Prekybos sutartis su JK: ES perspėja dėl įtemptos darbotvarkės | Diena.lt

PREKYBOS SUTARTIS SU JK: ES PERSPĖJA DĖL ĮTEMPTOS DARBOTVARKĖS

Europos Komisijos pirmininkė Ursula von der Leyen (Urzula fon der Lajen) penktadienį perspėjo, kad lieka nedaug laiko sudaryti prekybos sutarčiai su Jungtine Karalyste, šios šalies premjero Boriso Johnsono (Boriso Džonsono) konservatoriams, pasisakantiems už „Brexitą“, per rinkimus iškovojus triuškinamą pergalę.

„Mūsų laukianti darbotvarkė yra labai įtempta“, – sakė U. von der Leyen po derybų su Europos Sąjungos lyderiais, kokių veiksmų turėtų būti imamasi po „Brexito“, dabar beveik neabejotinai įvyksiančio sausio 31 dieną.

„Vasario 1-ąją turime kibti į darbą“, – pabrėžė ji.

Europos Vadovų Tarybos pirmininkas Charles'is Michelis (Šarlis Mišelis) savo ruožtu perspėjo, kad Bendrijoje pasiliekančios 27 narės nepriims sutarties aklai, ir pabrėžė, kad blokas reikalaus Britanijos laikytis Europos normų, jeigu JK norės užsitikrinti susitarimą.

„Nėra kalbos, kad sutartis bus sudaryta bet kokia kaina“, – po derybų sakė Ch. Michelis, koordinuojantis ES viršūnių susitikimus.

„Derybos bus baigtos, kai rezultatai bus subalansuoti ir garantuos įvairių aspektų laikymąsi“, – kalbėjo buvęs Belgijos premjeras.

Europos Sąjungoje „esame įpratę dirbti remdamiesi patirtimi, skaidrumu ir išlaikydami vienybę“, pridūrė Ch. Michelis.

ES nerimauja dėl B. Johnsono užmojų itin greitai sudaryti prekybos sutartį su Bendrija, taip pat dėl galimų britų pastangų trikdyti kitų 27 bloko narių vienybę.

Po derybų paskelbtame dokumente 27 ES šalių lyderiai paragino kurti „kiek įmanoma glaudesnius būsimus ryšius su JK“, bet perspėjo, kad šie santykiai „turės būti grindžiami teisių ir įsipareigojimų pusiausvyrą, taip pat sudaryti visiems lygias sąlygas“.

ES vyriausiasis „Brexito“ derybininkas Michelis Barnier (Mišelis Barnjė) vadovaus prekybos deryboms, o Bendrijos lyderiai atidžiai stebės procesą ir „prireikus teiks tolesnes rekomendacijas, visiškai atitinkančias ES interesus“, sakoma išvadose.

B. Johnsonas iki liepos 1 dienos galės prašyti pratęsti prekybos derybų laikotarpį.

Jeigu jis atsisakys pratęsti derybas, tikėtina, kad 2020 metų pabaigoje gali iškilti grėsmė, jog Britanijai nepavyks sudaryti susitarimo. Tokiu atveju prekybos ryšiai su Bendrija gali staigiai nutrūkti ir iškilti pavojus šalies ekonomikai.

GALERIJA

  • Charles'is Michelis
Scanpix nuotr.
Rašyti komentarą
Komentarai (1)

ES Bendrija p r i v a l o be jokių nuolaidų

atsisveikinti su savanaudiškais BRITAIS, ir nedaryti JOKIŲ prielaidų, kad s a v a n a u d ž i a i galėtų naudotis ES privilegijomis--manau, n e r e i k a l i n g a jų parama ir gynybos srityje, nes tokia parama būtų nepatikima ir v a i d y b i n ė.---Nėra jokios l o g i k o s patikėti ŠALIMI, kuri i š d a v ė valstybių BENDRIJĄ .-- VISAME pasaulyje į i š d a v i k ą ŽIŪRIMA su pačiu GRIEŽČIAUSIU n e p a s i t i k ė j i m u.

SUSIJUSIOS NAUJIENOS