ECB vadovė perspėja, kad dirbtinis intelektas gali padidinti nelygybę Europoje Pereiti į pagrindinį turinį

ECB vadovė perspėja, kad dirbtinis intelektas gali padidinti nelygybę Europoje

2025-04-02 13:50
Justina Vaišvilaitė-Braziulienė (ELTA) inf.

Europos centrinio banko (ECB) prezidentė Christine Lagarde pareiškė, kad dirbtinis intelektas (DI) gali pakenkti regiono socialiniam modeliui, jei šalys nesugebės užtikrinti tokioms technologijoms valdyti būtinų įgūdžių, rašo „Bloomberg“.

ECB vadovė perspėja, kad dirbtinis intelektas gali padidinti nelygybę Europoje
ECB vadovė perspėja, kad dirbtinis intelektas gali padidinti nelygybę Europoje / Scanpix nuotr.

Kalbėdama antradienį surengtoje ECB konferencijoje DI tema, Ch. Lagarde pripažino pastarojo meto proveržio suteikiamą našumo augimo perspektyvą, tačiau paminėjo ir laukiančius iššūkius.

„Net jei DI papildys labiau nei automatizuos, tikėtina, kad nelygybė darbo rinkoje didės“, – Frankfurte teigė ECB vadovė.

„Augs paklausa aukštesnės kvalifikacijos darbuotojų, galinčių veiksmingiausiai naudotis dirbtiniu intelektu, o prasčiau sugebantys įgyti naujų įgūdžių gali nukentėti“, – prognozavo Ch. Lagarde.

Pasak „Bloomberg“, jos teiginiuose galima išskaityti galvosopį, kamuojantį centrinių bankų vadovus, kurie siekia įvertinti galimą dirbtinio intelekto poveikį ekonomikai, jau ir taip bandančią prisitaikyti prie daugybės ilgalaikių permainų, pradedant demografija ir baigiant klimato kaita.

Savo kalboje Ch. Lagarde rėmėsi 2025 m. analize, atskleidusia, kad DI įgalinta automatizacija palies nuo 23 iki 29 proc. darbo vietų Europos šalyse.

„Dėl mūsų socialinio modelio ir tradiciškai aukšto darbo vietų apsaugos priemonių lygio sunku įsivaizduoti, kaip perėjimas masiškai perskirstant darbo vietas galėtų neturėti didelio poveikio“, – sakė ECB prezidentė.

„Visgi matau būdą, kaip Europa galėtų pritaikyti dirbtinį intelektą neskaidydama savo socialinio modelio. Tačiau tam reikės didelių papildomų investicijų į įgūdžius, kad nelygybė nedidėtų“, – pabrėžė ji.

Ch. Lagarde pakartojo, kad Europai būtina užsitikrinti didesnį savarankiškumą vis labiau susiskaldžiusiame pasaulyje, ir pastebėjo, kad klausimų šioje srityje kelia ir dirbtinis intelektas.

„Susiduriame su nauja geopolitine aplinka, kurioje nebegalime būti tikri, kad turėsime netrukdomą prieigą prie užsienyje sukurtų naujų technologijų, – sakė ji. – Ši nauja tikrovė tik sustiprina įsitikinimą, kad Europa turi įsitvirtinti technologijų fronte“.

Kaip ir kitos panašios institucijos, ECB atidžiai stebi pokyčius pasaulyje, kurie, pareigūnų teigimu, gali turėti įtakos infliacijai, pinigų politikos perdavimui ir neutraliam palūkanų normų lygiui. Jie taip pat gali sukelti naują riziką finansiniam stabilumui.

Tarptautinių atsiskaitymų bankas pernai akcentavo, kad centriniai bankai privalo įsigilinti į dirbtinio intelekto daromą įtaką, kad galėtų įvertinti poveikį ekonomikai ir patys šią technologiją įvaldyti.

„Turime pašalinti visas kliūtis, trukdančias mums būti šios revoliucijos priešakyje“, – apibendrindama sakė Ch. Lagarde.

„Tačiau taip pat turime pasirengti šio perėjimo poveikiui žmonėms ir klimatui, ir tą turime pradėti daryti jau dabar“, – pridūrė ji.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra