Lenkija paminėjo komunistinio bloko byrėjimą paskatinusių rinkimų 30-metį | Diena.lt

LENKIJA PAMINĖJO KOMUNISTINIO BLOKO BYRĖJIMĄ PASKATINUSIŲ RINKIMŲ 30-METĮ

  • 0

Europos Vadovų Tarybos pirmininkas Donaldas Tuskas antradienį gyrė Lenkijoje prieš 30 metų įvykusius beveik laisvus rinkimus, žymėjusius viso sovietinio bloko daugiausiai taikaus byrėjimo pradžią, taip pat sugretino šį balsavimą su tos pačios dienos kruvinais įvykiais Kinijos Tiananmenio aikštėje.

„Lenkija parodė Europai ir pasauliui, kad įmanoma kurti demokratiją, suteikti žmonėms laisvę ir valdžios kontrolę be smurto ir kraujo liejimo“, – buvęs Lenkijos premjeras sakė apie 10 tūkst. žmonių miniai, susirinkusiai šiauriniame Gdansko uostamiestyje.

D. Tuskas pridūrė, kad taip pat yra „Kinijos pavyzdys, kai tam tikra žmonių grupė irgi svajojo apie laisvę ir demokratiją, bet buvo suvažinėta tankais ir sušaudyta pasaulio akivaizdoje“.

„Mūsų dienomis abi šios vizijos taip pat yra pasaulyje ir Europoje... Ši dilema taip pat galioja mūsų ateičiai, ne vien praeičiai. Privalome atminti pamoką apie Lenkiją ir Kiniją“, – kalbėjo jis.

1989 metų birželio 4-ąją, po vadinamųjų Apskritojo stalo derybų tarp generolo Wojciecho Jaruzelskio (Voicecho Jaruzelskio) režimo ir opozicijos, vadovaujamos antikomunistinio judėjimo ikonos Lecho Walesos (Lecho Valensos), lenkai balsavo pusiau laisvuose parlamento rinkimuose – pirmuosiuose už Geležinės uždangos.

Nepriklausoma profsąjunga „Solidarumas“ užėmė visas vietas, į kuria jai buvo leista pretenduoti per šiuos rinkimus ir, padedama į opozicijos pusę perėjusių režimo narių, 1989-ųjų spalį suformavo pirmąją sovietiniame bloke nekomunistinę vyriausybę, vadovaujamą Tadeuszo Mazowieckio (Tadeušo Mazoveckio).

Po mėnesio griuvo Berlyno siena, o 1991-aisiais subyrėjo ir Sovietų Sąjunga.

Lenkija 1999 metais įstojo į NATO, o 2004-aisiais tapo Europos Sąjungos nare.

„Įgriso“

Į Gdanską paminėti šios sukakties iš vidurio Lenkijos miestelio Zdunska Volios sukakties atvykęs pensininkas Waldemaras Miszczakas  (Valdemaras Miščakas), buvęs inžinierius, prisiminė, kaip buvo sunku gyvento valdant komunistams.

„Mums tai įgriso, norėjome, kad baigtųsi ta liūdna tikrovė. (Rinkimų) rezultatai mus nudžiugino, nors nežinojom, kas bus vėliau“, – sakė W. Miszczakas, laikydamas Lenkijos ir ES vėliavas.

„Neužmirškime, kad tuo metu Lenkijoje buvo laikoma tūkstančiai sovietų karių“, – jis sakė naujienų agentūrai AFP.

Anksčiau antradienį L. Walesa sakė susirinkusiems, kad „mūsų kartai pavyko nuveikti kažką neįtikėtina: suteikėme pasauliui naują galimybę, ir padarėme tai nepradedami branduolinio karo“.

Buvęs prodemokratinio „Solidarumo“ judėjimo lyderis taip pat perspėjo dėl mūsų dienų kapitalistinių visuomenių demagogijos, populizmo ir pajamų nelygybės keliamų pavojų.

„XXI amžiui netinka nei komunizmas, nei dabartinis kapitalizmas. Žmonės nepriims tokio turto pasiskirstymo, koks yra dabar ir kuris, tikėtina, tęsis“, – kalbėjo L. Walesa.

Minėjimą Gdanske organizavo dabartinės Lenkijos opozicijos politikai. Ceremonijoje nebuvo jokių valdančiosios dešiniosios partijos „Įstatymas ir teisingumas“ (PiS) atstovų, bet miniai buvo perskaitytas prezidento Andrzejaus Dudos (Andžejaus Dudos) laiškas.

A. Duda Varšuvoje taip pat perskaitė kalbą Senate ir sakė, kad 1989-aisiais „galėjome viską padaryti geriau“ ir kad buvo padaryta „klaidų“.

Vis dėlto jis pareiškė padėką tuo metu kovojusiems „už demokratinę, laisvą ir suverenią Lenkiją“.

Rašyti komentarą
Komentarai (0)

SUSIJUSIOS NAUJIENOS