Graikija privalo iki vidurnakčio pateikti naują šalies finansinio gelbėjimo planą | Diena.lt

GRAIKIJA PRIVALO IKI VIDURNAKČIO PATEIKTI NAUJĄ ŠALIES FINANSINIO GELBĖJIMO PLANĄ

  • 0

Graikija ketvirtadienį yra spaudžiama iki galutinio termino vidurnaktį pateikti naujus šalies finansinio gelbėjimo planus, kad gautų milijardus dolerių papildomos pagalbos, turinčios apsaugoti nuo griūties braškančią ekonomiką ir išvengti pasitraukimo iš euro zonos.

Graikijos premjeras Aleksis Cipras (Alexis Tsipras) trečiadienį pažadėjo, kad Atėnai pateiks „įtikinamus“ reformų planus, turinčius atverti kelią naujai krizinio kredito linijai iš nusivylusių Europos skolintojų, artėjant sekmadienį vyksiančiam visų 28 Europos Sąjungos šalių lyderių susitikimui.

„Graikijos vyriausybė ... rytoj pateiks naujus konkrečius pasiūlymus, įtikinamas reformas sąžiningam ir įgyvendinam sprendiniui“, – jis sakė Europos Parlamentui Strasbūre.

Užsitęsusi skolų krizė pasiekė apogėjų šią savaitę – po to, kai graikai per praeitą sekmadienį įvykusį referendumą ryžtingai atmetė ES lyderių pasiūlytos naujausios finansinės pagalbos sąlygas.

Tačiau euforija, kurią po to balsavimo jautė dalis graikų, greitai išblėso, vyriausybei antrą savaitę iš eilės tęsiant griežtą kapitalo kontrolę ir ribojant grynųjų pinigų išėmimą iš bankomatų. Taip padidėjo nuogąstavimai, kad šaliai gali pristigti maisto ir vaistų.

Euro zonos lyderių kantrybės taurė buvo perpildyta antradienį, kai per jų nepaprastąjį susitikimą Briuselyje A.Cipras ir jo naujasis finansų ministras Euklidas Cakalotas (Euclid Tsakalotos) atvyko be jokių konkrečių planų, kaip užbaigti šią priešpriešą.

Vis dėlto nuotaikos vėl pragiedrėjo trečiadienį, Atėnams pažadėjus pradėti vykdyti pensijų ir mokesčių reformas, kurių skolintojai reikalauja mainais į trejų metų kredito programą, turinčią atitraukti Graikijos finansų sistemą nuo griūties slenksčio.

Oficialiame laiške Europos stabilumo mechanizmo (ESM), kuris buvo įkurtas kaip paskutinis šiaudas į sunkią finansinę padėtį patekusioms ES šalims, vadovams E.Cakalotas pareiškė, kad Graikija imsis „nedelsiant vykdyti virtinę priemonių jau nuo ateinančios savaitės pradžios“.

Melodija pasikeitė 

Prancūzijos premjeras Manuelis Vallsas (Manuelis Valsas) sakė, kad tie pasiūlymai yra žingsnis teisinga kryptimi, ir pakartojo, kad Graikijos išlikimas euro zonoje yra „didžiausios svarbos geopolitinis klausimas“.

Jam antrino Ispanijos premjeras Mariano Rajoy (Marianas Rachojus): „Melodija pasikeitė; iki šiol to dar nebuvome girdėję – ir tai yra teigiama.“

Tačiau Europos Vadovų Tarybos pirmininkas Donaldas Tuskas pakartojo, kad sekmadienį vyksiantis viršūnių susitikimas yra paskutinė galimybė sudaryti susitarimą, kuris leistų išvengti chaotiško „Graikijos išėjimo“ (Grexit) iš 19 narių turinčios euro zonos, kuris neabejotinai sukeltų pasaulinio masto padarinių.

„Tai tikrai ir neabejotinai paskutinis žadinantis skambutis Graikijai ir mums – mūsų paskutinė galimybė“, – perspėjo jis, aiškindamas, kad šių pastangų nesėkmė „gali vesti į Graikijos bankrotą“ ir sukelti Europai naujų geopolitinių grėsmių.

Kiti įtakingi pasaulio finansų veikėjai trečiadienį taip pat perspėjo, kad pagal naująjį susitarimą turi būti numatyta restruktūrizuoti milžinišką Graikijos skolų naštą.

„Graikija yra aštrios krizės padėtyje, kurią reikia spręsti“, – Tarptautinio valiutos fondo (TVF) direktorė Christine Lagarde (Kristin Lagard) sakė per vieną konferenciją Vašingtone.

„Manome, kad (skolų restruktūrizavimas) reikalingas Graikijos atveju, kad būtų užtikrintas skolų tvarumas“, – pridūrė ji.

Praeitą savaitę paskelbtoje ataskaitoje TVF nurodė, kad Graikijos oficialieji skolintojai Europos Sąjungoje turėtų dvigubai pratęsti Graikijos skolų grąžinimo laikotarpį, taip pat skirti tai šaliai dar 36 mlrd. eurų, kad jos finansų sistema išliktų tvari.

Atėnai nuo birželio 28 dienos laiko bankus uždarytus ir riboja gyventojų grynųjų pinigų atsiėmimą, pasibaigus anksčiau Graikijai suteiktos finansinės pagalbos programos galiojimui. Graikija praeitą savaitę taip pat tapo pirmąja išsivysčiusia šalimi, neįstengusia laiku grąžinti skolos Tarptautiniam valiutos fondui.

Europos centrinis bankas (ECB), palaikantis Graikijos finansų institucijų mokumą, pirmadienį nutarė, kad toliau teiks vadinamąją likvidumo pagalbą kritiniais atvejais (ELA), bet šio finansavimo dydis liks įšaldytas birželio 26 dieną nustatytu lygiu – maždaug 89 mlrd. eurų.

Skolų krizės padariniai skaudžiai smogė Graikijai gyvybiškai svarbiam turizmo sektoriui: kaip nurodo Graikijos turizmo konfederacija, paskutinės minutės kelionių užsakymų sumažėjo 30 procentų.

Ekspertai taip pat perspėjo, kad ši krizė gali susilpninti Graikijos gebėjimą susitvarkyti su dešimtimis tūkstančių migrantų, kurie plūsta per šalies sienas, ieškodami geresnio gyvenimo Europoje.

Graikijai nuo 2010 metų skirti jau du finansinio gelbėjimo paketai, kurių bendra vertė – 240 mlrd. eurų. Vėliausia iš tų programų baigė galioti birželio 30 dieną.

Bankai liks uždaryti iki pirmadienio

Graikijos bankai liks uždaryti iki pirmadienio, pranešė Finansų ministerija, vyriausybei skubiai rengiant naujus pasiūlymus kreditoriams, kurie turėtų leisti paskutinę minutę išvengti šalies pasitraukimo iš euro zonos.

„Bankų atostogos pratęsiamos iki liepos 13 dienos“, – sakoma trečiadienį paskelbtame Finansų ministerijos pranešime. Vienas ministerijos šaltinis patvirtino naujienų agentūrai AFP, kad per dieną leidžiama išsigryninti pinigų suma nebus keičiama.

Bankai yra uždaryti nuo birželio 28 dienos, o graikams leidžiama išsiimti iš bankomatų ne daugiau negu 60 eurų per dieną, siekiant išvengti grynųjų pinigų stygiaus po to, kai vyriausybė paskelbė referendumą dėl Europos Sąjungos ir Tarptautinio valiutos fondo (TVF) iškeltų finansinio gelbėjimo plano sąlygų.

Per tą referendumą 61 proc. balsavo prieš naujausius skolintojų pasiūlymus, todėl Atėnų santykiai su daugeliu partnerių Europoje dar labiau pašlijo.

Pasisakydamas Europos Parlamente anksčiau trečiadienį, Graikijos premjeras Aleksis Cipras (Alexis Tsipras) pažadėjo pateikti „įtikinamus“ reformų planus iki galutinio termino ketvirtadienį, iškelto nusivylusių Europos lyderių.

Graikijos vyriausybė pažadėjo nuo ateinančios savaitės pradėti vykdyti pensijų ir mokesčių reformas, kurių reikalavo skolintojai, mainais prašydama trejų metų kredito sutarties, kuri leistų atitraukti šalies finansų sistemą nuo žlugimo slenksčio.

„Rytoj mes atvirai pateiksime savo pasiūlymus su patikimomis reformomis, kad pasiektume tai, ką vadiname sąžiningu kompromisu“, – sugrįžęs iš Strasbūro A.Cipras sakė Graikijos prezidentui Prokopiui Pavlopului (Prokopis Pavlopoulos).

Premjeras pridūrė, kad mainais prašė „aiškių pasižadėjimų“ dėl finansavimo ir Graikiją žlugdančios skolų naštos mažinimo.

Kapitalo kontrolės priemonės leido Graikijos bankams išsilaikyti, bet pareigūnams sunkiai sekasi papildyti grynųjų pinigų atsargas bankomatuose, o papildomi kliuviniai importui didina nuogąstavimus, kad šalyje gali pristigti prekių ir vaistų.

ES ekonomikos komisaras: susitarimas įmanomas

Susitarimas dėl naujos finansinės pagalbos programos Graikijai yra įmanomas, jei Atėnų vyriausybė pateiks „konkrečius, išsamius“ reformų pasiūlymus, pareiškė Europos Sąjungos ekonomikos reikalų komisaras Pierre'as Moscovici (Pjeras Moskovisis)

Ketvirtadienį radijui „France-Inter“ P.Moscovici sakė, kad tai „lemiama diena“ Europai, Atėnų tarptautiniams kreditoriams laukiant iš Graikijos premjero Aleksio Cipro (Alexis Tsipras) vyriausybės detalaus ekonomikos reformų plano, kuris turi būti pateiktas iki vidurnakčio.

„Jaučiu, kad dialogas užmegztas ar buvo atkurtas ir esama išeities“, - sakė eurokomisaras.

„Jei susitarimas nebus pasiektas, tai gali būti pirmasis žingsnis į Graikijos pasitraukimą iš bendros euro zonos“, - pridūrė jis. 

Graikija trečiadienį savo partnerių Europoje paprašė naujos trejų metų pagalbos programos. Tarptautiniai kreditoriai nesutaria, ar nurašyti šalies skolas. P.Moscovici nurodė, jog šiuo metu apie tai nediskutuojama.

TVF vadovė: būtina numatyti skolų restruktūrizavimą

Tarptautinio valiutos fondo (TVF) direktorė Christine Lagarde (Kristin Lagard) trečiadienį pareiškė, kad į naująją Graikijos finansinio gelbėjimo programą turėtų būti įtrauktas kreditorių įsipareigojimas restruktūrizuoti skolas.

Ch.Lagarde pabrėžė, kad Atėnai turi vykdyti reformas, bet pridūrė: „Kitas žingsnis – skolų restruktūrizavimas, kuris, mūsų nuomone, reikalingas Graikijos atveju, kad būtų užtikrintas skolų tvarumas.“

„Graikija yra aštrios krizės padėtyje, kurią reikia spręsti, – ji sakė per vieną konferenciją Vašingtone. – Esame visiškai angažuoti, kad padėtume surasti sprendinį.“

Praeitą savaitę paskelbtoje ataskaitoje TVF nurodė, kad Graikijos oficialieji skolintojai Europos Sąjungoje turėtų dvigubai pratęsti Graikijos skolų grąžinimo laikotarpį, taip pat skirti tai šaliai dar 36 mlrd. eurų, kad jos finansų sistema išliktų tvari.

Tačiau Europos Komisija ir Europos centrinis bankas spaudžia Atėnus priimti griežtų biudžeto ir politikos korekcijų paketą, kurio Graikija iki šiol kratėsi.

Rašyti komentarą
Komentarai (0)

SUSIJUSIOS NAUJIENOS