JT ekspertai sunerimę dėl priverstinės vaikų asimiliacijos Tibete | Diena.lt

JT EKSPERTAI SUNERIMĘ DĖL PRIVERSTINĖS VAIKŲ ASIMILIACIJOS TIBETE

  • 0

Trys Jungtinių Tautų ekspertai pirmadienį pareiškė, kad maždaug milijonas tibetiečių vaikų buvo atskirti nuo savo šeimų ir priverstinai asimiliuoti Kinijos internatinėse mokyklose.

Specialieji pranešėjai išreiškė susirūpinimą dėl Kinijos vyriausybės politikos, kuria siekiama asimiliuoti tibetiečius kultūriniu, religiniu ir kalbos požiūriu per mokyklų sistemą, ir pridūrė, kad dėl to, kaip pranešama, daugėja tokių švietimo įstaigų.

„Esame labai susirūpinę dėl to, kad pastaraisiais metais tibetiečių vaikų internatinių mokyklų sistema veikia kaip privaloma plataus masto programa, kuria siekiama asimiliuoti tibetiečius į daugumos hanų kultūrą, o tai prieštarauja tarptautiniams žmogaus teisių standartams“, – sakoma bendrame ekspertų pareiškime.

Specialieji pranešėjai mažumų, švietimo ir kultūros teisių klausimais teigė, kad šiose mokyklose ugdymo turinys grindžiamas hanų kultūra, o tibetiečiams nesuteikiama galimybė mokytis „tradicinių ar kultūriškai svarbių dalykų“.

„Tibeto vaikai praranda gimtosios kalbos įgūdžius ir gebėjimą lengvai bendrauti su tėvais ir seneliais tibetiečių kalba, o tai prisideda prie jų asimiliacijos ir tapatybės nykimo“, – sakė ekspertai.

JT specialieji pranešėjai – tai be atlygio dirbantys nepriklausomi ekspertai, kuriuos įgalioja JT Žmogaus teisių taryba. Jie nekalba Jungtinių Tautų vardu.

Ekspertai teigė, kad jų turima informacija rodo, jog didžioji dauguma tibetiečių vaikų mokosi internatinėse mokyklose.

„Esame sunerimę dėl to, kas atrodo kaip priverstinė tibetiečių tapatybės asimiliacijos su dominuojančia kinų hanų dauguma politika, vykdoma imantis daugybės represinių veiksmų prieš tibetiečių švietimo, religijos ir kalbos institucijas“, – sakė jie.

Pasak specialiųjų pranešėjų, siekiant sukurti socialistinę valstybę, pagrįstą vieninga kinų tapatybe, „tibetiečių kalbos ir kultūros skatinimo iniciatyvos slopinamos, o asmenys, pasisakantys už tibetiečių kalbą ir švietimą, persekiojami“.

Šimtmečiais Tibetas buvo tai nepriklausomas, tai kontroliuojamas Kinijos, kuri teigia 1951 metais „taikiai išlaisvinusi“ atšiaurią plynaukštę ir iki tol menkai išsivysčiusiame regione įdiegusi infrastruktūrą ir švietimą.

Tačiau daugelis tremtyje gyvenančių tibetiečių kaltina Kinijos valdančiąją Komunistų partiją represijomis, kankinimais ir jų kultūros naikinimu.

 

Rašyti komentarą
Komentarai (0)

SUSIJUSIOS NAUJIENOS