ugdymo pedagogų algos kitąmet augs dešimtadaliu.

Tame pačiame dokumente parašyta, kad iki 2025 metų mokytojai uždirbs 30 proc. didesnes algas, nei vidutinis darbo užmokestis šalyje.

Strategijoje taip pat įsipareigota didinti ikimokyklinio ir priešmokyklinio ugdymo pedagogų, aukštųjų mokyklų dėstytojų algas.

„Su mokesčiais tai sudarytų arti 400 mln. eurų ir tai nėra tik ministerijos uždavinys“, – kalbėjo A. Monkevičius.

Rašyti komentarą
Komentarai (2)

Piktam

Algų nepakėlė. Tik įtraukė šį klausimą į numatyto svarstymo planą 20120 m.m., kaip ir visiems kitiems. Tik įdomu, kiek tų mokytojų išliks mokyklose, jei kitur valytojų darbas pelningesnis. Tada visi ,,PIKTI" galės savo vaikus patys mokyti. Juk jie taip viską žino ir išmano, kad , matosi ir girdisi, kad mokyklos ir mokytojai jų vaikams nereikalingi.

Piktas

Visai išnaglėjo bl,po tris mėnesius atostogų turi,o kiek dar mokslo metu,biziūnų jiems o ne algų.

SUSIJUSIOS NAUJIENOS