Po naujausių Pekino sprendimų JAV doleris prieš bendrą Europos valiutą nusilpo kiek daugiau nei procentu iki beveik 1,108 dolerio už eurą. Panašiai JAV dolerio kursas nukrito ir Japonijos jenos, Kinijos juanio, Šveicarijos franko, o kiek kukliau – Britanijos svaro sterlingų atžvilgiu.
Vašingtonas, reaguodamas į „veidrodinį“ Pekino 34 proc. papildomų muitų įvedimą, bendrą jų tarifą kiniškų prekių importui pakėlė iki 104 proc., o Pekinas trečiadienį atsakė muitą importui iš JAV kilstelėdamas iki 84 procentų.
Plačiuoju mastu, trečiadienį įsigaliojo nauja JAV muitų banga dešimtims prekybos partnerių – beveik 60-čiai šalių pritaikyti tarifai svyruoja nuo 10 iki 50 proc., o importas iš Europos Sąjungos apmuitintas 20 proc. tarifu.
ES valstybės narės patvirtino pirmuosius 10-25 proc. atsakomuosius tarifus JAV importui. Pasak Europos Komisijos, jie įsigalios nuo kitos savaitės. Specialūs muitai bus taikomi tokioms amerikietiškoms prekėms kaip džinsai ir motociklai, tačiau JAV gaminamas viskis ir kiti alkoholiniai gėrimai iš Europos Komisijos pasiūlyto produktų sąrašo buvo išbraukti.
Gegužės viduryje ir metų pabaigoje ketinama įvesti tolesnius atsakomuosius tarifus, kurie galios tokiems produktams kaip jautiena, paukštiena ir citrusiniai vaisiai. Gruodžio pradžioje planuojama papildomai apmokestinti riešutus ir sojų pupeles.
Trečiadienį patvirtinti tarifai – atsakas į JAV muitus plieno ir aliuminio importui, įvestus maždaug prieš mėnesį.
Remiantis ES skaičiavimais, JAV muitai paveikė 26 mlrd. eurų vertės eksportą. Briuselio nustatytos priemonės bus taikomos amerikietiškoms prekėms, kurių bendra vertė siekia 21 mlrd. eurų, rodo ES šaltiniai.
ES pabrėžė pirmenybę teikianti ne prekybos ginčo eskalavimui, o deryboms.
Vis dar rengiamas tolesnių priemonių paketas – atsakas į šiomis dienomis prezidento Donaldo Trumpo paskelbtus tarifus automobiliams ir beveik visam likusiam ES eksportui į JAV.
Tuo tarpu ekonomistai masiškai įspėja dėl pasaulinės recesijos rizikos ir infliacijos įsisiūbavimo tikimybės.
(be temos)