„Facebook“ kriptovaliuta libra baugina finansų elitą | Diena.lt

„FACEBOOK“ KRIPTOVALIUTA LIBRA BAUGINA FINANSŲ ELITĄ

Skaitmeniniame pasaulyje skaitmeniniai pinigai – neišvengiama perspektyva, sako ekspertai. Sukurta ne viena kriptovaliuta, tačiau kol nė viena valstybė ar centrinis bankas šiame lauke dar nesiėmė esminių inovacijų, "Facebook" skuba visiems užbėgti už akių. Bėda tik ta, kad šios bendrovės ambicijos baugina finansų pasaulio viršūnes.

Keitė pavidalus

Pastaraisiais metais skaitmeninė revoliucija įsiskverbė į žmonijos gyvenimą. Esame įjungti į išmaniųjų įrenginių tinklą, o mus stebi ne tik rinka, bet ir valstybė.

Daugybės žmonių namuose esantis daiktų internetas išmoko įjungti arba išjungti šviesos jungiklius, suprasdamas kiekvieną mūsų judesį ar nuotaiką. Pažangios mašinos mokosi, kaip reikia atlikti žmonių darbus.

"WorldPost" vyriausiasis redaktorius Nathanas Gardelsas įsitikinęs, kad kitas neišvengiamas žingsnis yra valiutos skaitmenizavimas, kuris vyks interneto tinkluose ir leis juose vykdyti komercinės vertės mainus.

Nors daug kam sunku įsivaizduoti, kaip turėtų funkcionuoti virtuali, rankomis neapčiuopiama valiuta, Davide'as Casaleggio – vienas Italijos "Penkių žvaigždučių judėjimo" lyderių ir prancūzų filosofo Jeano-Jacqueso Rousseau asociacijos prezidentas, sukūręs šio susivienijimo skaitmeninę platformą – sako, kad per šimtmečius technologinės ir socialinės naujovės nuolat keitė būdus, kaip mes naudojame pinigus.

Pavyzdžiui, apie tūkstantį metų Mikronezijos Japo saloje žmonės kaip valiutą naudojo didelius apvalius akmenis, vadinamus "rai". 1643 m. Į Masačusetsą atvykę europiečiai perėmė vietinę Amerikos tradiciją naudoti jūros kriaukles kaip teisėtą mokėjimo priemonę.

Po dviejų šimtmečių Europoje bankai pradėjo tarpusavyje bendrauti atsiradus telegrafui, traukiniams, paplitus banknotų vartojimui.

Šiandien akivaizdu, kad kriptovaliutų technologija yra svarbi naujovė pinigų istorijoje. Ir kol nė viena valstybė ar centrinis bankas dar nesiėmė esminių inovacijų, "Facebook" mėgina visiems užbėgti už akių.

Didžiausias pasaulyje socialinis tinklas tikisi, kad ši kriptovaliuta pradės veikti kitų metų pradžioje.

Nenuostabu, kad ši JAV bendrovė, turinti didesnį savo socialino tinklo vartotojų skaičių nei Kinija turi gyventojų, pasiūlė savo skaitmeninę valiutą – librą, kuri žada palengvinti finansinius sandorius savo klientų rate.

Priežiūros mechanizmai

"Facebook" vizija – išties ambicinga, tačiau dar nespėjus jos realizuoti, ją vejasi kritikos banga.

JAV įstatymų leidėjai ir reguliuotojai yra susirūpinę dėl šios naujos finansinės priemonės, kuri staiga bus prieinama 2,4 mlrd. "Facebook" vartotojų. Labiausiai nesutariama dėl sistemos priežiūros mechanizmų.

Neseniai JAV prezidentas Donaldas Trumpas sukritikavo bitkoiną – bene geriausiai žinomą skaitmeninę valiutą, kuri buvo sukurta 2008 m. kaip atsvara bankų ir vyriausybių valdomoms valiutoms – taip pat librą ir kitas kriptovaliutas. Kaip skelbė "The Guardian", JAV lyderis reikalauja, kad šios įmonės siektų bankininkystės chartijos ir joms būtų taikomi JAV ir pasauliniai reglamentai.

"Aš nesu bitkoino ir kitų kriptovaliutų gerbėjas, tai nėra pinigai, jų vertė yra nepastovi ir niekuo neparemta", – savo požiūrį "Twitter" paskyroje dėstė D.Trumpas.

Prieš keletą dienų Federalinis atsargų banko (FED) pirmininkas Jerome‘as Powellas pranešė JAV įstatymų leidėjams, kad "Facebook" negali planuoti savo skaitmeninės valiutos atieities, kol neatsakys į daugybę klausimų, kurie yra susiję su potencialiu pinigų plovimu, eknominiu stabilumu, vartotojų duomenų apsauga.

Šios savaitės pradžioje JAV iždo sekretorius Stevenas Mnuchinas teigė, kam "Facebook" turi atitikti itin aukštus standartus, kad galėtų įgyvendinti su libra susijusius planus. Tąkart jis pridūrė, jog JAV reguliavimo institucijos turi savo abejonių, kurias jau išdėstė bendrovei. Panašios virtualios valiutos anksčiau buvo susijusios su pinigų plovimu ir neteisėta veikla, pabrėžė S.Mnuchinas.

"Nesvarbu, jas išleidžia bankai ar ne bankai, jos funkcionuoja toje pačioje reglamentavimo aplinkoje", – Baltuosiuose rūmuose žurnalistams pareiškė S.Mnuchinas.

Dėl to susirūpino ne tik JAV, bet ir didžiausių pasaulio ūkių – Didžiojo septyneto (G7) valstybių – finansų ministrai ir centrinių bankų vadovai. Apie tai svarbiausios finansų pasaulio figūros šią savaitę diskutavo dviejų dienų susitikime Prancūzijoje.

Vokietijos finansų ministras Olafas Scholzas pareiškė, kad prieš librai pradedant funkcionuoti, būtinas užtikrintumas, kad bus laikomasi visų galiojančių taisyklių, o jei jos ateityje keistųsi, visos šalys turėtų gebėti užtikrinti tarptautinės finansų sistemos stabilumą.

Jis pridūrė: "Kalbama apie valiutų stabilumą, saugumą, duomenų apsaugą ir demokratinę kontrolę."

Prancūzijos finansų ministras Bruno Le Maire jau ne kartą įspėjo dėl naujosios skaitmeninės valiutos keliamos grėsmės. "Šiandien dar nesudarytos sąlygos paleisti librą", – G7 susitikime sakė jis.

Projektas "Libra" kelia rimtų techninių ir politinių sunkumų. Yra taisyklių, kurių privalo laikytis visi. Kol kas to negalime pasakyti apie "Librą", – teigia B. Le Maire.

Greičiau, paprasčiau, saugiau?

Tačiau "Facebook" turi savo atsakymus. Bendrovė tikina, kad kriptovaliuta libra gali pakeisti pasaulinę prekybą ir finansines operacijas, tapti nauju būdu žmonėms siųsti pinigus ir sumokėti už pirkinius.

"Facebook" apie librą paskelbė birželį. Didžiausias pasaulyje socialinis tinklas tikisi, kad ši kriptovaliuta pradės veikti kitų metų pradžioje.

Bendrovė teigia, kad "Libra" leis pinigus siųsti internetu pigiau ir greičiau, ji taip pat pagerins galimybes naudotis finansinėmis paslaugomis, ypač žmonėms, neturintiems banko sąskaitų, arba turintiems ribotas galimybes naudotis bankais.

Kaip skelbia "CNN Business", libra ir ja naudotis skirtos technologijos bus sukurtos blokų grandinės (angl. blockchain) platformoje ir vadinsis "Libra Network".

Blokų grandinę sudaro serverių serija, taip pat vadinama mazgais, kuri registruoja ir patvirtina kiekvieną tinkle atliktą operaciją. Skirtingai nuo daugelio kitų kriptovaliutų tinklų, leidžiančių bet kuriam serveriui prisijungti prie grandinės, "Libra Network" yra leidimu grįsta blokų grandinė, ir tai reiškia, kad tik tam tikri serveriai galės prisijungti prie grandinės.

"Facebook" tikina, kad leis tinklui veikti greičiau, nei veikia kitos kriptovaliutos, paverčiant "Librą" praktiška kasdieniam naudojimui, pavyzdžiui, perkant ką nors internetu.

Tinklas sukurtas naudojant atviro šaltinio kodą, o tai reiškia, kad bet kuris kūrėjas galės sukurti skaitmeninę piniginę ar kitą priemonę, skirtą naudoti tinkle "Libra". "Facebook" teigia, kad galiausiai tinklas "Libra" bus perkeliamas į viešą blokų grandinę, nors daugiau informacijos apie šiuos ketinimus ir procesą dar nepateikė.

Nors "Facebook" ir sukūrė "Librą", bendrovė nevaldys skaitmeninės valiutos. Šios kriptovaliutos paleidimą prižiūrės ir ją valdys nepriklausoma, ne pelno organizacija "Libra Association".

JAV Įstatymų leidėjai ir reguliuotojai yra susirūpinę dėl šios naujos finansinės priemonės, kuri staiga bus prieinama 2,4 mlrd. "Facebook" vartotojų.

"Libra Association" yra įmonių ir ne pelno organizacijų konsorciumas iš viso pasaulio, įsikūręs Ženevoje, Šveicarijoje. Jame yra 28 steigėjai, įskaitant mokėjimų, technologijų, telekomunikacijų, rizikos kapitalo ir blokų grandinių kompanijas, taip pat ne pelno organizacijas. Tarp šios asociacijos narių yra tokios bendrovės kaip "Paypal", "Lyft", "Coinbase" ir "Mercy Corps". Asociacija tikisi, kad "Libra" pradės veikti vienydama 100 tokių narių.

Asociacija turės du pagrindinius vaidmenis: organizacijos valdys serverius tinklui "Libra" reguliuoti, o "Libra Association" valdys rezervą, kuris užtikrins šios kriptovaliutos stabilumą.

"Facebook" teigia, kad libros vertė bus mažiau nepastovi nei kriptovaliutos bitkoino, nes ji bus paremta realiomis valiutomis. Tačiau, skirtingai nei kai kurios vadinamosios stabilios kriptovaliutos (angl. stablecoins), libros vertė nebus susieta su jokia fizine valiuta. Pavyzdžiui, skaitmeninė valiutos keitykla "Coinbase" siūlo stabilias kriptovaliutas, kurios yra susietos su JAV doleriu 1:1 santykiu.

Libra bus susieta su rezerviniu valiutų krepšeliu, kurį sudarys JAV doleris, euras, Japonijos jena ir vyriausybės vertybiniai popieriai. Tai reiškia, kad jos vertė galės varijuoti.

Saugos ir nesinaudos

Čia atsiranda dar vienas vardas – "Calibra". Tai yra "Facebook" aitrinė įmonė, skirta produktams vystyti ir teikti finansines paslaugas, naudojantis "Libra".

Pirmasis toks produktas bus skaitmeninė "Calibra" piniginė, kuri leis vartotojams kaupti kriptovaliutą librą ir išsiųsti ją draugams. "Facebook" teigia, kad žmonės tai galės padaryti taip pat paprastai, kaip siųsdami tekstinį pranešimą už labai mažą kainą arba netgi nemokmai.

Numatoma, kad "Calibra" piniginė bus savarankiška programėlė, kuri bus prijungta prie "Facebook’o" "Messenger" ir "WhatsApp" programėlių. Kitos įmonės ir subjektai taip pat galės kurti panašias pinigines ir kitas priemones, skirtas naudoti tinkle "Libra".

Rašyti komentarą
Komentarai (1)

...

Kada atsiras LitCoin?

SUSIJUSIOS NAUJIENOS