Pasaulis svarsto, kas bus kitas popiežius. Viliasi, kad beveik 1,5 mlrd. katalikų vadovaus būtent jų favoritas.
„Tikiuosi bus olandas“, – juokėsi vyras.
„Manau, kad turėtų būti italas. Po 47 metų pertraukos – kas žino. Mes italai turime posakį: į konklavą įėjęs popiežiumi, išeisi kardinolu“, – pasakojo gyventojas.
Kitaip sakant, net ir labiausiai tikėtiniems kandidatams sėkmė šypsosi retai.
Paslapties ir spėlionių persmelkta konklava prasideda trečiadienį, o iki tol tikintieji lažinasi. Balsus lietuviai atiduoda net už kardinolus Audrių Bačkį ar Sigitą Tamkevičių. Tiesa, jų galimybės labiau teorinės, nes konklavoje dėl amžiaus nedalyvauja.
„Popiežiumi galėtų būti išrinktas kiekvienas katalikas vyras, kuris būtų įšventintas į kunigus, į vyskupus. Tokių istorijoje yra buvę, bet šiais laikais nemanau, kad tai yra įmanoma“, – savo nuomone dalinosi „Bernardinai.lt“ direktorius Juozas Ruzgys.
LNK stop kadras.
Daugiau šansų – 53-ejų metų kardinolui Rolandui Makrickui.
„Klausimas, kaip pasižiūrės kardinolai, nes galime prisiminti, kad paskutinieji popiežiai jau buvo renkami vyresnio amžiaus“, – ragino prisiminti J. Ruzgys.
O Vatikane dabar vyksta bene svarbiausi susitikimai. Apie 180 kardinolų iš viso pasaulio slaptose kongregacijose svarsto apie katalikų bažnyčios ateitį ir sprendžia, kokių savybių reikia būsimam popiežiui.
„Susitikimai labai svarbūs, nes būtent per juos išgirstame įvairias nuomones. Būti popiežiumi – tai tarnauti ne tik katalikams, bet visam pasauliui“, – pabrėžė kardinolas iš Singapūro William Goh.
„Ieškome pastoriaus, tėvo, kuris mokėtų kalbėtis su žmonėmis, būtų jiems artimas, puoselėtų taiką“, – akcentavo kardinolas Louis Raphaël.
Kardinolams net sunku praeiti pro mases žurnalistų: klausimų daug, kaip ir paslapčių.
Po dešimties slaptų susitikimų iš Vatikano jau sklinda žinia, koks turėtų būti velionio popiežiaus Pranciškaus įpėdinis.
„Asmenybė, kuri regima, tuo pačiu artima, gebanti būti tiltu ir vadovu, padėti pasiekti bendrystę pasimetusiai ir pasaulinės tvarkos krizės paženklintai žmonijai. Kuris būtų ganytojas, artimas konkrečiam žmonių gyvenimui“, – kalbėjo „Bernardinai.lt“ direktorius.
Aiškėja ir favoritai – pagrindiniu kandidatu laikomas italas Pietro Parolin. Sėkmę lažybininkai prognozuoja ir kitam italui.
LNK stop kadras.
„Tas pats Jeruzalės Pierbattista Pizzabala, kuris yra ir italas, bet turi patirties Gazos Izraelio konflikte, suvaldant, pasisiūlant save įkaitu vietoje virš 100 įkaitų“, – aiškino J. Ruzgys.
Vis dėlto, istorija rodo, kad lažybininkai retai teisingai spėja. Pranciškus prieš tapdamas popiežiumi nebuvo tarp populiariausių.
Paradoksalu, tačiau istorikai daugiau papasakoti gali ne apie šių dienų konklavas, bet vykusias prieš 500 metų.
„Vienas blogiausių pavyzdžių, 1605 metais vykusi konklava. Kardinolai įsivėlė į muštynes ir galiausiai suplėšė vienas kitam drabužius“, – pasakojo ekspertas.
Visas LNK reportažas – vaizdo įraše:
Sakoma, kad trečiadienio konklava bus viena nenuspėjamiausių istorijoje. Prieš balsavimą Siksto koplyčioje kardinolai turi palikti savo telefonus. Tylos įžadus duoda net patarnautojai.
„Negalima įrašyti garso ar filmuoti, kitaip būsi ekskomunikuotas – atskirtas nuo bažnyčios bendruomenės. O tai yra didelė bausmė“, – pabrėžė ekspertė.
Lietuvos laiku Konklava prasidės 17.30 val. vakaro. Į Siksto koplyčią susirinks 133 kardinolai, kol vienas jų surinks du trečdalius balsų.
Biuleteniai po balsavimo sudeginami, o žmonių dėmesį prikausto koplyčios kaminas: jei dūmai juodi – sprendimas nepriimtas, jei balti – katalikų pasaulis turi naują popiežių.
Tikėtina, kad balsavimas truks dvi ar tris dienas.
Naujausi komentarai