2010-ieji pagal "Newsweek" Pereiti į pagrindinį turinį

2010-ieji pagal "Newsweek"

2010-01-02 23:59

Kokie bus 2010-ieji? Įtakingas JAV žurnalas "Newsweek" neapsiribojo tik skurdžiu atsakymu – geri ar blogi. Žurnalo analitikai ir žurnalistai neatsispyrė pagundai suvaidinti pranašus ir sudarė 10 tikėtinų 2010 m. įvykių sąrašą.

1. Afganistane laukia sėkmė

"Newsweek" įsitikinęs, kad padidinus JAV karių skaičių (tai jau daroma), Afganistane netrukus bus sulaukta teigiamo rezultato. Tai patvirtina Irako pavyzdys. 2007-aisiais irgi mažai kas tikėjo, kad į pilietinio karo draskomą Iraką atsiuntus papildomų pajėgų padėtis pasitaisys. Tačiau netrukus pradėjo mažėti išpuolių ir civilių aukų. Tad JAV armijos siekis sustiprinti taikių afganistaniečių saugumą taip pat turėtų sulaukti sėkmės. Koalicijos pajėgų vadas generolas Stanley McChrystalas demonstruoja, kad išmoko Irako pamokas.

2. Žlugs Kinija

Antroje prognozių sąrašo vietoje – ekonominis Kinijos žlugimas. Nors Kinija ir laikoma pagrindine dabar siaučiančios ekonomikos krizės laimėtoja, o jos augimas siekia 8 proc., politinė padėtis lieka stabili ir vietos ekonomika užtvindyta pinigų, tačiau lengvi pinigai perkaitins Kinijos akcijų ir nekilnojamojo turto rinkas. Apie šį pavojų prabilo net oficialūs Kinijos asmenys. Kai Kinijos burbulas sprogs, per visą pasaulį nusiris defliacijos banga.

3. Pakistane – perversmas

Pasak "Newsweek" ekspertų, Pakistane 2010-aisiais reikia tikėtis dar vieno perversmo. Didžioji dalis pasaulio susirūpinusi Afganistanu ir visiškai pamiršta Asifo Ali Zardari valdomą Pakistaną, turintį branduolinį ginklą. 2008 m. jis tapo prezidentu tik dėl to, kad yra populiarios politikės Benazir Bhutto (nužudytos 2007 m.) našlys. Tačiau dabar A.A.Zardari visiškai neturi gyventojų paramos. Be to, jis nesugeba suvaldyti vyriausybės ir tradiciškai įtakingų kariškių. O Pakistano armija labai įtariai žiūri į Vašingtoną, todėl JAV turės dar vieną nedraugišką partnerį Afganistano kare.

4. Galas revoliucionieriui

"Newsweek" įsitikinimu, perversmas 2010-aisiais įvyks ir Venesueloje, kur bus nuverstas save revoliucionieriumi vadinantis ir JAV nekenčiantis Hugo Chávezas. Pasaulio ekonomikos augimas ir didžiulė naftos paklausa iki šiol padėjo H.Chávezui kurti "XXI a. socializmą", bet krizė viską apvertė aukštyn kojomis. Šaliai gresia hiperinfliacija. 2009-aisiais kainos augo 30 proc., 2010 m. jos augs dar labiau. Tai ypač skaudžiai atsilieps nedideles pajamas turintiems ir vargšams, kurie yra pagrindiniai H.Chávezo rėmėjai. Ekonomika taps paralyžiuota, sustos gamyklos ir ištuštės prekybos centrai – pienas, jautiena ar ventiliatoriai taps prabangos prekėmis. Didės ir nusikalstamumas, kuris ir taip Venesueloje yra nemažas. H.Chávezas paskelbs karą buržua, tačiau jo populiarumui nukritus, kariškiai perims valdžią.

5. Sukilimas prieš Europą

2009-aisiais politika Europoje pakvipo rasizmu: šveicarai uždraudė statyti minaretus, prancūzai panoro išnaikinti burkas. Todėl 2010 m. galima tikėtis nacionalinių ir religinių mažumų sukilimo, ypač jei ekonomikos atsigavimas pasirodys esantis tik miražas. Didžiausia neramumų tikimybė – Prancūzijoje, kuri dar 2005 m. išgyveno jaunimo riaušių bangą ir kurios politikams tai tik į naudą.

6. Iranas – sankcijų gniaužtuose

Nors gatvių protestai Irane ir toliau tęsis, Mahmoudas Ahmadinejadas ir jam ištikima Revoliucinė gvardija išplės savo įtaką – daugės politinių kalinių ir stiprės valstybės valdomų bendrovių kontrolė. Esant tokiai situacijai mažai tikėtina, kad Teherano derybos su tarptautine bendrija dėl Irano branduolinės programos sustabdymo bus sėkmingos. Todėl Jungtinėms Tautoms neliks kitos išeitis, tik paskelbti sankcijas. Iraniečiams teks vis dažniau apsipirkti juodojoje rinkoje, kurią kontroliuoja ir iš kurios pelnosi tas pats valdantysis režimas.

7. Nauja lyderė – Brazilija

Brazilija taps "naująja Kinija", t. y. pirmaujančia tarp besivystančių valstybių. Rusija, kurioje Vladimiro Putino autoritarinės tendencijos atbaidė investuotojus, jau seniai iškrito iš šių lenktynių. Indija auga smarkiai, tačiau stabilumo problema išlieka. Kinija 2010-aisiais susidurs su aibe pavojų – nuo nekilnojamojo turto burbulo iki etninių neramumų. Todėl Braziliją, kurios ekonomika augs 8 proc. ir kuri aptiko didžiulius naftos telkinius, galima laikyti nauja pasaulinės ekonomikos lydere.

8. Toriai į valdžią

Po ilgos pertraukos į valdžią Didžiojoje Britanijoje grįš konservatoriai. Tačiau jie gali ir nelaimėti absoliučios daugumos per 2010 m. parlamento rinkimus. Tuomet toriams teks sudaryti koaliciją su liberaldemokratais ir atsisakyti skausmingų priemonių valstybės skolai sumažinti.

9. Europoje sugrįš krizė

Po 2008-ųjų bankų krizės, 2009 m. recesijos, 2010-aisiais laukia naujas pasaulinės ekonomikos sunkmečio etapas, susijęs su valstybių skolomis. Su didžiausiomis bėdomis susidurs Europa. Kai kurioms šalims net gresia bankrotas.

10. Laisvės salos netektis

Neoficialus Kubos lyderis Fidelis Castro serga jau ne vienus metus ir, regis, 2010-ieji jam bus paskutiniai, spėja "Newsweek". Valdžia visiškai pereis į jo brolio Raulio rankas. Jis atsisakys antiamerikietiškos retorikos, todėl santykiai su JAV pagerės ir rasis daugiau laisvių pačioje saloje. Kuba, komunistų vadinta Laisvės sala, per naktį nepasikeis, bet F.Castro era baigsis.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra

Daugiau naujienų