D. Trumpas: „sveikas protas“ diktuoja būtinybę sugrąžinti Rusiją į G-7 | Diena.lt

D. TRUMPAS: „SVEIKAS PROTAS“ DIKTUOJA BŪTINYBĘ SUGRĄŽINTI RUSIJĄ Į G-7

JAV prezidentas Donaldas Trumpas (Donaldas Trampas) trečiadienį pareiškė, kad „sveikas protas“ diktuoja būtinybę sugrąžinti Rusiją į Didžiojo septyneto (G-7) valstybių klubą, nors Maskva buvo iš jo išmesta dėl Ukrainai priklausančio Krymo aneksijos.

Duodamas interviu radijui „Fox News“, D. Trumpas pabrėžė, kad G-7 šalims – Jungtinei Karalystei, Kanadai, Prancūzijai, Vokietijai, Italijai, Japonijai ir JAV – būtina bendrauti su rusų prezidentu Vladimiru Putinu G-8 formatu, nepriklausomai nuo jo elgesio.

„Tai nėra jo veiksmų klausimas, tai sveiko proto klausimas. Taigi, turime G-7: jis nedalyvauja, o pusė posėdžio skirta Rusijai. Jeigu jis ten būtų, viską būtų daug lengviau išspręsti“, – kalbėjo amerikiečių lyderis.

„Problema ta, kad daugelis mūsų aptariamų dalykų susiję su Putinu. Taigi, tiesiog sėdime ir gaištame laiką, nes tuomet reikia užbaigti posėdį ir kažkas turi paskambinti Putinui“, – pridūrė jis.

„Siūlau kviesti jį į salę. Anksčiau [formatas] buvo G-8. Nesakau, kad [jis to] nusipelnė ar nenusipelnė – sakau, kad to [reikalauja] sveikas protas“, – kalbėjo D. Trumpas.

Maskvos narystė G-8 buvo neribotam laikui įšaldyta, kai 2014 metais ji aneksavo Krymą ir paskui paskelbė šį pusiasalį Rusijos teritorijos dalimi.

Kremlius tuo pat metu ėmėsi remti prorusiškus separatistus iki šiol tebevykstančiame kare su Kijevo vyriausybe Rytų Ukrainoje.

Tas epizodas buvo paskutinis lašas ilgą laiką prastėjusiuose V. Putino vadovaujamos Rusijos ir Vakarų santykiuose.

2008 metais V. Putinas pasiuntė karius į du Vakarų palaikomo Sakartvelo regionus, kuriuos Maskva laiko nepavaldžiais Tbilisiui. Rusų vyriausybę Europos pareigūnai taip pat kaltina surengus virtinę nužudymų žemyne, be kita ko, panaudojant biologines ir radioaktyvias nuodingas medžiagas JK.

D. Trumpas, griežtai kritikuojantis NATO karinį aljansą ir laikantis Europos Sąjungą priešiška varžove prekybos srityje, ne kartą reikalavo švelnesnės politikos Rusijos atžvilgiu.

Žlugus amerikiečių prezidento paskubomis parengtam planui organizuoti tiesioginį G-7 viršūnių susitikimą Vašingtone, besitęsiant koronaviruso pandemijai, Baltųjų rūmų vadovas šeštadienį staiga paskelbė norįs visiškai pertvarkyti organizaciją ir į vėliau šiemet turintį įvykti susitikimą pakviesti Rusiją bei dar kelias valstybes.

D. Trumpas neseniai pavadino Didįjį septynetą, jau daugelį metų laikomą turtingiausių ir labiausiai išsivysčiusių demokratijų svarbiu diplomatijos forumu, „labai pasenusia šalių grupe“.

Vašingtono partneriai iš G-7 nepritaria jo siūlymui pertvarkyti šią organizaciją.

ES diplomatijos vadovas Josepas Borrellis (Žozepas Borelis) antradienį pareiškė, kad nors D. Trumpas, būdamas šių metų G-7 pirmininkas, gali pakviesti Rusiją į susitikimą suteikęs jai svečio statusą, jis neturi teisės pakeisti „formatą visam laikui“.

Kanados ministras pirmininkas Justinas Trudeau (Džastinas Triudo) pirmadienį pareiškė nepritariantis siūlymui, kad Maskva sugrįžtų į klubą.

„Rusija buvo pašalinta iš G-7, nes prieš kelerius metus įsiveržė į Krymą, – žurnalistams sakė J. Trudeau. – Dėl nuolatinės nepagarbos tarptautinėms taisyklėms ir normoms bei jų apėjimo ji nepriklauso G-7 ir toliau liks už jo ribų.“

 

Rašyti komentarą
Komentarai (5)

gresme

padauliui kelia kinijos didejanti karine galia,tik ta ne visi iziuri.... .

Taigi

Tai, kad jis pats nesveiko proto. Tai ką, tuomet reiškia jo pasakymas?

Anonimas

O lietuviams dabar tik liko apsimyzt iš pavydo, kaip patys išėjo. Lietuvai iš viso reikia tylėt nu lenkus galva, prieš didžiąsias šalis. Amerika ir daug ką puola.
DAUGIAU KOMENTARŲ

SUSIJUSIOS NAUJIENOS