Pereiti į pagrindinį turinį

Prasideda nauja "kaukolinio" era

2009-07-27 23:59
Patirtis: garsus toksikologas R.Purvaneckas žino, kad to, kuris geria, draudimai neišblaivys.
Patirtis: garsus toksikologas R.Purvaneckas žino, kad to, kuris geria, draudimai neišblaivys. / Redakcijos archyvo nuotr.

Valdžios džiaugsmas, kad dėl ribojamo alkoholio pardavimo Lietuva pradėjo blaivytis, buvo per ankstyvas. Gydytojai pastebi kitas tendencijas.

Valdžios atstovams paskelbus kovą besaikiam alkoholio vartojimui ir ėmusis griežtų priemonių, dar metų pradžioje su džiaugsmu skelbta, esą dėl priimtų įstatymų Lietuvoje pirmą kartą po to, kai buvo atkurta Nepriklausomybė, sumažėjo alkoholinių gėrimų vartojimas ir dėl jo kylančių sveikatos problemų.

Pastaruoju metu žiniasklaidoje taip pat skelbta nemažai informacijos, kad sumažėjo akivaizdžių apsinuodijimo alkoholiu ir psichozių atvejų.

Tačiau Vilniaus greitosios pagalbos universitetinės ligoninės Ūmių apsinuodijimų skyriaus vedėjas, Sveikatos apsaugos ministerijos konsultantas toksikologijai dr. Raimundas Purvaneckas skaičiais netiki, nes į ligoninę atvežama vis daugiau nelegalaus alkoholio aukų.

– Ar iš tiesų pastaruoju metu Lietuvoje sumažėjo apsinuodijimo alkoholiu ir psichozių atvejų, kaip teigia Seimo Sveikatos reikalų komiteto pirmininkas Antanas Matulas?

– Vieši pareiškimai, esą pastaruoju metu šalyje sumažėjo apsinuodijimo alkoholiu ir psichozių atvejų, netikslūs, nes Lietuvoje paprasčiausiai nėra tikslios statistikos šiuo klausimu. Situacija, sakyčiau, yra net priešinga: iš savo darbo patirties galiu paliudyti, kad alkoholiu apsinuodijusių ar psichozes išgyvenančių pacientų ne mažėja, bet daugėja. Tai patvirtina ir Visuomenės sveikatos centro ar Medicinos informacijos centro duomenys. Toksikologijos skyriuje kasmet gydosi apie 1300 pacientų. Prieš kelerius metus apie 40 proc. šių pacientų į ligoninę pakliūdavo dėl apsinuodijimo alkoholiu, o šiuo metu alkoholiu apsinuodiję žmonės sudaro 56 proc. visų, gydomų Toksikologijos skyriuje.

Anksčiau dėl visų Lietuvoje esančių negandų kaltinome Sovietų Sąjungos palikimą. Dabar galiu drąsiai pasakyti, kad sovietiniai alkoholikai jau beveik išmirė, o mes užsiauginome naują jaunų alkoholikų kartą.

– Kodėl, jūsų manymu, pateikiami tokie skirtingi skaičiai dėl apsinuodijimo alkoholiu ir psichozių?

– Skleidžiamos informacijos netikslumą lemia painiai fiksuojama šių atvejų statistika. Lietuvoje visos ligos, traumos, operacijos, apsinuodijimai yra klasifikuojami pagal Tarptautinę statistinę ligų ir sveikatos problemų klasifikaciją – TLK-10. Šios klasifikacijos XIX skyrius vadinasi "Traumos, apsinuodijimai ir kiti išorinių priežasčių padariniai". Traumos ir apsinuodijimai yra vienoje grupėje – jie nėra tiksliai vieni nuo kitų atskirti. Tai, kad nėra takoskyros tarp traumų ir apsinuodijimų, turi didelę įtaką statistinių rodiklių netikslumui.

Be to, svarbu nepamiršti, kad ligoninės turi kvotas – Teritorinių ligonių kasų apibrėžtą finansavimą. Išnaudojus skirtas lėšas, ligoninė nebegali guldyti naujų pacientų – jiems suteikiama tik pirmoji pagalba, bet apsinuodijimo ar kito negalavimo atvejis nefiksuojamas. Neretai ligoniai kreipiasi į privačias gydymo įstaigas – šiuo metu pristeigta gana daug įvairiausių privačių detoksikacijos centrų. Tuomet apsinuodijimo alkoholiu ar psichozių atvejai taip pat nefiksuojami oficialioje statistikoje.

– Ar galite pateikti pavyzdžių, kaip atsitinka, kad apie nuo apsinuodijimo alkoholiu gydytą pacientą nelieka jokio oficialaus įrašo?

– Tarkime, girtas ar psichozės ištiktas žmogus nusirito nuo laiptų, susilaužė koją ir buvo paguldytas į ligoninę. Išrašant šį žmogų iš gydymo įstaigos, vienintelis apie jį likęs įrašas bus "kojos lūžis". Tai, kad žmogus koją susilaužė būdamas girtas ar ištiktas psichozės, tiesiog išnyks ir nebus pažymėta jokioje oficialioje statistikoje. Kitas pavyzdys – žmogus mirė dėl ilgalaikio girtavimo ištiktas širdies priepuolio. Oficiali šio žmogaus mirties priežastis bus "širdies veiklos sutrikimas". O tai, kad šį sutrikimą sukėlė nepertraukiamas girtuokliavimas, niekur nebus užfiksuota.

Būtent todėl atidžiau nepanagrinėjus situacijos gali atrodyti, kad apsinuodijimo alkoholiu ir psichozių atvejų mažėja, tačiau tokie teiginiai netikslūs.

– Policijos departamento duomenimis, šiais metais konfiskuota keturis kartus daugiau nelegalaus alkoholio nei tuo pačiu laikotarpiu 2008 m. Ar padaugėjo apsinuodijimo nelegaliu alkoholiu atvejų?

– Į ligoninę atvežami žmonės, apsinuodiję tiek legaliu alkoholiu, tiek jo surogatais. Tačiau apsinuodijimo pastaraisiais atvejų – daugiau ir skaičius auga. Alkoholio surogatai daug dažniau sukelia psichozes. Tai neišvengiama, nes įsigydamas nelegalų alkoholį žmogus nežino, su kuo jis buvo maišomas – aklai žaidžiama su savo sveikata. Juk nelegalus alkoholis gali būti sumaišytas net ir su techniniu, medicininiu spiritu ar spiritu, kuriame yra propilo arba izopropilo.

Geriant alkoholio surogatus pirmiausia nukenčia kepenys, pažeidžiama žmogaus psichika. Neretai žmonės išgeria tiek alkoholio, kad patys pagelsta, kepenys atrofuojasi, vystosi jų riebalinis peraugimas, o nesiliovus gerti – cirozė ir, galiausiai, mirtis.

Šie alkoholio surogatai parduodami daug pigiau nei legalus alkoholis. Be to, šis alkoholis kartais parduodamas net su banderolėmis, todėl dažnai net nebūna įtartinas.

– Kokiomis priemonėmis, jūsų manymu, įmanoma sumažinti dabartinį apsinuodijimo alkoholiu ir psichozės atvejų skaičių?

– Mano įsitikinimu, šiuo metu svarbiausia užtikrinti griežtą alkoholio kontrolę ir ugdyti vartojimo kultūrą. Tikiu, kad tik ilgalaikės programos duoda rezultatų, o griežtos ar radikalios priemonės sudaro sąlygas nelegalios rinkos plėtrai. Apribojus prekybos alkoholiu laiką, padidinus alkoholio kainą, padidėja apsinuodijimo alkoholiu atvejų. Priežastis? Vartojimo kultūra per naktį nepasikeičia. Uždraudus pirkti alkoholį nuo tam tikro laiko ar padidinus jo kainą, noras išgerti nedingsta. Todėl norėdami įsigyti alkoholio ar nusipirkti jo pigiau, žmonės griebiasi įvairių priemonių: patys gaminasi alkoholį, pradeda varyti samanę, organizuoja pilstuką. Geriausias įrodymas – padėties Lietuvoje prieš dešimt metų analizė. Tada viskas buvo panašiai – buvo apribotas prekybos alkoholiu laikas, tuomet itin padaugėjo apsinuodijimo ir psichozių, sukeltų alkoholio, atvejų.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra

Daugiau naujienų