„Demokratija, pliuralizmas, teisinė valstybė, teisė į apsisprendimą ir laisvė yra vertybės, kurios yra brangios kanadiečiams ir kurias vyriausybė pasiryžusi ginti“, – sakė Charlesas ir pridūrė, kad Kanadai atėjo „kritinė akimirka“. 

76 metų britų monarchą, kuris yra Sandraugos narės Kanados valstybės vadovas ir kuris atvyko lydimas karalienės Camillos (Kamilos), į sostinę pakvietė ministras pirmininkas Markas Carney (Markas Karnis). 

Karaliaus Charleso vadinamoji Sosto kalba buvo pirmoji per beveik pusę amžiaus britų monarcho Kanadoje pasakyta kalba.

Karalius niekada viešai nekomentavo D. Trumpo nuolatinių pareiškimų apie tai, kad Kanada taps 51-ąja JAV valstija, tačiau jo antradienį pasakyta kalba buvo atidžiai stebima siekiant įžvelgti kokių nors užuominų.

Nors kalbą karalius perskaitė tarsi savo žodžius, ją iš tiesų parašė ministro pirmininko biuras, išdėstęs vyriausybės prioritetus, kuriais siekiama „sukurti stiprią Kanadą“, ir tai, kaip ji siekia juos įgyvendinti.

D. Trumpas taip pat sujaukė pasaulio prekybos tvarką ir pradėjo muitų karus ir prieš draugus, ir prieš priešus, ypač taikydamasis į Kanadą.

„Atviros pasaulinės prekybos sistema, kuri, nors ir nėra tobula, dešimtmečius padėjo užtikrinti kanadiečių gerovę, keičiasi. Keičiasi ir Kanados santykiai su partneriais“, – atsargiai kalbėjo Charlesas.

„Turime aiškiai matyti: pasaulis yra pavojingesnis ir neaiškesnis nei bet kada nuo Antrojo pasaulinio karo laikų. Kanada susiduria su iššūkiais, kurių per visą mūsų gyvenimą dar nebuvo“, – sakė karalius.

Sosto kalba buvo pasakyta Senate – buvusioje geležinkelio stotyje, kuri buvo pertvarkyta, kol parlamento pastatas iš esmės renovuojamas.

Kalbant diplomatine kalba, šia monarcho kalba buvo dar kartą patvirtintas Kanados suverenitetas, kuriam D. Trumpas ne kartą grasino.

M. Carney – technokratas, neturintis jokios ankstesnės politinės patirties, – yra pažadėjęs prižiūrėti didžiausią Kanados ekonomikos pertvarką nuo Antrojo pasaulinio karo pabaigos, kad šalis galėtų „atsilaikyti“ prieš D. Trumpą.

Ankstyvą antradienio rytą tūkstančiai žmonių susirinko parado maršrute, kad galėtų pamatyti savo monarchą. Atmosfera buvo šventiška, žmonės mojavo Kanados vėliavomis.

44 metų Kirsten Hanson sakė, jog džiaugiasi, kad karalius rodo paramą tuo metu, kai Kanada patiria spaudimą iš pietinės kaimynės.

„Manau, jei yra kas nors, ką jis gali padaryti, kad pademonstruotų Kanados suverenumą, manau, kad tai fantastiška“, – sakė ji naujienų agentūrai AFP.

„Niekas nenori būti įtrauktas į JAV“, – pridūrė ji.