Jungtinės Karalystės konservatoriai renka naują lyderį: pirmauja B. Johnsonas | Diena.lt

JUNGTINĖS KARALYSTĖS KONSERVATORIAI RENKA NAUJĄ LYDERĮ: PIRMAUJA B. JOHNSONAS

  • 4

Buvęs Jungtinės Karalystės užsienio reikalų sekretorius Borisas Johnsonas (Borisas Džonsonas) ketvirtadienį užsitikrino daugiausiai balsų per pirmąjį balsavimą renkant valdančiosios Konservatorių partijos lyderį, o kiti trys kandidatai iš dešimties buvo eliminuoti.

B. Jonhsonas, vienas iš pagrindinių „Brexit“ kampanijos veidų, per slaptą balsavimą, kuriame dalyvavo 313 konservatorių parlamentarų, gavo 114 balsų. Trys pretendentai – Markas Harperis, Andrea Leadsom (Andrėja Ledsom) ir Esther McVey (Ester Makvei) nesurinko minimalių 17 balsų, kad galėtų dalyvauti tolesniame etape.

Užsienio reikalų sekretoriaus poste B. Johnsoną pakeitęs Jeremy Huntas (Džeremis Hantas) liko antras su 43 balsais, o trečias buvo aplinkos sekretorius Michaelas Gove'as (Maiklas Gouvas), užsitikrinęs 37 kolegų palaikymą.

Dabar dėl teisės pakeisti Theresą May (Terezą Mei) konservatorių lyderio ir ministro pirmininko pareigose varžysis septyni kandidatai.

B. Johnsonas padėkojo savo šalininkams ir parašė tviteryje: „Džiaugiuose, kad laimėjau pirmąjį balsavimą, bet turime atlikti dar daug darbo.“

Kitas atkrentamasis turas įvyks ateinančią savaitę, o dėl paskutiniųjų dviejų pretendentų balsuos 160 tūkst. Konservatorių partijos narių visoje šalyje. Galutiniai rinkimų rezultatai turėtų paaiškėti liepos pabaigoje.

Renkant Th. May įpėdinį didžiausias dėmesys skiriamas Britanijos įstrigusiam išstojimui iš Europos Sąjungos, o visi kandidatai žada įvykdyti Th. May nebaigtus darbus ir nutraukti šalies narystę bloke.

Iš pradžių planuota, kad JK pasitrauks iš bloko šių metų kovo 29 dieną, tačiau „Brexit“ procesui Londone patekus į aklavietę ši data buvo dukart atidėta, vėliausiai – iki iki spalio 31 dienos.

B. Johnsonas trečiadienį pareiškė, kad tapęs premjeru „įvykdys „Brexit“. Šį tikslą jis žada pasiekti arba persvarsčius parlamento atmestą išstojimo sutartį, kurią Th. May pernai suderino su Bendrijos lyderiais, arba išstojant iš ES be jokio susitarimo spalio 31 dieną.

ES lyderiai tvirtina, kad sutartis negali būti pakeista, o ekonomistai perspėja, jog išstojimas be sutarties sukeltų ekonominį chaosą abipus Lamanšo sąsiaurio.

Be B. Johnsono, J. Hunto ir M. Gove'o, varžybose tebedalyvauja dar keturi pretendentai: buvęs „Brexit“ sekretorius Dominicas Raabas (Dominikas Rabas), vidaus reikalų sekretorius Sajidas Javidas (Sadžidas Džavidas), sveikatos apsaugos sekretorius Mattas Hancockas (Metas Henkokas) ir tarptautinės plėtros sekretorius Rory Stewartas (Roris Stiuartas).

Daugelis analitikų prognozuoja, kad J. Huntas ir M. Gove'as intensyviai varžysis dėl nuosaikesnio partijos sparno, pritariančio švelnesnei linijai „Brexit“ derybose su Europos Sąjunga, balsų.

D. Raabas, kaip ir B. Johnsonas, perspėjo esąs pasiruošęs išvesti Britaniją iš Bendrijos be susitarimo, kai spalio mėnesį sukaks naujas „Brexit“ galutinis terminas, jei ES nepasiūlys geresnių sąlygų.

Rašyti komentarą
Komentarai (4)

Anonimas

Bus du labai panašūs ryži babuinai- vienas JAV, kitas Britanijoj. Reikėtų dar trečio ir Rusijai. Buvo jau toks Ryžkovas kadaise...

Nonimui

Siuksles, nes nebegalesit is pasalpos Britanijoj gyvent ir teks pyzdint atgal i Lietuva ir tikra darba susirasti?

Anonimas

Tikiuosi,kad neisrinks to siuksles Boris Johnson!
DAUGIAU KOMENTARŲ

SUSIJUSIOS NAUJIENOS