Lėktuvnešio grėsmės | Diena.lt

LĖKTUVNEŠIO GRĖSMĖS

Lygiai prieš 76-erius Sovietų Sąjunga, nusispjovusi ant Potsdamo konferencijos susitarimų su sąjungininkais, nusprendė nesitenkinti administratoriaus funkcijomis Rytų Prūsijoje ir šią teritoriją savavališkai inkorporavo į savo sudėtį. Taip karališkasis Kionigsbergas arba tai, kas iš jo liko, tapo Kaliningrado sritimi – pusiau eksklavu, toliausiai į vakarus nutolusiu nuo Rusijos, į kurį jokių istorinių teisių Maskva neturėjo.

Maža to, toje pačioje Potsdamo konferencijoje Karaliaučiaus sritis jai buvo patikėta administruoti 50 metų.

Jei visos pusės būtų paisiusios tarptautinės teisės, inkorporavimas būtų buvęs neįmanomas, o administravimas baigtas 1995-aisiais. Tačiau nei viena, nei kita neįvyko.

Subyrėjus sovietijai, jos palikimo perėmėja Rusija taip ir nepasinaudojo laisvės ir demokratijos korta, galėjusia padėti išbristi šiai milžiniškai, daug išteklių turinčiai šaliai iš viduramžių tamsumų.

Tuokart kruvinieji maršalai atsikratė paskutiniais vietinių gyventojų likučiais, tais, kurių nespėjo pribaigti ir išprievartauti (tos tradicijos laikomasi ir šiandien Ukrainoje) "šaunioji" Raudonoji armija ar po jos paleistos kriminalinių išsigimėlių gaujos. Ir Kaliningrado sritis tapo ne tik labiausiai nusiaubta bei nuskurdinta Rytų Europos teritorija, bet ir labiausiai militarizuota SSRS dalimi, kurią kažkas taikliai pavadino "nepaskandinamu sovietų lėktuvnešiu".

Greitai čia Prūsų Ylava virto Bagrationovsku, Tilžė – Sovetsku, Naujieji Kuršiai – Pionerskiu, Šventapilė – Mamonovu, o Įsrutis – Černiachovsku, kuris visoje SSRS labiausiai garsėjo bene tik architekto K.F.Schinkelio kadaise suprojektuotu kalėjimu, kurį sovietai puikiai pritaikė psichiatrijos ligoninei ir joje masiškai "gydė" disidentus.

Subyrėjus sovietijai, jos palikimo perėmėja Rusija taip ir nepasinaudojo laisvės ir demokratijos korta, galėjusia padėti išbristi šiai milžiniškai, daug išteklių turinčiai šaliai iš viduramžių tamsumų. Bet V.Putinui konstatavus didžiausią geopolitinę XX a. katastrofą ir nepakankamą Vakarų pagarbą, eksklavą nuspręsta galutinai paversti vientisa militarizuota zona, nuo 2009-ųjų įtemptai laukiančia, kol dieną X nuskambės starto signalas.

Rašyti komentarą
Komentarai (3)

Anonimas

Puikus straipsnis .Tai ,ka padare su Kionegsbergo didingu prusu miestu ir jo apylinkemis !!!! tai rusyno su laptiais proletariato "sugebejimai". Ir tai ,kad Didziosios valstybes "patikejo" ta --tolima nuo rusiiijos teritorija azijatams [atsiprasau!] juodaja prasme---tai nusikaltimas Europos VIENTISUMUI. Puikus straipsnis .Liuks..Prisiminkime ,,ir nepamirshkime::: nes ten ir "vilko " vaiku skausms,klajones ir tu vaiku akivaizdoje prievartautoju su kerziniais sapogais niekintu prusijos MOTINU skausmas Prisiminkime ir ginkimes nuo invaziniu tarakonu.

visi,

kurie žino ir moka žodį SOVIETMETIS yra aukšto pilotažo, kieti žmogai.

Kazys

Giedok tas giesmes išėjusi i laukus ,niekam jos neįdomios.Arba ramink širdys ukrainiečiams.Mums nereikia ,kuprius muzikantas su savo komandą įgriso iki gyvo kaulo.Lietuvos žmonėms reikia ramybės o ne svetimų šalių ,primestų problemų.

SUSIJUSIOS NAUJIENOS