Simbolio likimas II | Diena.lt

SIMBOLIO LIKIMAS II

Tęsiame pokalbį apie Kauno centrinį knygyną, kuriam savivaldybė žada suklestėjimą patekus į tinklus. Ar tikrai? Knygynas išsilaiko pats, savivaldybė jam nemoka nė cento, o apyvarta tokia, kokia yra, nemanau čia dar esant rezervų. Nuomininkas, kaip pranešama, linkęs savivaldybei mokėti "ženklią pinigų sumą" ir investuoti į renovaciją. Pagal nuomos sąlygas turi likti pagrindinė veiklos funkcija, darbuotojai ir tas pats interjeras, taigi – viskas kaip buvę. Ir iš kažkur turės atsirasti šimtai pirkėjų, kurie atsibustų ir atbėgtų apsipirkti – kitaip investicijos nepasiteisins.

Žinotina, kad tinklinių knygynų savininkai visų pirma –  verslininkai ir Kauno simbolio statusas jiems svarbus tik tol, kol duoda pelną. O kas, jei numatyto pelno nebus? Čia turime gerą pavyzdį – prie Soboro veikusį knygyną "Knygų alėja". Atėjo "Pegasas", kurį laiką dirbo, pasirodė, kad nerentabilu, ir knygyno neliko. O jei pasirodys, kad ir Centrinis nerentabilus? Juk tai tik vienas iš keliolikos, verslo požiūriu mažiau svarbus nei "Akropolyje", taukšt ir uždarom.

Kol kas čia numatoma kavinė ir netgi vaikų žaidimo vieta, tarsi į knygynus žmonės vaikšto kavos išgerti ir pažaisti. Puodelių tarškėjimą sunku suderinti su knygynui būtina rimtimi, be to, kavinei reikalingos pagalbinės patalpos, praustuvai, tualetai, ir visa tai būtų atimta iš knygų bei skaitytojų. O kuo tie vaikai žaistų savo žaidimų zonoje nedrumsdami tylos – irgi neaišku. Gal šachmatais?

Atsiranda galvojančiųjų, kad viskas liks kaip buvę: interjeras, funkcija ir t.t. "Metropolyje" funkcija irgi liko ta pati – gali pavalgyti, išgerti, švęsti šventes, bet ar tai "Metropolis"? Jei nenorime, kad Centrinio unikalumas liktų vien savivaldybės popieriuose, pagalvokime prieš ką nors spręsdami, nes knygynas knygynui nelygu. Jei lygu – jų apskritai nebereikia, viską galima nusipirkti internetu.

Centriniam atsinaujinimo reikia ir jis net neišvengiamas, bet tam tinklinio operatoriaus atėjimas tikrai nebūtinas. Ilgametė direktorė Stasė Gadliauskienė išeina, tad į jos vietą turėtų būti skelbiamas konkursas. Pagrindinė sąlyga čia būtų ne "suma į biudžetą", o būsimo direktoriaus(-ės) kvalifikacija ir knygyno vizija, besiremianti esamomis tradicijomis. Nesuprantu, kam atimti iš žmogaus pasirinkimo galimybę, juk tinklinis "Pegasas" – už pusantro šimto metrų, o Centriniame knygos yra PIGESNĖS. Lengviausia statyti ką nors sugriovus (ir tai ne visada, prisiminkim "Merkurijų"), atnaujinti esamas tradicijas sunkiau. Paryžiuje veikia knygynas "Shakespeare and Co.", vienas Paryžiaus simbolių. O juk turime savą knygyną-simbolį. Akropoliai ar "greitojo apsipirkimo" knygynai kada nors virs nekropoliais, išnyks, pakeis vietas ir kailį, išliks tik tai, kas unikalu. Jei tik to neperbrauks valdininko parašas.

Rašyti komentarą
Komentarai (18)

AAAA

Jei dabartinis meras nori išlaikyti reputaciją, turėtų atsisakyti liesti knygyną. Iš tikro, jau ir taip daug kas Kaune sunaikinta. Artėja ir KTU pastatų miesto centre lėto naikinimo pradžia, juos parduodant:( Gal reiktų paminklo sunaikintiems objektams su jų naikinimo iniciatorių pavardėmis (neblogai būtų ir su nuotraukomis)?

kodėl

galbūt visai įdomus bus, pvz., dūmo skonio knygynas? Gal čia viena iš idėjų, kurių iš plakatų šaukiasi prieš rinkimus pora vieningųjų? Baisiau, manau, bus, kai prie fontano uždarys biblioteką, kaip kad uždarė Žaliakalnio biblioteką, nes atseit, remontai brangiai kainuoja, o patalpas panaudos komercijai. Juk dėl to ir į valdžią eita, kad viską, ką dar galima, parduoti, o už valdiškus pasigerinti sau gyvenimus.

Et

Bijau, kad per vėlu knygyną ginti. Čiupt už šakių ir kuokų ir varyt savivaldybės klerkams proto įkrėsti reikėjo tada, kai bukinistai iš Laisvės alėjos buvo grūdami. Dabartinė valdžiukė tik anos pradėtus darbus tęsia...
DAUGIAU KOMENTARŲ

SUSIJUSIOS NAUJIENOS