Kitaip nei Vakarų Europos valstybės arba JAV, Rusija nėra (ir neaišku, kada bus) alternatyvus Rytų Europos gyventojų traukos centras. Priežastis – Rusijos ekonomika yra per silpna, kad galėtų konkuruoti su Vakarais ir padėti suformuoti teigiamą šalies įvaizdį. Sutikime, kad pagrindinis motyvas, kodėl tiek daug žmonių nori pakliūti į Vakarus, yra socioekonominis. O jau po to – žmogaus teisės, demokratija ir kt. vertybės.
Kodėl skurdžiausia Europos valstybė Moldova ir skurdžiausia ES valstybė Bulgarija pasirinko vakarietiško kurso alternatyvą?
Pirma, jeigu kalbėsime apie Moldovą, šiai Rytų Europos valstybei Vakarai nesuteikė ir, ko gero, dar ilgai nesuteiks jokių ekonominių garantijų. Kaip, beje, ir Ukrainai ar Gruzijai. Taigi neturėtų stebinti, kad, daugelio Rytų Europos ar Pietų Kaukazo regionų šalių gyventojų nuomone, proeuropietiškos jėgos tik daug kalba, o realiai nieko nepasiekė ir, tikėtina, nepasieks.
Antra, europietiškų pažiūrų politikai patys skęsta įvairiuose skandaluose: štai Moldovoje, valdant europietiškai vyriausybei, iš bankų dingo milijardas dolerių, o Bulgarijoje rinkėjai jau seniai piktinasi tuo, kad valdžia nesugeba pažaboti korupcijos ir sumažinti skurdo.
Pagaliau, trečia, jau daugiau nei du dešimtmečius Rytų Europos gyventojai nesulaukia jokio ekonominio proveržio, kurį jiems žadėjo už integraciją į Vakarus pasisakantys politikai. Iš esmės daugelio regiono valstybių ekonomikos po SSRS žlugimo tik ritosi žemyn – didėjo skurstančiųjų, augo turtinė nelygybė, nedarbas, būtiniausių produktų kainos ir t.t.
Išvada: rinkimus Moldovoje, Bulgarijoje, taip pat Lietuvoje ir netgi JAV lėmė ne laimėjusių kandidatų genialumas ar jų pristatomos idėjos, o nusivylimas esamu politiniu elitu.
Naujausi komentarai