JAV ir Ukrainos susitarimas dėl naudingųjų iškasenų: kas žinoma Pereiti į pagrindinį turinį

JAV ir Ukrainos susitarimas dėl naudingųjų iškasenų: kas žinoma

2025-05-01 23:54
BNS inf.

Vašingtonas ir Kyjivas pasirašė naują susitarimą dėl naudingųjų iškasenų, pagal kurį Jungtinės Valstijos investuos į Ukrainos retųjų žemių elementų ir kitus telkinius.

Donaldas Trumpas ir Volodymyras Zelenskis
Donaldas Trumpas ir Volodymyras Zelenskis / Scanpix nuotr.

Susitarimas buvo sudarytas po to, kai JAV prezidentas Donaldas Trumpas (Donaldas Trampas) pareikalavo kompensacijos už JAV karinę ir kitokią pagalbą, suteiktą Ukrainai jo pirmtako Joe Bideno (Džo Baideno) administracijos laikais.

Dokumentas buvo pasirašytas po kelias savaites trukusio atidėliojimo po vasario pabaigoje įvykusio D. Trumpo ir Ukrainos vadovo Volodymyro Zelenskio ginčo.

Štai kas žinoma apie susitarimą, kuriame nėra jokių aiškių saugumo garantijų Ukrainai.

Kas numatyta susitarime?

Pagal trečiadienį paskelbto susitarimo sąlygas, Ukraina ir Jungtinės Valstijos įsteigs bendrą atstatymo investicinį fondą.

Fondą kontroliuos bendrovė, kurios valdyboje bus „trys Ukrainos ir trys JAV atstovai“, sakoma JAV iždo departamento pranešime.

Susitarimas apima 57 rūšių išteklius, įskaitant naftą ir dujas.

Jei Jungtinės Valstijos nuspręs pirkti šiuos išteklius, Vašingtonui bus suteikta „pirmumo teisė juos įsigyti arba paskirti mūsų pasirinktą pirkėją“, pažymėjo Iždo departamentas.

Pasak JAV iždo departamento, naujasis fondas „gaus 50 proc. licencijų mokesčių ir kitų panašių mokėjimų iš gamtos išteklių projektų Ukrainoje“.

Fondo pelnas pirmuosius 10 metų bus investuojamas tik Ukrainoje, o vėliau pelnas „gali būti paskirstytas tarp partnerių“, teigė Kyjivas.

Kokių išteklių turi Ukraina?

Įvairiais vertinimais, Ukrainoje yra apie 5 proc. pasaulio mineralinių ir retųjų žemių elementų išteklių.

Tačiau daugelis šių išteklių dar nepradėti naudoti ir nemažai telkinių yra Rusijos pajėgų šiuo metu kontroliuojamoje teritorijoje.

Prancūzijos geologijos ir kasybos tyrimų biuro duomenimis, Ukraina taip pat turi apie 20 proc. pasaulio grafito – būtinos medžiagos elektrinėms baterijos gaminti. Šalis taip pat yra svarbi mangano ir titano gamintoja.

Ji taip pat teigia turinti vienus didžiausių ličio, kurį dar reikia išgauti, telkinių Europoje.

Kyjivas teigia, kad „retųjų žemių metalų yra šešiuose telkiniuose“, o norint plėtoti Novopoltavkos telkinį, kuris, jo teigimu, yra vienas didžiausių pasaulyje, reikėtų 300 mln. JAV dolerių (264 mln. eurų) investicijų.

Ar Ukraina turi grąžinti pinigus JAV?

D. Trumpas reikalavo kompensacijos už JAV pagalbą, suteiktą Ukrainai jo pirmtako J. Bideno administracijos laikais.

Tačiau pagal šią savaitę pasirašyto susitarimo sąlygas, iš Ukrainos nebus reikalaujama grąžinti milijardus JAV dolerių, kuriuos ji gavo iš Jungtinių Valstijų po Rusijos invazijos į šalį 2022 metų vasarį.

Nauja Vašingtono karinė pagalba bus įskaičiuota kaip jo įnašas į fondą, teigiama susitarimo tekste.

Ukraina teigė, kad viso proceso metu ji ir toliau visiškai kontroliuos savo žemės gelmes, infrastruktūrą ir gamtinius išteklius.

Kyjivas pažymėjo, kad susitarimas neturi įtakos jo siekiui integruotis į Europos Sąjungą.

Ką Ukrainai reiškia JAV parama?

Ukraina yra sakiusi, kad į bet kokį susitarimą turės būti įtrauktos ilgalaikės ir tvirtos saugumo garantijos, kurios atgrasytų Rusiją nuo pakartotinio puolimo.

Tačiau tekste nenustatyta jokių konkrečių Jungtinių Valstijų saugumo įsipareigojimų.

Jame tik teigiama, kad Jungtinės Valstijos „remia Ukrainos pastangas gauti saugumo garantijas, būtinas ilgalaikei taikai sukurti“.

Tačiau JAV iždo departamento pareiškime konkrečiai paminėta Rusijos „plataus masto invazija“ į Ukrainą – tai skiriasi nuo D. Trumpo administracijos įprastai vartojamos formuluotės, kad tai yra „konfliktas“, už kurį didelė atsakomybė tenka Kyjivui.

„Tai naudinga abiem pusėms“, – televizijai „Fox Business“ ketvirtadienį sakė JAV iždo sekretorius Scottas Bessentas (Skotas Besentas).

„Manau, kad tai yra stiprus signalas Rusijos vadovybei“, – pridūrė jis.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra