Britanija turės pirmąją premjerę po M. Thatcher | Diena.lt

BRITANIJA TURĖS PIRMĄJĄ PREMJERĘ PO M. THATCHER

  • 2

Didžioji Britanija turės pirmąją vyriausybės vadovę moterį po Margaret Thatcher (Margaret Tečer), Konservatorių partijos įstatymų leidėjams ketvirtadienį nusprendus, kad Theresai May (Teresai Mei) ir Andrea Leadsom (Andrėjai Lidsom) dalyvaus lemiamoje kovoje dėl teisės tapti šalies lydere, vadovausiančia šalies išstojimo iš Europos Sąjungos procesui.

„Kas bus naujoji Maggie (Megi)?“ – klausė antraštė pirmajame laikraščio „Daily Mail“ puslapyje po to, kai už kabineto veteranę Th.May savo balsus atidavė 199 iš 329 valdančiųjų konservatorių įstatymų leidėjų, dalyvavusių balsavime dėl naujojo partijos lyderio, automatiškai tapsiančio ir šalies premjeru.

Jaunesnioji energetikos ministrė A.Leadsom, kuri į parlamentą buvo išrinkta tik 2010 metais ir yra beveik nežinoma figūra platesnei Britanijos visuomenės daliai, surinko 84 balsus.

Nugalėtojos pavardė bus paskelbta rugsėjo 9 dieną.

Naujajai partijos pirmininkei ir premjerei teks nelengva užduotis išvesti Britaniją iš Europos Sąjungos, kurios nare šalis buvo 43 metus, britų rinkėjams praėjusį mėnesį nubalsavus už pasitraukimą referendume, kuris smarkiai suskaldė šalį. 

Th.May kandidatūrą palaiko daugiau parlamentarų, bet nugalėtoją balsuodami paštu išrinks 150 tūkst. eilinių Konservatorių partijos narių, kurie gali norėti lyderės, pasisakiusios už Britanijos pasitraukimą iš ES.

„Mums reikia patikrintų vadovavimo įgūdžių, kad per derybas pasiektume geriausius susitarimus dėl pasitraukimo iš Europos Sąjungos“, – sakė Th.May prie parlamento po to, kai buvo paskelbti konservatorių įstatymų leidėjų balsavimo rezultatai. 

Th.May per referendumo kampaniją palaikė tolesnę narystę Bendrijoje, tačiau aktyviai agitacijoje nedalyvavo.

„Šis balsavimas parodė, kad Konservatorių partija gali susitelkti, ir man vadovaujant taip ir bus“, – sakė vidaus reikalų ministrė.

A.Leadsom, kuri buvo viena iš „Brexit“ stovyklos aktyvistų ir pasisako už greitą pasitraukimą iš Bendrijos, stengėsi sumenkinti potencialią ekonominę išstojimo iš 28 valstybių bloko žalą. 

„Tikiu, kad mūsų laukia puiki ateitis“, – sakė A.Leadsom, Londone kreipdamasi į savo šalininkus.  

„Turime susivienyti. Turime būti pozityvūs“, – pabrėžė ji.

Trečiasis pretendentas, teisingumo ministras Michaelas Gove'as (Maiklas Gouvas), praėjusią savaitę netikėtai paskelbęs apie kandidatavimą, nors prieš tai palaikė buvusio Londono mero Boriso Johnsono (Boriso Džonsono) kandidatūrą į šį postą, iškrito iš tolesnės kovos, nes po tokio žingsnio nuo jo nusigręžė dalis  įstatymų leidėjų ir ketvirtadienį jis tesurinko 46 balsus.

„Raktinis žodis - neapibrėžtumas“

A.Leadsom sulaukė palaikymo iš euroskeptiškos Jungtinės Karalystės nepriklausomybės partijos (UKIP) atstovo Nigelo Farage'o (Naidželo Fareidžo) ir B.Johnsono, kuris dar praėjusią savaitę laikytas favoritu premjero poste pakeisti Davidą Cameroną (Deividą Kameroną).

„Svarbu, kad būsimas premjeras būtų „Brexit“ šalininkas – ji turi mano palaikymą“, – socialiniame tinkle „Twitter“ parašė N.Farage'as, kuris pirmadienį pasitraukė iš UKIP vadovo posto, pareiškęs, kad visą žemyną sukrėtusio referendumo, kuriame britai nubalsavo už pasitraukimą iš ES, rezultatai reiškia, kad jo „politinis tikslas buvo pasiektas“.

Th.May sakė, jog iki metų pabaigos neinicijuotų Europos Sąjungos sutarties 50-ojo straipsnio ir nepradėtų oficialios pasitraukimo iš ES procedūros. Tuo tarpu A.Leadsom sakė norinti, kad išstojimo procesas būtų pradėtas kiek įmanoma greičiau.

ES lyderiai įspėjo Londoną nevilkinti skyrybų proceso. Tai pabrėžė ir Tarptautinio valiutos fondo (TVF) vadovė Christine Lagarde (Kristin Lagard), Vašingtone davusi interviu naujienų agentūrai AFP.

„Kalbant apie šį „Brexit“ reikalą, raktinis žodis yra neapibrėžtumas. Kuo ilgiau tęsis šis neapibrėžtumas, tuo didesnė bus rizika“, – įspėjo TVF vadovė.

Maždaug 30 konservatorių parlamentarų pasirašė buvusio partijos pirmininko Granto Shappso (Granto Šepso) inicijuotą laišką, raginantį naują lyderį paskirti iki liepos pabaigos. Šiam siūlymui pritaria ir daugiau konservatorių.

Th.May, kuri vidaus reikalų ministerijai vadovauja nuo 2010 metų, yra gerai žinoma figūra nacionaliniu mastu, griežtai kalbėjusi imigracijos klausimu.

A.Leadsom, niekada nedirbusios Kabinete, kuriam priklauso tik aukščiausio rango vyriausybės pareigūnai, populiarumas išaugo po jos sėkmingo pasirodymo debatuose per referendumo kampaniją.

Ketvirtadienį kalbėdama Londone, Th.May savo šalininkams sakė, kad pagrindinį dėmesį skirtų pastangoms užtikrinti „Jungtinės Karalystės ekonomikos sėkmės tęstinumą“.

„Mūsų tikslas turėtų būti gerovė, o ne taupymas“, – sakė 53 metų politikė.

Ji atmetė kalbas apie tai, kad „Brexit“ gali sukelti ekonominę katastrofą, ir sakė, jog svaro kurso JAV dolerio atžvilgiu kritimas iki žemiausio per 31 metus lygio naudingas eksportui.

Virtinėje televizijos interviu A.Leadsom teko neigti pranešimus apie tai, kad ji prieš patekimą į parlamentą 2010 metais išpūtė savo patirtį finansų sektoriuje.

Rašyti komentarą
Komentarai (2)

KAIP SAKOMA -o Viespatie

net pas anglu konservatorius ZMONIU TRUKUMAS ,kad sitokias koncervuotas BOBAS renka.....

Jons

Nuo tokio prag lygio pusė išbėgs,o kiti pasikabins baisu praeiti pro konteinerius!25m ES DARMAJIEDŲ Valdžia + bukų mersį.

SUSIJUSIOS NAUJIENOS