Vyrų poros siekis įregistruoti santuoką kelia aistras: neįėjus pro duris, bandoma lipti pro langą Pereiti į pagrindinį turinį

Vyrų poros siekis įregistruoti santuoką kelia aistras: neįėjus pro duris, bandoma lipti pro langą

2025-04-25 09:54

Belgijoje su vyru susituokęs buvęs „valstiečių“ Vyriausybės viceministras Martynas Norbutas siekia, kad Lietuvoje būtų įregistruota jo santuoka. Civilinės metrikacijos skyriui atsisakius tai padaryti, pora kreipėsi į teismą.

Vyrų poros siekis įregistruoti santuoką kelia aistras: neįėjus pro duris, bandoma lipti pro langą
Vyrų poros siekis įregistruoti santuoką kelia aistras: neįėjus pro duris, bandoma lipti pro langą / B. Barausko/BNS nuotr.

Su gyvenimo draugu Mariumi Martynas Belgijoje susituokė pernai. Ten jie yra sutuoktiniai, Lietuvoje – tiesiog draugai.

„Kertu Lietuvos sieną ir turiu sutuoktinį, esu Lietuvoje – neturiu. Lietuva nepripažįsta dokumento, kuris yra oficialus, išduotas Belgijoje, kad esu susituokęs su savo mylimuoju“, – piktinosi Belgijoje su vyru susituokęs lietuvis M. Norbutas.

Buvęs „valstiečių“ Vyriausybės viceministras M. Norbutas dėl to Lietuvoje kreipėsi į teismą. 

Visas LNK reportažas – vaizdo įraše:

 

 

„Reikalaujame, kad mūsų santuoka būtų įtraukta į registrą, kad, iš esmės, metrikacijos skyriuje būtų uždėta varnelė, kad esu susituokęs“, – teigė vyras.

Advokatas Aivaras Žilvinskas teigia žinantis dešimtis tokių porų, tačiau į teismus kreipėsi vos kelios iš jų.

„Tai nėra automatinis prilyginimas, kad dabar turi būti vienos lyties santuokos. Tai tik pabrėžiamas, užregistruojamas faktas, kad visiems būtų aišku, kad žmogus negalėtų sudaryti trijų santuokų, kad galėtų bankas išduoti kreditą nepaprastam asmeniui, o sutuoktiniams. Tai yra svarbu ir kreditoriams, ir visiems kitiems“, – kalbėjo advokatas A. Žilvinskas.

Advokatas sako, kad teisė yra aukščiau už patinka ar nepatinka. 

„Europos Sąjungos (ES) teisingumo teismo praktika įpareigoja netrukdyti piliečiams naudotis judėjimo laisve. Kitaip tariant, žmogus turi teisę iš vienos ES valstybės įvažiuoti į kitą ES valstybę ir ten pasinaudoti bet kokiomis prieinamomis galimybėmis. Tokiu pasinaudojimu neturi būti trukdoma, o jeigu trukdoma tai yra ES teisės pažeidimas“, – aiškino A. Žilvinskas.

Parlamentarė Agnė Širinskienė su teisininku nesutinka.

„Be abejo, kad jie yra ES teisės dalis, bet ES nesikiša į valstybių narių teisėje, šiuo atveju mūsų Konstitucijoje, nustatytą santuokos registravimo procedūrą“, – akcentavo Seimo narė.

„Bet kokį žingsnį žengi ir visą laiką valstybė yra prieš tave, nors esame tokie patys piliečiai, turime laikytis tos pačios Konstitucijos, tų pačių įstatymų. Tačiau tie įstatymai turėtų būti vienodai traktuojami visiems“, – sakė Tolerantiško Jaunimo Asociacijos vadovas Artūras Rudomanskis.

Pasak A. Širinskienės, Tolerantiško Jaunimo Asociacijos užsiima viešaisiais ryšiais, o Europos Sąjungos teisė valstybių narių neįpareigoja dėl santuokos keisti Konstituciją.

„Bylinėjimesi, ypač visokių aktyvistų, matau tiesiog norą kiek įmanoma daugiau per teismus išplėsti partnerystės institutą. Matyt, kartą neįėjus pro duris, bandoma įlipti pro langą ir tokiu būdu tiesiog pabandyti kovoti“, – šnekėjo A. Širinskienė.

Apart kažkokios latentinės homofobijos, nematau jokių priežasčių, kodėl Lietuvos valstybė turėtų trukdyti žmonėms gyventi normalų gyvenimą.

Kiti valdantieji – socialdemokratai – tos pačios lyties santuokos pripažinimą Lietuvoje palaikytų.

„Apart kažkokios latentinės homofobijos, nematau jokių priežasčių, kodėl Lietuvos valstybė turėtų trukdyti žmonėms gyventi normalų gyvenimą“, – stebėjosi žmogaus teisių komiteto pirmininkas Laurynas Šedvydis.

„Matau tai kaip problemą, nes tai yra mūsų piliečiai, mūsų tam tikra visuomenės grupė, kuri šiandien dėl savo teisių nerealizavimo yra pastumti į užribį“, – savo nuomone dalinosi premjeras Gintautas Paluckas.

Socdemai neabejoja, kad Europoje įregistruotos santuokos pripažinimo klausimas anksčiau ar vėliau pasieks ir Lietuvos Konstitucinį Teismą, kuris neseniai pareiškė, kad tos pačios lyties asmenys turi teisę į partnerystę.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra