Izraelio prezidentas pavedė B. Gantzui suformuoti vyriausybę | Diena.lt

IZRAELIO PREZIDENTAS PAVEDĖ B. GANTZUI SUFORMUOTI VYRIAUSYBĘ

  • 1

Izraelio prezidentas Reuvenas Rivlinas trečiadienio vakarą pavedė buvusiam kariuomenės vadui Benny Gantzui (Beniui Gancui) suformuoti naują valdančiąją koaliciją ir išvesti šalį iš ilgiausiai užsitęsusios politinės aklavietės per žydų valstybės istoriją.

Per spaudos konferenciją Jeruzalėje R. Rivlinas paragino partijas padaryti „nuolaidų“, o B. Gantzas savo ruožtu pasižadėjo „mėginti suformuoti liberalią vienybės vyriausybę“.

Šio žingsnio teko imtis Izraelio premjerui Benjaminui Netanyahu (Benjaminui Netanjahui) nepavykus užsitikrinti daugumos palaikymo parlamente po rugsėjo 17-ąją įvykusių rinkimų.

B. Gantzas taip pat tikriausiai susidurs su sunkumais formuojant daugumos koaliciją, nors jis sakė esąs įsitikinęs, kad pajėgs susitarti dėl vadinamosios vienybės vyriausybės formavimo.

Šiai užduočiai jis turės 28 dienas. Jeigu nepavyks, prezidentas Reuvenas Rivlinas gali prašyti parlamento susitarti dėl kandidato į premjerus.

Jeigu ir po to naujos vyriausybės suformuoti nepavyks, Izraelio gali laukti dar vieni rinkimai – jau treti per vienus metus.

R. Rivlinas suteikė B. Gantzui oficialų mandatą per ceremoniją prezidentūroje.

Tai buvo įsimintina akimirka Izraelio politikoje, kadangi nuo 2009 metų po kiekvienų rinkimų prezidento mandatą formuoti naują vyriausybę gaudavo B. Netanyahu.

Jo sprendimas pirmadienį informuoti prezidentą, kad neįstengė suformuoti vyriausybės po rinkimų, dar nereiškia, kad ilgiausiai Izraelio istorijoje vyriausybei vadovavęs premjeras yra pasiruošęs užleisti šį postą. 

70 metų B. Netanyahu ir toliau kuria strategijas, kaip išlikti valdžioje. Pranešama, kad trečiadienį jis planuoja susitikimus su mažesnėmis dešiniųjų ir religinėmis partijomis, palaikančiomis jį parlamente. 

Kovodamas už išlikimą poste, kurį užėmė daugiau nei 13 metų, B. Netanyahu artimiausiomis savaitėmis dar gali sulaukti kaltinimų korupcija.

B. Gantzas daug nepasakojo apie savo vyriausybės formavimo strategiją, tačiau pranešama, kad pirmiausia jis gali pasiūlyti dešiniojo sparno „Likud“ dalyvauti vienybės vyriausybės formavime.

Ir „Likud“, ir B. Gantzo centristų aljansas „Mėlyna ir balta“ pasisako už vienybės vyriausybę, bet nesutaria, kaip ją formuoti.

„Likud“ siekia vesti derybas pagal R. Rivlino pasiūlytą kompromisą, atsižvelgiant, kad artimiausiomis savaitėmis B. Netanyahu gali būti pareikšti oficialūs kaltinimai.

B. Netanyahu kol kas galėtų likti vyriausybės vadovu, bet vėliau pasitrauktų, kad galėtų kovoti su jam pareikštais kaltinimais.

Tuomet vadovavimą vyriausybei perimtų B. Gantzas.

„Mėlyna ir balta“ sako, kad koks bebūtų vyriausybės vadovų rotacijos susitarimas, B. Gantzas turėtų vadovauti pirmas, nes jo partija  per rinkimus gavo daugiausiai mandatų 120 vietų Knesete – 33.

„Likud“ turi 32 vietas.

B.Gantzas taip pat sako, kad aljansas negali dirbti vienoje vyriausybėje su premjeru, kuriam gresia rimti kaltinimai.

Rašyti komentarą
Komentarai (1)

O

O tai natanjahua jau ne zydu karalius bibi ir gali sesti i kalejma

SUSIJUSIOS NAUJIENOS