Libano premjero biuras: H. Diabas rėmėsi neoficialia informacija apie FTB tyrimą | Diena.lt

LIBANO PREMJERO BIURAS: H. DIABAS RĖMĖSI NEOFICIALIA INFORMACIJA APIE FTB TYRIMĄ

Iš posto besitraukiančio Libano premjero Hassano Diabo (Hasano Diabo) biuras trečiadienį pareiškė, kad ministras pirmininkas rėmėsi neoficialia informacija, kai išvakarėse pranešė, jog JAV Federalinio tyrimų biuro (FTB) tyrimas dėl rugpjūčio 4 dienos incidento Beiruto uoste atskleidė, kad sprogo 500 tonų amonio nitrato.

Vyriausybės vadovas, atsistatydinęs po daugiau nei 200 žmonių gyvybių nusinešusio sprogimo uoste, anksčiau sakė, kad uosto sandėlyje jau daug metų buvo aplaidžiai laikoma daugiau nei 2 700 tonų amonio nitrato trąšų.

H. Diabas per spaudos konferenciją antradienį sakė, kad tyrimą Libanui atlikti padėjusios JAV vidaus žvalgybos agentūros atskaitoje nurodoma, kad sprogo daug mažiau trąšų.

Trečiadienį premjero biuras paskelbė patikslinimą dėl šio pareiškimo.

„Ministras pirmininkas Diabas rėmėsi neoficialia FTB priskirta informacija“, – sakė jo biuras.

„Diabas negavo oficialios ataskaitos šiuo klausimu iš FTB“, – priduriama pranešime.

Vienas H. Diabo patarėjas naujienų agentūrai AFP sakė, kad premjeras rėmėsi žiniasklaidos pranešimais.

FTB ataskaitos turinio naujienų agentūrai AFP nepriklausomai patvirtinti nepavyko.

Minima JAV agentūra atsisakė komentuoti šiuo klausimu ir pakartojo jos rugpjūčio pranešime esančią žinutę, kad „tolimesnius klausimus reikėtų pateikti Libano valdžios institucijoms kaip pagrindiniams tyrėjams“.

Praėjus beveik penkiems mėnesiams po sprogimo, tapusio didžiausia Libano katastrofa taikos metu, nelaimės aplinkybes ir toliau gaubia paslaptis. Dėl šio sprogimo dauguma kaltina valdančiojo šalies elito aplaidumą ir korupciją.

Lėta tyrimo eiga sukėlė šalies gyventojų nepasitenkinimą ir užsienio finansuotojų nepasitikėjimą. Tarptautinių donorų pagalba Libanui yra labai reikalinga, siekiant išgyventi didžiausią ekonominę krizę per keletą pastarųjų dešimtmečių.

Tyrimui vadovaujantis teisėjas Fadi Sawanas (Fadis Savanas) šį mėnesį dėl sprogimo pirmą kartą pareiškė kaltinimus politikams  – H. Diabui ir dar trims buvusiems ministrams.

Jis apkaltino juos „aplaidumu, dėl kurio mirė šimtai žmonių ir dar tūkstančiai buvo sužeisti“. Tai buvo pirmas oficialiai pareigas einančiam premjerui pareikštas kaltinimas Libano istorijoje.

Sprogimo tyrimas vėliau buvo sustabdytas, dviem iš kaltinimų sulaukusių ministrų pareikalavus pakeisti F. Sawaną. Sprendimą dėl jo pakeitimo turi priimti Libano aukščiausios instancijos Kasacinis Teismas, ir tik tuomet tyrimas galės vykti toliau.

Iki šiol atliekant tyrimą buvo sulaikyti mažiausiai 25 įtariamieji, įskaitant uosto ir muitinės vadovus, tačiau tarp jų nėra nė vieno politiko.

 

Rašyti komentarą
Komentarai (0)

SUSIJUSIOS NAUJIENOS