Pietų Korėja šeštadienį iškilmingai priėmė beveik 300 grąžinamų karališkųjų knygų, kurias XIX amžiuje buvo pagrobę Prancūzijos kariai; šios spalvingos šios ceremonijos eitynės priminė į praeitį nugrimzdusią karališkąją epochą.
Ryškiai raudonus Čosono dinastijos laikų kostiumus vilkintys nešėjai gabeno palankiną su dalimi grąžinamų knygų į Seulo centre esančius Kioboko rūmus, aidint kurtinamam tradicinių trimitų ir gongų gaudesiui.
Vienas pareigūnas paėmė į raudoną audeklą suvyniotas knygas ir padėjo prie kitų prie pakylos, ruošiantis pašventinimo ceremonijai pagal konfucianizmo apeigas. Pastaroji vyko vienoje rūmų aikštėje, aukojant maistą, smilkalus ir gėrimus. Pranešimas apie gražinamas knygas buvo garsiai perskaitytas aplink sklandančioms dvasioms.
"Labai reikšminga, kad vertingi mūsų šalies kultūros ir pasaulio turtai, kurie buvo jėga paimti prieš 145 metus, 1866 metais, šiandien buvo gražinti mums po taikių derybų", - tradicinius korėjietiškus drabužius vilkintis Pietų Korėjos prezidentas Lee Myung-bakas sakė ceremonijos svečiams.
Gražinamose 297 knygose išsamiai aprašomos karališkosios laidotuvės, vestuvės ir ceremonijos, vykusios viešpataujant dinastijai, kuri Korėjos pusiasalį valdė 1392-1910 metais.
Prancūzų kariai šimtus rankraščių pagrobė apiplėšę karališkąją biblioteką, buvusią vienoje saloje prie vakarinių Korėjos pusiasalio krantų. Dar apie 5 000 tomų buvo sudeginti.
Prancūzija pernai sutiko grąžinti šias knygas Pietų Korėjai pagal tęstinės nuomos sutartį, vainikavusią apie 20 metų trukusias derybas.
Abi šalys sudarė nuomos sutartį, nes Prancūzijos įstatymai kultūros vertybes leidžia tik laikinai išvežti iš šalies. Tačiau Pietų Korėjos kultūros ministerija nurodė, kad šis susitarimas reiškia faktinį grąžinimą.
Pirmieji 75 rankraščių tomai buvo grąžinti Pietų Korėjai balandį, o kiti pargabenti trimis atskiromis siuntomis, iš kurių paskutinė atvežta gegužės pabaigoje.
Šeštadienį vykusi ceremonija buvo surengta kitą dieną po to, kai Pietų Korėja pasveikino įsigaliojusią sutartį su Japonija, pagal kurią Tokijas grąžins 1 205 karališkuosius Čosono dinastijos rankraščius. Pastarieji buvo išvežti, kai Korėjos pusiasalis buvo Japonijos kolonija 1910-1945 metais.
Naujausi komentarai