JAV ir Iranas priartėjo prie branduolinio susitarimo atgaivinimo | Diena.lt

JAV IR IRANAS PRIARTĖJO PRIE BRANDUOLINIO SUSITARIMO ATGAIVINIMO

JAV valstybės departamentas trečiadienį pranešė, kad Jungtinės Valstijos ir Iranas priartėjo prie 2015 metų susitarimo dėl Teherano branduolinių ginklų programos apribojimo atnaujinimo.

„Esame arti galimo susitarimo, bet dar jo nepasiekėme, – sakė Valstybės departamento atstovas spaudai Nedas Price'as (Nedas Praisas). – Manome, kad likusius klausimus galima išspręsti.“

Kalbėdamasis su žurnalistais N. Price'as atsisakė patvirtinti Teherano teiginį, kad siekiant atgaivinti prie žlugimo ribos atsidūrusį Bendrą visapusišką veiksmų planą (JCPOA), pasirašytą su Prancūzija, Vokietija, Jungtine Karalyste, Rusija ir Kinija, liko išspręsti tik du galutinius klausimus.

Pasak deryboms artimų šaltinių, Iranas reikalauja „ekonominių garantijų“, jei būsima JAV administracija pakeistų savo poziciją ir nutrauktų susitarimą, kaip 2018 metais padarė prezidentas Donaldas Trumpas (Donaldas Trampas), ir kad Vašingtonas išbrauktų Irano Revoliucinę gvardiją iš teroristinių grupuočių sąrašo.

N. Price'as teigė, kad problemos yra įveikiamos, tačiau jau 11 mėnesių Vienoje vykstančios derybos „yra labai delikačioje stadijoje“.

„Liko nedaug laiko, atsižvelgiant į Teherano branduolinę pažangą“ branduoliniams ginklams, kurie galėtų pakenkti bet kokiam susitarimui, sukurti, sakė jis.

„Šią problemą reikia spręsti skubiai“, – pridūrė N. Price'as.

Net jei susitarimas jau arti, Valstybės departamento vyriausiasis derybininkas Vienoje Robas Malley (Robas Malis) lieka Vašingtone, ir tai leidžia manyti, kad artimiausiomis dienomis niekas dar nebus pasirašyta.

Be to, susitarimas gali būti atidėtas dėl sekmadienį iraniečių minimo Novrūzo – persų Naujųjų metų.  

 

Rašyti komentarą
Komentarai (0)

SUSIJUSIOS NAUJIENOS