Valstybinei maisto ir veterinarijos tarnybai praėję metai buvo kupini iššūkių Pereiti į pagrindinį turinį

Valstybinei maisto ir veterinarijos tarnybai praėję metai buvo kupini iššūkių

2014-01-06 08:22 diena.lt inf.
Valstybinei maisto ir veterinarijos tarnybai praėję metai buvo kupini iššūkių
Valstybinei maisto ir veterinarijos tarnybai praėję metai buvo kupini iššūkių / T. Lukšio / BFL nuotr.

Praėję metai Valstybinei maisto ir veterinarijos tarnybai (VMVT) buvo kupini reikšmingų darbų bei įvykių, sėkmingai įveiktas ne vienas iššūkis.

12 svarbiausių VMVT įvykių 2013 m:

1. Lietuvos pirmininkavimas Europos Sąjungos (ES) Tarybai. Lietuvos pirmininkavimo ES Tarybai pusmetį, nuo liepos 1 d. iki gruodžio 31 d., VMVT organizavo konferencijas, susitikimus, vadovavo veterinarijos ekspertų darbo grupėms. Svarbu tai, kad VMVT specialistams pavyko pasiekti visų užsibrėžtų tikslų, ypač svarstant keletą ypatingai reikšmingų dokumentų, tokių kaip finansinis dokumentas, gyvūnų sveikatos ir valstybinės kontrolės reglamentų projektai. Konferencijose mėsos saugos ir kokybės kontrolės procesų modernizavimo bei gyvūnų gerovės klausimais, kurias VMVT organizavo drauge su Europos Komisija, vykusios diskusijos padės Europos Komisijai ateityje ruošiant būtinus teisės aktų pakeitimus bei sprendžiant aktualius klausimus šiose srityse. VMVT specialistų darbą ir pasiektus rezultatus pirmininkavimo metu puikiai įvertin o Europos Komisija, ES Tarybos vyriausiųjų veterinarijos gydytojų darbo grupės posėdyje Briuselyje, perduodant pirmininkavimo vairą Graikijai. VMVT direktoriui dr. Jonui Miliui pareikšta asmeninė padėka už pasiekimus maisto ir veterinarijos srityje.

2. Pirmininkavimo ES Tarybai renginiai Lietuvoje. Pirmininkavimo ES tarybai metu VMVT nemažai svarbių renginių organizavo Lietuvoje. Rugsėjo 3 – 5 dienomis Vilniuje vyko tarptautinis seminaras „Prevencinių priemonių taikymas ir stiprinimas siekiant sumažinti esamą klasikinio ir afrikinio kiaulių maro patekimo riziką į Europos Sąjungą“ ir ES Tarybos vyriausiųjų veterinarijos pareigūnų (CVO) darbo grupės posėdis. Vilniuje taip pat suorganizuoti Europos maisto saugos tarnybos (EMST) patarėjų forumo 49-asis posėdis, kuriame diskutuota, kaip gerinti mokslinį bendradarbiavimą tarp EMST, ES valstybių, tarptautinių organizacijų ir trečiųjų šalių rizikos vertinimų institucijų bei neformalus ES maisto saugos tarnybų vadovų susitikimas.

3. Imtasi visų priemonių, kad būtų užkirstas kelias afrikiniam kiaulių marui patekti į Lietuvą. Birželio 21 d. Baltarusijoje, Gardino srityje, kaime, esančiame vos už 40 km nuo Lietuvos sienos ir liepos 2 d. Vitebsko srityje, Kopti kaime esančiuose ūkiuose, kuriuose buvo laikoma daugiau kaip 19 tūkstančių kiaulių, nustatytas afrikinis kiaulių maras. Įvertinus didžiulę pavojingos ligos išplitimo riziką, imtasi visų priemonių viruso plitimui sustabdyti. Visuose pasienio kontrolės punktuose su Baltarusija pradėta transporto priemonėse važiuojančių bei pėsčiomis keliaujančių asmenų avalynės, automobilių ratų dezinfekcija. Krovininiai automobiliai dar papildomai apipurškiami dezinfekuojančiomis medžiagomis. Be to, į Lietuvą iš Baltarusijos uždrausta įnešti ar įvežti bet kokius gyvūninės kilmės maisto produktus , pašarus, pašarinius priedus. Spalio 1 d. 30 km  pasienio ruože su Baltarusija išdėstyti laikikliai su repelentais – cheminėmis medžiagomis, kurių skleidžiamas kvapas atbaido konkrečios rūšies laukinius gyvūnus. Spalio 10 d. nustatyta buferinė afrikinio kiaulių maro zona, kurioje įvesti patys griežčiausi biologinės saugos priemonių reikalavimai. Šioje zonoje visi kiaulių laikytojai, negalintys įgyvendinti minėtų priemonių iki gruodžio 16 d., privalėjo paskersti arba parduoti savo laikomas kiaules.

4. VMVT – pažangiausia valstybės institucija. Kasmetiniai, jau gražia tradicija tapę žurnalo „Veidas“ organizuojami geriausių valstybės tarnautojų ir valstybės institucijų rinkimai šiais metais sutapo su Lietuvos pirmininkavimo ES Tarybai startu. Šiuos rinkimus žurnalas „Veidas“ rengia jau devintą kartą, siekdamas atkreipti dėmesį į valstybės tarnybą, joje dirbančius puikius specialistus, sąžiningus savo srities profesionalus bei pažangias valstybės institucijas. Šiemet apklausose savo nuomonę pareiškė aukščiausio rango valstybės tarnautojai, visų ministerijų viceministrai, kancleriai, svarbiausių valstybės įsta igų vadovai bei šalies miestų ir rajonų savivaldybių merai. Pažangiausių, moderniausių valstybės institucijų rinkimuose pirmąją vietą jie skyrė VMVT ir Valstybinei mokesčių inspekcijai – rinkimuose jos surinko vienodą balų sumą.
5. Duris atvėrė naujas gyvūnų patikros punktas. Kybartų pasienio veterinarijos poste gegužės 21 d. atidarytas naujas gyvūnų apžiūros punktas, atitinkantis visus ES gyvūnų gerovės reikalavimus. Jis aprūpintas modernia įranga, kurios pagalba galima atlikti detalią gyvūnų apžiūrą, operatyviai paimti mėginius užkrečiamosioms ligoms nustatyti. Svarbu ir tai, kad dabar gyvūnai iš Kaliningrado srities į Rusijos Federaciją gali būti vežami net 200 km trumpesniu maršrutu.

6. Maisto skandalų Europoje tyrimai. Metų pradžioje per visą Europą nuvilnijo skandalas dėl žiurknuodžiais užterštų lenkiškų pieno miltelių ir vadinamasis arklienos skandalas. Sausio viduryje paaiškėjo, kad Jungtinės Karalystės ir Airijos „Tesco“ bei „Iceland“ prekybos tinklų parduotuvėse buvo pardavinėjami ne jautienos, o arklienos mėsainiai. 27 ES šalyse buvo ištirti 7 529 jautienos gaminių mėginiai, siekiant identifikuoti, ar gaminių sudėtyje nėra arklių DNR bei draudžiamos medžiagos Phenylbutazono likučių. Iš viso nustatyta 4,66 % teigiamų arklių DNR atvejų, 0,51 % visų tirtų mėginių rasta Phenylbutazono likučių. Lietuvoje buvo nustatyti 4 teigiami atvejai – arklių DNR rasta Latvijos įmonių SIA „Kuršu žeme“ ir SIA „Rėzeknės galas kombinats“ gaminamuose jau tienos konservuose. Prekyba šiais gaminiais buvo iškart uždrausta.

Vykdant patikrinimus dėl Lenkijos konditerijos įmonės pagamintų ir išplatintų galimai žiurknuodžiais užterštų saldumynų, buvo patikrinti šalies prekybos tinklai, turgavietės, prekyvietės ir kitos prekybos vietos. Inspektoriai rinkoje neaptiko galimai užterštų saldumynų, tačiau įvertinus riziką, laikinai uždraudė tiekti į rinką visus ,,Magnolia Sp. Z o. o.” pagamintus produktus. Iš viso uždrausta tiekti į rinką 1 925,28 kg įvairių vaflių skanėstų, iš jų - 653,94 kg vaflių su pieniniu kremu „Poesia”, kurie buvo nurodyti Lenkijos paskelbtame pranešime. Pranešimas apie nesaugius saldumynus ir taikytas priemones perduotas Europos Komisijai Skubių pranešimų apie nesaugų maistą ir pašarus sistema RASFF.

7. Gyvūnų gerovės ir apsaugos įstatymas. Pagal nuo metų pradžios įsigaliojusį naują Gyvūnų gerovės ir apsaugos įstatymą, nuo liepos 1 d. daugiabučiuose namuose draudžiama laikyti kovinius ir pavojingus šunis, o dovanojant ar parduodant gyvūną, jis privalo būti paženklintas (turėti mikroschemą) ir užregistruotas. Nauji reikalavimai praėjusiais metais pradėti taikyti ir gyvūnų augintinių veisėjams – užsiimantys komerciniu gyvūnų veisimu, turi savo veiklą užregistruoti teritorinėse valstybinėse maisto ir veterinarijos tarnybose. Jei šiai veiklai naudojamos specializuotos patalpos, būtina gauti VMVT patvirtinimą, kad jos atitinka nustatytus reikalavimus.

8. Viešojo maitinimo įmonių vertinimas. Lapkričio pradžioje pradėtas įgyvendinti viešojo maitinimo įmonių vertinimo projektas. Planinių patikrinimų metu palaipsniui bus įvertinti daugiau kaip 4 tūkst. šalies restoranų, kavinių ir užkandinių, priskiriant vieną iš penkių higienos ir savikontrolės sistemos būklės įvertinimo balų. Restoranų, kavinių ir užkandinių vertinimas viešai skelbiamas VMVT internetiniame puslapyje, atitinkamą balą žymės specialus lipdukas. Šiuo projektu siekiama ne tik paskatinti skaidrų ir sąžiningą restoranų verslą, bet ir suteikti vartotojams daugiau informacijos pasirenkant viešojo maitinimo įmonę.

9. Atšaukti laikini apribojimai į Rusiją eksportuoti veislines kiaules, atnaujintas atvėsintos jautienos eksportas. Rugpjūčio 28 d. Rusijos Federacijos federalinė veterinarijos ir fitosanitarijos priežiūros tarnyba oficialiu raštu informavo apie sprendimą atšaukti Lietuvai taikytą draudimą eksportuoti veislines kiaules. Nuo rugsėjo atšaukti laikini apribojimai atvėsintos jautienos eksportui į Rusiją, kurie buvo įvesti po Rusijos federalinės veterinarijos ir fitosanitarijos priežiūros tarnybos atsakingų pareigūnų audito, vykdyto gegužės mėnesį mūsų šalies mėsos įmonėse.

10. Lietuviškų pieno produktų įvežimo į Rusiją apribojimas. Rusijos vartotojų teisių apsaugos tarnyba „Rospotrebnadzor“ spalio 7 d. nurodė neįleisti pieno gaminių iš Lietuvos, motyvuodama susilpnėjusia pieno produktų kokybės priežiūra mūsų šalyje. VMVT, siekdama, kad pieno produktų eksporto apribojimai būtų panaikinti, aktyviai bendravo su „Rospotrebnadzor“ specialistais. Buvo išsiųsta informacija ir dokumentai, įrodantys lietuviškų pieno produktų saugą, kokybę ir atitiktį specifiniams Rusijos keliamiems reikalavimams. Spalio 22 d. VMVT lankėsi ,,Rospotrebnadzor” specialistų delegacija, kuri susipažino su Lietuvoje vykdoma valstybine maisto kontrolės sistema. Gruodžio 27 d. Rusijos vartotojų teisių apsaugos tarnyba išplatino pranešimą, kad vienai Lietuvos pieno perdir bimo įmonei laikini eksporto apribojimai atšaukti, bei pažymėta, kad šis procesas palaipsniui bus tęsiamas.

11. Derybos dėl naujų eksporto rinkų Lietuvos gamintojams. Liepos pradžioje Australijos maisto standartų agentūra oficialiai pranešė apie galutines 2012 m. Lietuvoje vykdyto audito išvadas. Teigiamos ataskaitos išvados – tai vienas paskutinių etapų prieš suteikiant galimybę eksportuoti lietuvišką jautieną ir jautienos produktus į Australiją. Pasiektas ženklus postūmis derybose dėl lietuviškų pieno produktų eksporto į Kiniją. Rugsėjo mėnesį JAV Žemės ūkio departamento Maisto saugos ir inspektavimo tarnybos (FSIS) ekspertas įvertino, kaip Lietuva įgyvendino savo įsipareigojimus, nurodytus koregavimo veiksmų plane, JAV ekspertams pateiktame dar praėjusiais metais po pirminio atsakingų pareigūnų audito. Tai būtina procedūra siekiant leidimo lietuviškiems mėsos produktams patekti į JAV rinką. Rugsėjo pabaigoje dvi savaites VMVT vyko Brazilijos Federacinės Respublikos žemės ūkio, gyvulininkystės ir maisto ministerijos specialistų auditas, kurio metu buvo vertinama Lietuvos žuvininkystės produktų valstybinės kontrolės sistema.

12. Lietuva pripažinta šalimi, laisva nuo Afrikinės arklių ligos. Gegužės 30 d. Paryžiuje vykusios 81-osios Pasaulio gyvūnų sveikatos organizacijos (PGSO) Generalinės sesijos metu Lietuva buvo pripažinta šalimi, laisva nuo Afrikinės arklių ligos pagal PGSO Sausumos gyvūnų sveikatos kodeksą. Ši liga niekada nebuvo registruota Lietuvoje. VMVT 2012 metais pateikė PGSO visus reikalaujamus duomenis, kad būtų oficialiai suteiktas laisvos šalies nuo Afrikinės arklių ligos statusas. Neturinti tokio statuso, šalis negali laisvai prekiauti su kitomis, šį statusą turinčiomis valstybėmis. Draudžiama ne tik prekiauti arklinių šeimos gyvūnais, bet ir įvežti juos parodoms, veisimui, varžyboms ir pan. Šis statusas atvėrė mūsų žirgų augintojams, žirginio sporto dalyv iams galimybę laisvai keliauti, sportuoti, prekiauti arkliais.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra