ES: derybose dėl Irano branduolinio susitarimo – pauzė, reikia politinių sprendimų | Diena.lt

ES: DERYBOSE DĖL IRANO BRANDUOLINIO SUSITARIMO – PAUZĖ, REIKIA POLITINIŲ SPRENDIMŲ

Vėliausiame Vienoje vykstančių derybų dėl Irano branduolinio susitarimo gelbėjimo raunde buvo paskelbta pauzė, penktadienį pareiškė Europos Sąjungos koordinatorius Enrique Mora (Enrikė Mora), paraginęs priimti „politinius sprendimus“, kad būtų išeita iš aklavietės.

„Dalyviai grįš į sostines konsultacijų ir nurodymų, kad galėtų grįžti kitą savaitę. Dabar reikia politinių sprendimų“, – tviteryje rašė E. Mora.

Tuo metu vienas Eliziejaus rūmų pareigūnas penktadienį teigė, kad derybos Vienoje yra sudėtingos, nors yra tam tikrų ženklų, kad jų baigtis bus sėkminga.

„Derybos tebėra sunkios, nes turime išsiaiškinti garantijų [dėl sankcijų atšaukimo] ir Irano branduolinės programos kontrolės sistemos klausimą“, – su anonimiškumo sąlyga kalbėjo Prancūzijos prezidentūros darbuotojas.

„Vis dėlto esama tam tikrų požymių, kad derybos gali būti sėkmingos“, – pridūrė jis, sakydamas, kad prezidentas Emmanuelis Macronas (Emaniuelis Makronas) artimiausiomis dienomis gali surengti telefonines derybas su kolega iraniečiu Ebrahimu Raisi (Ebrahimu Raisiu).

Šie komentarai pasižymi pozityvesniu Paryžiaus tonu: praėjusią savaitę užsienio reikalų ministras Jeanas-Yves'as Le Drianas (Žanas Ivas Le Drianas) praėjusią savaitę pareiškė, jog „derybos negali būti vedamos taip lėtai“.

Pagal 2015 metais sudarytą Irano, JAV, Kinijos, Rusijos, Jungtinės Karalystės, Prancūzijos ir Vokietijos susitarimą Teheranui buvo pažadėta sušvelninti sankcijas mainais į jo branduolinės programos apribojimą.

Tačiau 2018 metais JAV, vadovaujant tuometiniam prezidentui Donaldui Trumpui (Donaldui Trampui), vienašališkai pasitraukė iš susitarimo ir sugrąžino skaudžias ekonomines sankcijas Iranui. Šis taip pat ilgainiui ėmė trauktis nuo savo įsipareigojimų.

Derybos, kuriomis siekiama sugrąžinti Vašingtoną prie susitarimo ir užtikrinti, kad Iranas grįžtų prie susitarime numatytų įsipareigojimų, prasidėjo pernai balandį ir buvo atnaujintos lapkričio pabaigoje. Prieš tai, birželį, jos buvo sustabdytos Iranui išsirinkus ultrakonservatyvių pažiūrų prezidentą E. Raisi.

Rašyti komentarą
Komentarai (0)

SUSIJUSIOS NAUJIENOS