JAV Atstovų Rūmai nubalsavo už istorinę antrąją apkaltą prezidentui D. Trumpui | Diena.lt

JAV ATSTOVŲ RŪMAI NUBALSAVO UŽ ISTORINĘ ANTRĄJĄ APKALTĄ PREZIDENTUI D. TRUMPUI

JAV Atstovų Rūmai trečiadienį nubalsavo už istorinę antrąją apkaltą prezidentui Donaldui Trumpui (Donaldui Trampui), apkaltintą pakursčius praeitą savaitę jo šalininkų surengtą įsiveržimą į Kapitolijų, pareikalavusį žmonių gyvybių.

Atstovų Rūmuose už prezidento apkaltą dėl vienintelio kaltinimo maišto kurstymu balsavo mažiausiai 232 įstatymų leidėjai, o 197 ją atmetė, keturiems kongresmenams nebalsavus.

Apkaltos straipsniams patvirtinti 435 vietas turinčiuose Atstovų Rūmuose pakako paprastos daugumos – 217 balsų, kadangi šiuo metu dvi vietos yra laisvos.

Balsuojant įstatymų leidėjų balsai pasiskirstė daugiausiai pagal partinę liniją, bet prezidento apkaltą palaikė 10 jo paties Respublikonų partijos narių, įskaitant trečią pagal rangą Atstovų Rūmų respublikonę Liz Cheney (Liz Čeini).

„Šiandien esu visiškai ramus dėl to, kad mano balsas buvo teisingas, ir, tiesą sakant, galvoju, kad istorija tai taip vertins“, – sakė vienas už apkaltą balsavusių respublikonų, D. Trumpo kritikas Adamas Kinzingeris.

„Šiandien abiejų partijų balsais [Atstovų] Rūmai pademonstravo, kad niekas nėra aukščiau įstatymo, net Jungtinių Valstijų prezidentas“, – po balsavimo sakė jų pirmininkė demokratė Nancy Pelosi (Nensi Pelouzi).

Senatas apkaltos teismą surengs tik po sausio 20-osios, kai prezidento postą perims demokratas Joe Bidenas (Džo Baidenas). Tai reiškia, kad D. Trumpas išvengs gėdingo pašalinimo dar nesibaigus jo kadencijai.

Jei D. Trumpas būtų nuteistas, jam per vėlesnį balsavimą galėtų būti uždrausta 2024 metais vėl siekti prezidento posto.

„Donaldas Trumpas pelnytai tapo pirmuoju per Amerikos istoriją prezidentu, ant kurio du kartus krito apkaltos dėmė“, – sakė demokratų senatorius Chuckas Schumeras (Čakas Šumeras), kuris po savaitės taps Senato lyderiu.

„Senatui būtina veikti ir jis tęs jo teismą“, – pridūrė jis.

Baltuosiuose rūmuose užsidaręs D. Trumpas paskelbė vaizdo kalbą, kurioje nepaminėjo apkaltos ar savo įnirtingų bandymų įtikinti pusę šalies, kad J. Bideno pergalė buvo nesąžininga.

Vietoje to jis ragino amerikiečius būti „vieningus“, vengti smurto ir „įveikti šios akimirkos aistras“.

Smurtui niekada nėra pateisinimo. Jokių pasiteisinimų, jokių išimčių: Amerika yra įstatymų valstybė.

„Smurtui niekada nėra pateisinimo. Jokių pasiteisinimų, jokių išimčių: Amerika yra įstatymų valstybė“, – sakė D. Trumpas.

J. Bidenas įstatymų leidėjų trečiadienio sprendimą pavadino „abiejų partijų balsu, kurį pareiškė nariai, vadovavęsi konstitucija ir savo sąžine“.

J. Bidenas, kuris, be daugelio kitų problemų, paveldės pandemiją ir susilpnėjusią ekonomiką, paragino Senatą imtis tokių jo prioritetų kaip vyriausybės narių paskyrimo tvirtinimas, drauge užsiimant D. Trumpo teismu.

„Tikiuosi, kad Senato vadovybė suras būdą imtis savo konstitucinės pareigos dėl apkaltos, tuo pačiu metu dirbant dėl kitų skubių valstybės reikalų“, – sakoma J. Bideno pareiškime.

Audringa savaitė iki apkaltos

Nepaisant to, kad D. Trumpas pasmerkė smurtą po jo šalininkų sukelto chaoso įsiveržus į Kongresą, nuogąstaujama dėl tolesnių neramumų.

Trečiadienį visoje sostinėje buvo dislokuota ginkluota nacionalinė gvardija, o centrinėse gatvėse – uždarytas eismas.

Pačiame Kapitolijaus pastate buvo susirinkę maskuojamųjų spalvų uniformas dėvintys ginkluoti sargybiniai, o kai kurie jų ankstų trečiadienį snaudė po puošniomis statulomis ir istoriniais paveikslais.

 

D. Trumpo šalininkai šturmavo Kapitolijų

Scanpix nuotr.

D. Trumpas atlaikė pirmąjį apkaltos teismą beveik lygiai prieš metus, kai respublikonų kontroliuojamas Senatas jį išteisino dėl piktnaudžiavimo pareigomis už spaudimą JAV sąjungininkei Ukrainai surengti jam politiškai parankius tyrimus, įskaitant tyrimą prieš J. Bideną.

Šįkart apkaltos procesas inicijuotas dėl D. Trumpo kalbos, kurią jis sausio 6-ąją pasakė šalia Baltųjų rūmų surengęs mitingą „Išgelbėkit Ameriką“, JAV Kongresui susirinkus patvirtinti J. Bideno pergalės lapkričio 3 dienos prezidento rinkimuose.

Kreipdamasis į susirinkusiųjų minią respublikonų prezidentas kartojo savo nepagrįstus kaltinimus, esą rinkimai buvo „pavogti“, ir paragino savo šalininkus žygiuoti į Kapitolijų.

Nors D. Trumpas sakė, kad rėmėjai turėtų patraukti į Kapitolijų „taikiai ir patriotiškai“, jo kalboje buvo minią įaudrinusių kurstančių pareiškimų.

„Turite pademonstruoti stiprybę ir turite būti stiprūs“, – sakė D. Trumpas.

Tūkstančiai D. Trumpo šalininkų šturmavo JAV Kapitolijų. Skaičiumi gerokai Kapitolijaus policijos pajėgas nustelbę prezidento rėmėjai daužė langus ir laužė duris.

Įstatymų leidėjus teko skubiai išvesti į saugią vietą, miniai blaškantis po Kongreso sales ir skanduojant „Pakarti Mike'ę Pence'ą“ ir „Kur yra Nancy“ – Atstovų Rūmų pirmininkė N. Pelosi.

Per riaušes žuvo penki žmonės, tarp jų viena D. Trumpo šalininkė iš Kalifornijos, kurią pašovė saugumo pareigūnas, ir Kapitolijaus policininkas, kurį, kaip pranešama, primušė minia.

Debatai Atstovų Rūmuose

Atstovų Rūmų pirmininkė N. Pelosi trečiadienį per debatus pareiškė, kad D. Trumpui paskutinę jo prezidentavimo savaitę privalo būti paskelbta apkalta.

„Jis turi išeiti. Jis yra aiškus ir egzistuojantis pavojus tautai, kurią mes visi mylime“, – Atstovų Rūmuose kalbėjo įtakingiausia Kongreso demokratė.

Demokratų įstatymų leidėjas Ilhanas Omaras pavadino D. Trumpą „tironu“ ir pabrėžė, kad „norint išgyventi kaip veikiančiai demokratijai, reikia būti atskaitingiems“.

Tačiau naujai išrinkta respublikonų kongresmenė Nancy Mace (Nensi Meis) teigė, kad nors įstatymų leidėjai „turi patraukti prezidentą atsakomybėn“, apkaltos greitis „kelia didelių klausimų dėl konstitucingumo“.

Aukščiausio rango Atstovų Rūmų respublikonas, mažumos lyderis Kevinas McCarthy (Kevinas Makartis) teigė, kad nors D. Trumpas nusipelno papeikimo, skubota apkalta „dar labiau suskaldys šią tautą“.

M. McConnellas neatmeta apkaltos

D. Trumpui, iš kurio „Twitter“ ir „Facebook“ atėmė galimybę kalbėti per šiuos socialinius tinklus ir kurį vis labiau atstumia verslo pasaulis, sunku perteikti savo žinią, jau nekalbant apie kokį nors priešinimąsi.

Jo atsisakymas prisiimti bet kokią atsakomybę už šiurpias sausio 6-osios scenas, taip pat antradienio pareiškimas, kad jo kalba šalininkų miniai buvo „visiškai derama“, papiktino ir sąjungininkus, ir oponentus.

Svarbiausias klausimas dabar yra tas, kokiu mastu buvę jo sąjungininkai respublikonai Senate atsigręš prieš savo partijos nominalųjį vadovą, kai kontrolę šiuose Kongreso rūmuose perims demokratai.

Dabartinis Senato lyderis respublikonas Mitchas McConnellas (Mičas Makonelas) sakė, kad nerengs apkaltos iki D. Trumpo pasitraukimo sausio 20-ąją.

Tačiau jis pridūrė, kad neatmeta galimybės balsuoti už D. Trumpo nuteisimą vėliau, J. Bidenui tapus prezidentu.

„Nepriėmiau galutinio sprendimo dėl to, kaip balsuosiu, ir ketinu įsiklausyti į teisinius argumentus, kai jie bus pateikti Senatui“, – sakė M. McConnellas.

Laikraštis „The New York Times“ antradienį pranešė, jog M. McConnellas privačių pokalbių metu užsimena manantis, kad D. Trumpas įvykdė apkaltos vertų pažeidimų.

Tai galėtų reikšti, kad žemė slysta D. Trumpui iš po kojų, nes M. McConnello pozicija gali paskatinti kitus respublikonų senatorius prisidėti prie nekilnojamojo turto magnato, buvusios realybės televizijos žvaigždės nuteisimo siekiant užversti audringų jo ir partijos santykių puslapį.

GALERIJA

  • JAV Atstovų Rūmai nubalsavo už istorinę antrąją apkaltą prezidentui D. Trumpui
  • JAV Atstovų Rūmai nubalsavo už istorinę antrąją apkaltą prezidentui D. Trumpui
  • JAV Atstovų Rūmai nubalsavo už istorinę antrąją apkaltą prezidentui D. Trumpui
  • JAV Atstovų Rūmai nubalsavo už istorinę antrąją apkaltą prezidentui D. Trumpui
  • JAV Atstovų Rūmai nubalsavo už istorinę antrąją apkaltą prezidentui D. Trumpui
  • JAV Atstovų Rūmai nubalsavo už istorinę antrąją apkaltą prezidentui D. Trumpui
Rašyti komentarą
Komentarai (5)

Jo

Jį "išjungė" visi informaciniai tinklai bet iki šiol vis patiki branduolinio ginklo valdymo pultą, - kažkas ne taip ten su ta Amerika.

Rūta

nepilna informacija yra manipuliavimas. Kodėl nerašoma, kad Kongreso balsavimą dar turi patvirtinti Senatas, kur demokratai turbūt nieko nepeš. Be to, Senato posėdis bus 19 dieną, o 20 d.jau Baideno inauguracija. Trampas tada bus jau ne prezidentas. Senatas neturės kada terliotis su zombės pelėsienės keršto žaidimais - juk apkalta truktų labai ilgai ir nesibaigtų sėkmingai.

kaunas

Nubalsavo taip kaip per rinkimus, pusė balsų iš kapinių... Tokia Amerikos "demokratija"...
DAUGIAU KOMENTARŲ

SUSIJUSIOS NAUJIENOS