Baltarusijos opozicijos atstovams įteikta EP Sacharovo premija | Diena.lt

BALTARUSIJOS OPOZICIJOS ATSTOVAMS ĮTEIKTA EP SACHAROVO PREMIJA

Europos Parlamento pirmininkas Davidas Sassoli trečiadienį per plenarinę sesiją Briuselyje Baltarusijos opozicionierių grupei įteikė 2020 metų Andrejaus Sacharovo premiją už minties laisvę.

„Garbė šiandien Europos Parlamente būti šalia jūsų“, – per įteikimo ceremoniją, kuri Išimties tvarka buvo surengta Briuselyje, o ne Strasbūre, sakė D. Sassoli, kreipdamasis į premijos laureatus.

Jis kalbėjo apie baltarusių opozicijos drąsą ir ištvermę susidūrus su smurtu, jos siekį gyventi laisvoje demokratinėje valstybėje.

„Tai tiesa: Baltarusija nebejaučia baimės“, – sakė Europos Parlamento pirmininkas.

Prestižinę premiją baltarusių opozicijos atstovų vardu atsiėmė buvusi kandidatė į Baltarusijos prezidentus Sviatlana Cichanouskaja ir aktyvistė Veranika Capkala.

Įteikdamas premiją D. Sassoli pažymėjo: „Visas pasaulis žino, kas vyksta jūsų šalyje. Matome jūsų drąsą ir kančią. Matome moterų drąsą. Baltarusija rodo mums pavyzdį. Matome neapsakomo masto piktnaudžiavimus ir prievartą. Jūsų siekis ir ryžtas gyventi demokratinėje šalyje mus įkvepia. Mes jus remiame jūsų kovoje.“

Priimdama premiją S. Cichanouskaja sakė: „Kiekvienas baltarusis, dalyvaujantis taikiame proteste prieš smurtą ir neteisėtumą, yra didvyris. Kiekvienas iš jų yra drąsos, atjautos ir orumo pavyzdys... Baltarusiai nuo rugpjūčio 9-osios rinkimų protestuoja kiekvieną savaitę. Jie protestuoja dėl savo ir tų, kurie ten negali būti, ateities. Jie protestuoja už baltarusių, europiečių, jūsų ir mūsų laisvę bei orumą. Be laisvos Baltarusijos Europa nėra iki galo laisva. Prašome Europos ir viso pasaulio paremti Baltarusijos žmones.“

S. Cichanouskaja pažadėjo, kad protestų prieš Aliaksandro Lukašenkos režimą judėjimas nugalės nepaisydamas brutalių valdžios priemonių.

„Turime laimėti ir laimėsime“, – per ceremoniją sakė ji.

Andrejaus Sacharovo premijos laureatais paskelbti baltarusių Koordinacinės tarybos iniciatorės S. Cichanouskaja, rašytoja, Nobelio literatūros premijos laureatė Sviatlana Aleksijevič, aktyvistės Maryja Kalesnikava, Volha Kavalkova, V. Capkala, taip pat vaizdo tinklaraštininkas bei politinis kalinys Siarhejus Cichanouskis, žmogaus teisių centro „Viasna“ įkūrėjas Alesis Bialiackis, darbininkų judėjimo lyderis Siarhejus Dyleuskis, „Telegram“ kanalo NEXTA įkūrėjas Sciapanas Pucila, politinis kalinys Mikalajus Statkevičius.

Siekdamas numatyti tolesnę paramą šios šalies demokratinei opozicijai, gruodžio 18–21 dienomis Europos Parlamentas rengia nuotolinę faktų paieškos misiją dėl Baltarusijos.

Šių metų laureatą Parlamento politiniai lyderiai išrinko spalio 22 dieną. Premijos vertė – 50 tūkst. eurų.

Šiemet Sacharovo premijai dar buvo nominuoti Mosulo chaldėjų arkivyskupas Najeebas Moussa Michaeelis, padėjęs gelbėti krikščionis nuo „Islamo valstybės“ (IS) ir išsaugojęs tūkstančius Rytų krikščionių kultūros senovinių rankraščių bei dokumentų, ir aplinkosaugos aktyvistai iš Hondūro „Guapinol“.

Rusijos fiziko ir politinio disidento Andrejaus Sacharovo vardu pavadintą premiją už minties laisvę Europos Parlamentas nuo 1988 metų kasmet skiria asmenims ir organizacijoms, reikšmingai prisidėjusiems prie kovos už žmogaus laisves.

Pernai ji atiteko Kinijos uigūrų mokslininkui ir žmogaus teisių aktyvistui Ilhamui Tohti, kuris Kinijoje už „separatizmą“ nuteistas kalėti iki gyvos galvos.

Rašyti komentarą
Komentarai (3)

Aiskeja

Kad tie opozicionieriai r raides neistaria...

Skaitytojas

Good news!

o

obamai irgi iteikta nobelio premija ko gero tu paciu globalistu;;;

SUSIJUSIOS NAUJIENOS