„Amerikos pusė taip pat sakė, kad teigiamas susitarimas yra toks, kuris gali būti pasiektas kuo greičiau“, – sakė A. Araghchi valstybinei televizijai po derybų su JAV pasiuntiniu Steve'u Witkoffu (Stivu Vitkofu) ir pridūrė: „Tai nebus lengva ir tam reikės abiejų pusių noro“.
„Nei mes, nei kita pusė nenorime nevaisingų derybų, diskusijų vien dėl diskusijų, laiko gaišimo ar amžinai užsitęsusių derybų“, – Irano valstybinei televizijai sakė A. Aragchi ir pridūrė, kad kitas derybų raundas numatytas kitą šeštadienį.
„Manau, kad per susitikimą priartėjome prie derybų pagrindo“, – teigė A. Aragchi.
„Jei kitame susitikime mums pavyks galutinai suformuluoti šį pagrindą, būsime nuėję didelę kelio dalį“, – sakė jis.
Iranas teigė, kad derybose Maskate tarpininkavo Omano užsienio reikalų ministras. Amerikiečiai siekė, kad susitikimai vyktų akis į akį.
Ilgalaikės priešininkės daugiau kaip 40 metų nepalaikė diplomatinių santykių. Dabar jos siekia sudaryti naują branduolinį susitarimą po to, kai JAV prezidentas Donaldas Trumpas (Donaldas Trampas) per savo pirmąją kadenciją 2018-aisiais pasitraukė iš ankstesniojo.
Abi pusės buvo atskirose salėse ir „per Omano užsienio reikalų ministrą perdavė viena kitai savo nuomones ir pozicijas“, socialiniame tinkle „X“ paskelbė Irano užsienio reikalų ministerijos atstovas Esmaeilis Baqaei (Esmaelis Bagajis).
Iranas, susilpnėjęs dėl Izraelio smūgių jo sąjungininkėms islamistų grupuotėms „Hezbollah“ Libane ir „Hamas“ Gazos Ruože, siekia, kad būtų atleistas nuo plataus masto sankcijų, trikdančių jo ekonomiką.
Teheranas sutiko su šiais susitikimais, nors ir nepritarė D. Trumpo maksimalaus spaudimo kampanijai – sankcijų didinimui ir nuolatiniams kariniams grasinimams.
Tuo tarpu Jungtinės Valstijos, kurios bendradarbiauja su Irano aršiausiu priešu Izraeliu, nori neleisti Teheranui priartėti prie branduolinės bombos sukūrimo.
S. Witkoffas pasiruošęs kompromisams
Laikraščiui „The Wall Street Journal“ S. Witkoffas yra sakęs, kad JAV pozicija prasideda nuo reikalavimo, kad Iranas visiškai išardytų savo branduolinę programą. Tai yra D. Trumpo vadovaujamų griežtos politikos šalininkų nuomonė ir mažai kas tikisi, kad Iranas su tuo sutiks.
„Tai, beje, nereiškia, kad iš dalies nesiruošiame ieškoti kitų būdų, kaip rasti kompromisą tarp abiejų šalių“, – laikraščiui sakė S. Witkoffas.
„Kur bus mūsų brėžiama linija – negali būti jūsų branduolinio pajėgumo apginklavimo“, – pridūrė jis.
Derybos buvo atskleistos D. Trumpui pirmadienį netikėtai paskelbus apie jas Baltuosiuose rūmuose per susitikimą su Izraelio premjeru Benjaminu Netanyahu (Benjaminu Netanjahu).
Likus kelioms valandoms iki jų pradžios D. Trumpas žurnalistams lėktuve „Air Force One“ sakė: „Noriu, kad Iranas būtų nuostabi, puiki, laiminga šalis. Bet jie negali turėti branduolinio ginklo“.
Aukščiausiojo lyderio ajatolos Ali Khamenei (Ali Chamenėjaus) patarėjas Ali Shamkhani (Ali Šamchanis) sakė, kad Iranas „siekia tikro ir sąžiningo susitarimo“.
Šeštadienio susitikimai įvyko po pakartotinių JAV ir Izraelio grasinimų imtis karinių veiksmų.
„Jei prireiks karinių veiksmų, mes juos panaudosime“, – trečiadienį sakė D. Trumpas, paklaustas, kas bus, jei derybos žlugs.
„Režimo išgyvenimas“
2015-ųjų susitarimu, kurio D. Trumpas atsisakė, buvo siekiama, kad Iranas praktiškai negalėtų pasigaminti atominės bombos, tačiau kartu jam buvo leista vykdyti civilinę branduolinę programą.
Iranas, kuris tvirtina, kad jo branduolinė programa skirta tik civiliniams tikslams, suaktyvino savo veiklą po to, kai D. Trumpas pasitraukė iš susitarimo.
Naujausiais Tarptautinės atominės energijos agentūros (TATENA) duomenimis, Iranas turėjo maždaug 274,8 kilogramų urano, prisodrinto iki 60 proc. ir artėjančio prie 90 proc. lygio, skirto ginklams.
Paryžiaus „Sciences Po“ universiteto Artimųjų Rytų studijų dėstytojas Karimas Bitaras teigė, kad Irano vyriausybės išlikimui gali grėsti pavojus.
„Vienintelis prioritetas yra režimo išlikimas, o geriausia būtų gauti šiek tiek deguonies, sumažinti sankcijas, kad ekonomika vėl pradėtų veikti, nes režimas tapo gana nepopuliarus“, – sakė jis naujienų agentūrai AFP.
Naujausi komentarai