Devynių mėnesių prireikė šiam tyrimui. Tačiau konkretaus pernykščio Rusijos ir Gruzijos karo kaltininko nustatyti taip ir nepavyko. Kaip teigiama ataskaitoje, kalta ir Maskva, ir Tbilisis.
Nenorėjo skelbti anksčiau
Nepriklausomos komisijos pranešimas su išvadomis dėl praėjusių metų penkių dienų Rusijos ir Gruzijos karą dėl separatistinės Pietų Osetijos buvo paskelbtas Briuselyje trečiadienį. ES komisijos, vadovaujamos Šveicarijos diplomatės Heidi Tagliavini, tyrimas vyko maždaug devynis mėnesius. Komisiją sudarė apie 20 ekspertų. Parengtas 900 puslapių dokumentas.
Kaip sužinojo "Interfax" iš informuotų šaltinių, iš pradžių buvo numatoma paskelbti tyrimo rezultatus rugpjūtį, bet siekiant išvengti tolesnio ir šiaip sudėtingos situacijos regione paaštrėjimo per karo veiksmų Pietų Osetijoje metines, buvo nuspręsta atidėti šį įvykį.
Pranešimą pristatant ES vadovybei dalyvavo ir Rusijos nuolatinis atstovas prie ES Vladimiras Čižovas ir jo kolega Briuselyje iš Gruzijos. Pranešimo kopijas žadėta perduoti Rusijai ir Gruzijai, taip pat Jungtinėms Tautoms, Europos saugumo ir bendradarbiavimo organizacijai.
Atsakomybė tenka abiem
Nors diplomatai kategoriškai atsisakė paskelbti tyrimo išvadas, į žiniasklaidą pateko informacija, jog tikriausiai bus nurodyta, kad atsakomybė už praėjusių metų rugpjūčio įvykius tenka abiem šalims. Manoma, kad taip ES bandys sušvelninti padėtį regione, kuris iki šiol labai nestabilus.
Per penkių dienų karą Rusijos kariuomenė išstūmė Gruzijos kariškius iš Pietų Osetijos, o paskui pripažino jos ir Abchazijos nepriklausomybę. Per metus nepriklausomą gyvenimą Rusijos pavyzdžiu pasiekė dar Nikaragva ir Venesuela.
Atskilusiose nuo Gruzijos respublikose po karo veiksmų buvo dislokuoti tūkstančiai Rusijos kariškių, sukurtos galingos karinės grupuotės. Tarptautiniams stebėtojams buvo uždrausta įvažiuoti į abiejų respublikų teritorijas.
Tikėjosi objektyvumo
Dar prieš paskelbiant ataskaitą Maskva pareiškė, jog tikisi, kad nepriklausomos ES komisijos pranešimas dėl rugpjūčio konflikto Kaukaze priežasčių bus objektyvus. "Iš ginkluoto konflikto Pietų Osetijoje priežasčių tyrimo komisijos mes laukiame objektyvaus ir sąžiningo pranešimo", – anksčiau sakė Rusijos užsienio reikalų ministerijos (URM) vadovo pavaduotojas Grigorijus Karasinas.
Pasak Rusijos URM vadovo pavaduotojo, iš pat pradžių, nors komisija buvo sudaryta be Rusijos žinios, Maskva bendradarbiavo su ja per URM, Gynybos ministeriją ir pavienius politikus. "Dar praėjusią savaitę mes susitikome su nepriklausomos ekspertų komisijos vadove H.Tagliavini. Pokalbyje, kuriame dalyvavo ne tik diplomatai, bet ir buvęs mūsų taikos palaikymo kontingento vadas generolas Maratas Kulachmetovas, atsakėme į visus klausimus. Mes siekiame tiesos ir esame įsitikinę, kad ji – mūsų pusėje", – pareiškė G.Karasinas.
Išankstinės nuostatos
Tbilisis taip pat vylėsi, kad tarptautinės komisijos, sudarytos praėjusių metų rugpjūčio konflikto priežastims ištirti, išvados bus objektyvios. Kaip anksčiau pareiškė spaudos konferencijoje Gruzijos URM vadovo pavaduotojas Davidas Džalaganija, Gruzija tikisi objektyvių išvadų, nors kai kurie komisijoje dirbantys ekspertai iš anksto pateikė neobjektyvų požiūrį.
Pasak jo, kad ir kokių detalių yra pranešime, faktas, kuri šalis įvykdė agresiją prieš kitą šalį, ir kas yra agresorius, lieka faktu. Jis pabrėžė, kad Gruzija bendradarbiavo su komisija ir pateikė jai visą būtiną informaciją ir medžiagą.
Kai kurie Gruzijos valdžios atstovai buvo dar griežtesni. Jie sakė, kad abejoja tyrimo objektyvumu. Tai vakar pareiškė Gruzijos parlamento pirmininko pavaduotojas Levanas Vepchvadzė. "Manau, kad misijos išvadoje karinio konflikto pradėjimu bus apkaltintos ir Gruzija, ir Rusija, o paskui reikia laukti naujos informacijos karo tarp Gruzijos ir Rusijos bangos", – sakė jis.
Atsiriboti nuo prezidento
Gruzijos nacionalinio krikščionių judėjimo lyderis Georgijus Andriadzė vakar sakė, kad H.Tagliavini misijos kritikos objektas su prezidentu Michailu Saakašviliu bus ir Gruzijos liaudis. "Matyt, tokios kritikos neišvengti, todėl Gruzijos liaudis turi atsiriboti nuo M.Saakašvilio", – sakė G.Andriadzė.
Jo teigimu, toks precedentas jau buvo. Tarptautinė tyrimo komisija tirti nusikaltimus buvusioje Jugoslavijoje, anot jo, apkaltino ne tik prezidentą Slobodaną Miloševičių, bet ir visą liaudį, ginančią šalies teritorijos vientisumą.
"Yra pavojaus, kad H.Tagliavini misija agresoriumi ir nusikaltėliu paskelbs ne tik M.Saakašvilį, bet ir tuos gruzinus, kurie rėmė šalies teritorijos vientisumą" – sakė G.Andriadzė.
ETPA pozicija
Europos Tarybos Parlamentinė asamblėja (ETPA) dar dieną prieš paskelbiant ataskaitą priėmė rezoliuciją, kurioje išreiškiamas susirūpinimas dėl įtampos regione. "Provokacijos Abchazijos ir Pietų Osetijos pasienyje destabilizuoja padėtį regione", – teigiama dokumente.
Rezoliucijoje taip kritikuojamas Rusijos, Pietų Osetijos ir Abchazijos atsisakymas įsileisti į respublikas tarptautinius stebėtojus. Kritikuojama ir dėl to, kad Maskva nesugebėjo užkirsti kelio etniniams valymams. Beveik visi gruzinai iš Pietų Osetijos buvo priversti išsikraustyti.
ETPA pranešimas tapo tarsi preliudija prieš ekspertų pranešimą dėl karo priežasčių. Paskelbtame dokumente teigiama, kad pirmi šūviai nuaidėjo iš Gruzijos, tačiau pabrėžiama, kad šiam žingsniui Rusija Tbilisį provokavo beveik mėnesį.
Naujausi komentarai