Kinija kaltinama slaptomis statybomis ginčijamoje saloje | Diena.lt

KINIJA KALTINAMA SLAPTOMIS STATYBOMIS GINČIJAMOJE SALOJE

  • 0

Pekino „neteisėtos“ statybos vienoje saloje Pietų Kinijos jūroje trečiadienį atitraukė dėmesį nuo kitų klausimų per Azijos viršūnių susitikimą, kai Filipinai pateikė įrodymų, kad vykdomi nauji statybų darbai ginčijamoje seklumoje.

Dirbtinė sala Skarboro seklumoje gali būti reikšminga Kinijai pastangoms kontroliuoti beveik visą šią jūrą ir kelia ginkluotos konfrontacijos su Jungtinėmis Valstijomis pavojų, sako saugumo analitikai.

Pekinas šią savaitę tvirtino, kad nepradėjo statybų Skarboro seklumoje, galinčių atverti galimybę įrengti karinį avanpostą vos už 230 km nuo pagrindinės Filipinų salos, kur yra dislokuotos JAV pajėgos.

Tačiau Filipinai trečiadienį paskelbė nuotraukas, kuriose, kaip teigiama, matyti kinų žemsiurbės tame rajone, galinčios semti smėlį ir atlikti kitus dirbtinei salai supilti reikalingus darbus.

„Turime priežastį manyti, kad jų buvimas pranašauja statybų darbus toje seklumoje, – sakė Gynybos departamento atstovas Arsenio Andolongas (Arsenijus Andolongas). – Toliau stebime jų buvimą ir nerimą keliančią veiklą.“

Kinija reiškia pretenzijas į beveik visą Pietų Kinijos jūrą, nors jos vandenys skalauja ir Filipinų bei kitų Pietryčių Azijos valstybių krantus. Šia akvatorija per metus praplukdoma krovinių, kurių vertė – apie 5 trln. JAV dolerių.

Besikertančios šalių teritorinės pretenzijos jau seniai kelia didelę įtampą regione, o Kinija jau dukart buvo panaudojusi mirtiną jėgą salų kontrolei iš Vietnamo paveržti.

Pastaraisiais metais įtampa smarkiai padidėjo, nes Kinija supylė salas ant rifų ir salelių Spratlio salyne – kitoje strategiškai svarbioje vietoje, iš kurios galima rengti karines operacijas.

Jungtinės Valstijos į tai reagavo ir siuntė prie naujųjų salų karo laivus, lėktuvus.

Tai labai supykdė Kiniją: ji apkaltino amerikiečius „militarizuojant regioną“, o ši priešprieša padidino nerimą dėl šių dviejų pasaulio galiūnių potencialaus ginkluoto konflikto.

Jungtinių Tautų palaikomas tribunolas liepos mėnesį nusprendė, kad Kinijos pretenzijos į beveik visą jūrą neturi teisinio pagrindo ir kad Pekino vykdomos dirbtinių salų statybos ginčijamuose vandenyse yra neteisėtos.

Tačiau Pekinas pažadėjo ignoruoti ši sprendimą.

Rašyti komentarą
Komentarai (0)

SUSIJUSIOS NAUJIENOS