Įtampa prieš NATO viršūnių susitikimą: D. Trumpas pažėrė priekaištų sąjungininkėms | Diena.lt

ĮTAMPA PRIEŠ NATO VIRŠŪNIŲ SUSITIKIMĄ: D. TRUMPAS PAŽĖRĖ PRIEKAIŠTŲ SĄJUNGININKĖMS

  • 1

Amerikos prezidentas Donaldas Trumpas (Donaldas Trampas), atskridęs į sunkiausią per daugelį metų NATO viršūnių susitikimą, paragino Aljanso sąjungininkes „kompensuoti“ Jungtinėms Valstijoms išlaidas gynybai.

Briuselio oro uoste D. Trumpo lėktuvas nutūpė iškart po Europos Sąjungos aukščiausio rango pareigūno griežto perspėjimo, kad Amerika turėtų „vertinti“ savo sąjungininkes.

Kitų 28 NATO šalių lyderiai tikisi šiame susitikime pademonstruoti vienybę nepaisant akivaizdžios transatlantinės įtampos dėl virtinės klausimų, visų pirma dėl D. Trumpo kartojamų priekaištų Europai gynybos išlaidų tema.

„Daugelis NATO šalių, kurių gynimo iš mūsų tikimasi, ne tik skiria mažiau nei dabartiniai jų 2 proc. įsipareigojimai (kas yra mažai), bet taip pat daug metų neatsiskaito, – socialiniame tinkle „Twitter“ parašė D. Trumpas, prezidentiniu lėktuvu skrisdamas į Briuselį. – Ar jos kompensuos JAV?“

Prieš išvykdamas iš Vašingtono D. Trumpas taip pat pareiškė, kad kitą pirmadienį Helsinkyje planuojamas jo susitikimas su Rusijos prezidentu Vladimiru Putinu „gali būti lengviausia“ jo kelionės Europoje dalis. D. Trumpas šios kelionės metu dar turi apsilankyti Didžiojoje Britanijoje, kurios vyriausybę ištiko krizė dėl „Brexit“.

„Atvirai sakant, Putinas gali būti lengviausia (dalis) iš jų visų. Kas būtų pagalvojęs?“ – žurnalistams sakė Amerikos lyderis.

Jis taip pat pažadėjo, kad Europos Sąjunga juo „nepasinaudos“. Europą už kliovimąsi Jungtinėmis Valstijomis savo gynybos klausimu, tuo pačiu blokuojant amerikiečių importą D. Trumpas kaltina veltėdžiavimu.

„Laikas su NATO tikrai bus įdomus“, – žurnalistams sakė prezidentas.

„Vertink savo sąjungininkes“

Vakarų lyderių susitikimas Briuselyje gali virsti dar vienu viešu barniu po birželio mėnesį Kanadoje įvykusio skaldančio ir pikto Didžiojo septyneto (G-7) viršūnių susitikimo.

D. Trumpas prieš derybas suintensyvino savo retoriką, įskaitant tris atskiras tiradas tviteryje pirmadienį ir antradienį, tad šis viršūnių susitikimas Aljansui, nuo Antrojo pasaulinio karo palaikančiam Europos saugumą, bus vienas sunkiausių per daugelį metų.

Europos pareigūnai reiškė viltis, kad valstybės narės gali užtušuoti savo nesutarimus, bet Europos Vadovų Tarybos pirmininkas Donaldas Tuskas antradienį pareiškė griežtų pastabų JAV lyderiui.

„Brangi Amerika, vertink savo sąjungininkes; šiaip ar taip, neturi jų tiek jau daug“, – pasakė D. Tuskas ir priminė D. Trumpui, kad po 2001 metų rugsėjo 11-osios atakų Jungtinėse Valstijose Europos kariai kovojo petys į petį su amerikiečiais Afganistane.

„Prašom prisiminti tai rytoj, kai susitiksime per NATO viršūnių susitikimą, bet svarbiausia, (kad prisimintumėt), kai Helsinkyje susitiksite su prezidentu Putinu. Visuomet verta žinoti, kas yra strateginiai draugai ir kas yra strateginė problema“, – sakė jis.

D. Trumpas su Rusijos lyderiu Suomijos sostinėje susitiks liepos 16 dieną. Pirmasis jų susitikimas rengiamas Jungtinėse Valstijose vykstant tyrimui dėl galimo D. Trumpo rinkimų kampanijos slapto susimokymo su Rusija.

Daugelis Europos diplomatų baiminasi, kad pasikartos birželio įvykių seka, kai D. Trumpas per G-7 viršūnių susitikimą susiginčijo su sąjungininkais, pavadino Kanados premjerą Justiną Trudeau (Džastiną Triudo) „nesąžiningu ir silpnu“, o vėliau per vieną viršūnių susitikimą gyrė Šiaurės Korėjos diktatorių Kim Jong Uną (Kim Čen Uną), kurį pavadino „labai talentingu“.

„Jis išbara sąjungininkus, o tada pasirenka priešininką“, – neseniai naujienų agentūrai AFP sakė vienas diplomatas.

„Tvirtas įsipareigojimas“

Sąlygas konfrontacijai NATO viršūnių susitikime D. Trumpas parengė parašęs daugiau kaip dešimčiai sąjungininkių ir išbaręs jas už delsimą vykdyti 2014 metų pažadą siekti iki 2024-ųjų gynybai skirti 2 proc. BVP.

Šią savaitę per vieną mitingą jis džiūgavusiai miniai pasakė, kad JAV nebebus „tas už viską mokantis pusgalvis“.

Kaip rodo prieš viršūnių susitikimą parengtas bendros deklaracijos projektas, kurio tekstą matė AFP, NATO narės deklaruos „tvirtą įsipareigojimą dėl visų 2014 metų Velso viršūnių susitikime paskelbto gynybos investicijų pažado aspektų“. Tarp šių aspektų yra tikslas gynybai skirti 2 proc. BVP.

Tačiau deklaracijos projekte priduriama, kad narės taip pat „pateiks patikimus nacionalinius planus dėl jo įgyvendinimo“. Tokios formuluotės galbūt patiks JAV prezidentui.

Antradienį paskelbti nauji skaičiai rodo, kad tik septynios NATO narės Europoje – Didžioji Britanija, Graikija, Latvija, Estija, Lenkija, Lietuva ir Rumunija – 2018 metais pasieks 2 proc. tikslą.

Tačiau NATO vadovas Jensas Stoltenbergas atkreipė dėmesį, kad išlaidos gynybai Europoje didėja nuo 2014 metų ir kad narės stengiasi pasiekti nusistatytą tikslą, ypač Vokietija, kuriai D. Trumpas dažnai pažeria kritikos.

Didžiausia Europos ekonomika 2018 metais gynybai tikriausiai išleis tik 1,24 proc. BVP.

JAV ambasadorė NATO Kay Bailey Hutchison (Kei Beili Hačison) žurnalistams sakė, kad D. Trumpas taip pat pakartos įsipareigojimą dėl vieno pagrindinių NATO straipsnių – 5-ojo straipsnio, skelbiančio, kad vienos ar kelių NATO valstybių narių užpuolimas laikomas visų Aljanso narių užpuolimu.

Rašyti komentarą
Komentarai (1)

...

Cha, kas per laikai - toms JAV tik Š.Korėja įtinka... va kokia raketų nutaikytų į JAV galia. O ES - ar grasina toms JAV?

SUSIJUSIOS NAUJIENOS